Čína: Takovou ji neznáte
|

Čína: Takovou ji neznáte

Ačkoli jste již jistě slyšeli mnoho fascinujících faktů o Číně, připravte se na další překvapení. Čína je totiž nejen obrovskou zemí s mnoha rozdíly, ale především se velmi rapidně mění. Nabízíme patnáct, v některých aspektech jistě "šokujících" informací.

Čína

1.

Do roku 2025 bude v Číně postaveno 40 miliard čtverečných metrů ploch v pěti milionech budov. Bude postaveno přibližně 50 000 mrakodrapů, což odpovídá desetinásobku města New York.

2.

Do roku 2030 přibude v čínských městech 350 milionů obyvatel – více než celková populace USA.

3.

I když se předpokládá, že poptávka rozvinutých zemí po oceli během roku 2010 ožije, Čína zůstane v této oblasti stále jednoznačným lídrem. Ovlivňuje to celosvětové ceny železné rudy a uhlí, které jsou k výrobě oceli potřeba.

4.

Pokud budou Číňané někdy spotřebovávat tolik ropy co Američané, bude potřeba dalších sedm Saúdských Arábií na pokrytí poptávky.

5.

V Číně je více křesťanů než v Itálii, stává se tak největším centrem křesťanství na světě. Odhaduje se, že zde je 54 milionů křesťanů, z toho 40 milionů protestantů a 14 milionů katolíků.

6.

Číňané zakládají internetové blogy pětkrát více než Američané. Přesto jsou bloggeři pod dohledem tajné policie – odhaduje se, že ta má asi 30 000 členů. Činnost tajné policie je už určitou dobu známá - zaměřuje se na cenzurování a sledování. Kritické komentáře jsou z hlavních portálů smazány během několika vteřin. V nedávné době byly smazány všechny příspěvky, které obviňovaly zkorumpované politiky a pomalou policii za smrt 88 dětí při záplavách.

7.

Čína má o 150 % více vojáků než USA a zbraň, proti které Amerika nic nezmůže.

Čína má 3,4 milionu aktivních vojáků, zatímco Amerika pouze 1,4 milionu. V některých oblastech má Čína i technologický náskok. Po letech dohadů byly zveřejněny detaily o "smrtelné zbrani" vyvinuté proti letadlovým lodím. Velikost rakety umožňuje nést válečnou hlavici dostatečně velkou na zničení letadlové lodě jedním zásahem. Raketa má komplexní systém manévrování, který umožňuje uniknout sledování. Odhaduje se, že raketa má dolet 2 000 km během méně než 12 minut. Americké lodě nemají proti této zbrani v současnosti žádnou obranu.

8.

Čína se stále nemůže zbavit moru - evropského středověkého hororu.

V roce 2009 ukončila Čína karanténu ve vzdáleném severozápadním městě zasaženém morem. Výskyt této vysoce infekční nemoci zabil tři vesničany v blízkosti města Ziketan v provincii Qinghai. Protože nebyl hlášen žádný další výskyt nemoci, místní úřady se rozhodly zrušit karanténní blokádu města. V Číně sporadicky propukne mor, který je obvykle přenášen hlodavci a blechami a snadno se může přenášet mezi lidmi.

"Hrozí nám podobná nebezpečí s jinými viry a epidemiemi, protože máme velmi přelidněná města," komentuje situaci Lo Wing-lok, hongkongský specialista na infekční choroby.

Spekulace století: Sázka na pád čínské ekonomiky

9.

40 procent malých firem zkrachovalo nebo téměř zkrachovalo během finanční krize.

Podle reportu Čínské akademie sociálních věd zkrachovalo během období od října 2008 do března následujícího roku 20 procent drobných podniků a dalších 20 procent bylo na pokraji bankrotu. Díky rychlému oživení ekonomiky se většina firem na pokraji bankrotu dokázala vzchopit.

10.

Čína popravuje třikrát více lidí než zbytek světa.

Dle velmi konzervativní zprávy od Amnesty International je podle oficiálních dokumentů a zpráv potvrzeno 1 718 poprav v roce 2008. Ale analytici odhadují, že ve skutečnosti je to více než 6 000. Přesné číslo je státním tajemstvím. Mnoho poprav je prováděno na cestách smrtícími injekcemi ve speciální popravní dodávce navržené společností Jinguan Motors.

11.

V Číně je průměrně 274 protestů denně.

Ročně proběhne odhadem až 100 000 protestů, ale k převážné většině dochází na venkově mezi zoufalými zemědělci - a tyto protesty jsou rychle potlačeny a cenzorovány.

12.

Při koupi čínských akcií v podstatě financujete čínskou vládu. Osm z deseti největších šanghajských firem je kontrolováno vládou.

Státem kontrolované společnosti:

  • PetroChina

  • Industrial and Commercial Bank of China

  • Sinopec

  • Bank of China

  • China Shenhua Energy Company

  • China Life Insurance Company

  • Bank of Communications

13.

50 procent veškerého falšovaného zboží pochází z Číny.

14.

Většina Číňanů pije špinavou vodu

Čína má 20 procent světové populace, ale pouze 7 procent globálních zásob vody. Podle Světové banky je navíc 90 procent městské vody a 75 procent řek velmi znečištěno. 700 milionů lidí pije každý den kontaminovanou vodu.

Čína: Neshortujte zemi, která má 2,3 bilionu dolarů devizových rezerv

15.

Čínské HDP dokáže překonat americké již po roce 2020.

Čínský růst bude podpořen masivním rozvojem takzvaných emerging markets, které budou v následujícím desetiletí tvořit 70 procent globálního HDP.

Zdroj: Business Insider