Akcie, které vás překvapí růstem dividendy
|

Akcie, které vás překvapí růstem dividendy

Velké společnosti mají chuť se o rekordní objemy hotovosti podělit s investory, což povede k růstu dividend a zpětných odkupů, tvrdí poslední report z dílny analytiků Deutsche Bank, který nabízí seznam firem, u kterých se mohou investoři dočkat pozitivních "dividendových překvapení".

Dividendy

Z analýzy vyplývá, že strategie investování do společností, které mají předpoklady pro zvýšení dividend, může svojí výkonností překonat zbytek trhu v průměru o 8 procent. Samotná strategie nákupu firem, které již zvýšily dividendy a zpětné odkupy, také v průměru překonává trh o 3 až 4 procenta.

Na základě analýzy společností, které mají vysoké peněžní toky v poměru k své tržní kapitalizaci nebo mají vysoký poměr hotovosti vůči celkovým nákladům, vybrali analytici Deutsche Bank padesát kandidátů, u nichž je vysoká šance růstu dividend.

Mezi společnostmi, které mohou letos zvýšit dividendu, jsou například výrobce letadel a zbraní Boeing nebo farmaceutický obr Pfizer, dále výrobce hraček Mattel nebo Whirlpool.

Další "dividendoví kandidáti"

DuPont, Caterpillar, Ford, Forest Labs, Pulte Homes, Rowan Cos, Estee Lauder, Tyson Foods, Sara Lee, Humana, First Solar El Paso, Southwest Airlines, Masco, Bemis Co, Lowes Crop, Automatic Data Processing, Nicor, MeadWestvaco, Eastman Chemical, Humana

V rámci mladé ekonomiky pak na seznamu najdeme výrobce čipů pro mobilní telefony Qualcomm, internetovou aukční síň eBay nebo fotovoltaickou firmu First Solar.

Dividendově si po sektorové stránce mohou podle analytiků Deutsche Bank polepšit strojírenské firmy, společnosti vyrábějící spotřební zboží a technologické firmy.

Nejvíce "přebytečné" hotovosti mají na svých účtech finanční instituce, ale vzhledem k nejasnostem ohledně budoucí regulace je v nejbližší době nepoužijí k výplatě nebo zvyšovaní dividend.

Fondy zaměřené na dividendové akcie Letos by měly společnosti zastoupené v indexu S&P 500 (bez bankovních akcií) vyplatit až 150 miliard dolarů na dividendách a dalších až 100 miliard v rámci zpětných odkupů svých akcií.

"Když vypustíme akcie finančních společností, tak 10 % tržní hodnoty oddlužených společnosti (enterprise value) v indexu S&P 500 představuje hotovost, což je o čtyři procenta víc než historický průměr," říká Binky Chadha, investiční stratég z Deutsche Bank. (pozn. včetně bank je objem hotovosti dokonce 20 %)

Společnosti podle Chadhy akumulovaly hotovost během recese tím, že snižovaly náklady a propouštěly zaměstnance.

"Je to úplně typická reakce na recesi. Firmy se drží hotovosti, protože je obklopuje nejistota a obavy, co bude dál. Tentokrát jsme měli současně finanční krizi a recesi, a proto zásoby firemní hotovosti tak mohutně narostly," shrnuje své pozorování Binky Chadha.

České dividendové akcie pro rok 2010

Zdroj: CNBC