Chcete úspěšně investovat do akcií? Sledujte měny
|

Chcete úspěšně investovat do akcií? Sledujte měny

Zapomeňte na ekonomická data typu dávek v nezaměstnanosti nebo prodejů zboží dlouhodobé spotřeby. Stejně tak na výsledkovou sezónu, kde 70 % společností v indexu S&P 500 překonalo odhady analytiků. Ke správnému určení směru vývoje amerického akciového trhu je potřeba sledovat vývoj kurzu eura vůči japonskému jenu. A to minutu po minutě.

Investování

Po 11měsíční rally, kdy docházelo ke zlepšování ekonomických dat, se akcie nyní zastavily v situaci, jejíž vývoj závisí s přílivem a odlivem globálních měn.

CDS = credit default swap

Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami.

Euro například oslabuje vůči jenu z důvodu dalších obav o podcenění řeckého dluhu ze strany ratingových agentur. To by totiž vedlo k ohrožení existence eura a způsobení řady ztrát evropským bankám kvůli expozici swapů a cenných papírů vztahujících se k Řecku a eurozóně.

eur vs. jpy

To uvádí v pochybnost zotavení světové ekonomiky - posiluje dolar a zvedá cenu akcií mezinárodních společností v indexu S&P 500.

Dennis Gartman a další, kteří studovali vztahy mezi akciemi a měnami dlouho před tím, než to začalo být "trendy", poukazují na následky poklesu eura vůči jenu:

"Důsledky vývoje tohoto křížového kurzu pro světové trhy jsou zřejmé. Protože v minulosti jen získával, ceny akcií se ocitly pod tlakem. Když euro oslabuje, svět se snaží zbavovat rizika."

Sledujte aktuální vývoj měnových párů

Co se dá dělat, pokud investor spravující váš majetek nemá zájem na sebevzdělávání v online kurzu obchodování s měnami?

"Měl by obchodovat," radí Laszlo Birinyi, zakladatel společnosti Birinyi Associates a legendární obchodník s akciemi z investiční banky Salomon Brothers. "Před mnoha lety byl trh primárně řízen fundamenty jako zisk, účetní hodnota, dividendy, apod. Doba se změnila a nyní je komplexnější." Birinyi ve svém měsíčním reportu klientům píše:

"Dnes obchodujeme na zahraničních trzích, FED je aktivnější, finance globální a více komplexní než před několika lety, a už tento rok byl trh ovlivněn čínskou ekonomikou, dluhy Dubaje a Řecka, politikou Washingtonu, cenami ropy, zlata a dalších komodit. No a neméně významný byl vliv (nebo údajný vliv) dolaru a eura."

Birinyi je však ohledně současného zaměření na makrodata optimistický. Podle něj vytvoří příležitosti pro ty, kdo i tak rádi zainvestují do akcií, sledují svoje pozice, a podle toho také obchodují.

Sledujte aktuální vývoj měnových párů

Zdroj: CNBC