Hedgové  fondy masivně sázejí na propad eura
|

Hedgové fondy masivně sázejí na propad eura

Některé z velkých hedgových fondů přikročily k rekordní sázce proti euru. Celá akce, kterou hedgové fondy vymyslely při tzv. "idea dinner", připomíná obchodování na vrcholu americké finanční krize.

George Soros

Jdeme na večeři

Tyto obří sázky vznikají na setkáních označovaných jako "idea dinner", neboli posezení vrcholových manažerů fondů u večeře. Minulý měsíc se na tohoto posezení zúčastnili dva titáni z SAC Capital Advisors LP a Soros Fund Management LLC.

Během večeře pořádané v jedné butikové investiční bance v soukromém domě na Manhattanu se podle lidí obeznámených se situací skupina hedgových manažerů shodla, že euro má tendenci spadnout na úroveň měnové parity (pozn. 1:1) k dolaru.

eurusd

Sázky na měny značí, že velcí finanční hráči našli vzácnou příležitost k obchodu na tržních výkyvech.

Euro, které v prosinci stálo 1,51 dolaru, se nyní obchoduje za 1,35 dolaru. Obchodníci využívají až dvacetinásobnou finanční páku, která znásobuje jejich zisky a ztráty.

Sledujte aktuální vývoj EUR/USD

Propad eura na úroveň 1 dolaru by znamenal "životní obchod". Když investor složí 5 milionů dolarů na obchod za 100 milionů, pak jen pětiprocentní pohyb ve správném směru zdvojnásobí hodnotu investice.

"Je to příležitost, jak vydělat spoustu peněz," říká Hans Hufschmid, původní zaměstnanec investiční banky Salomon Brothers, který nyní řídí GlobeOp Financial Services, administrátora hedgových fondů v New Yorku a Londýně.

Není možné určit přesný efekt medvědích sázek traderů, ale je zjevné, že pomohly k prodejnímu tlaku na měnu, a také pomohly dotlačit Evropskou unii k řešení otázky řeckého dluhu.

Na společných obchodech, které hedgové obchody dělají, není nic špatného, pokud to nevnímají regulátoři jako tajnou dohodu. Zatím regulátoři obchodování jako podvodné nevnímají.

Pomocí podobných setkání mohou hedgové fondy diskutovat podobné obchody, které byly kritizovány investory a bankéři v období finanční krize v roce 2008.

Tehdy velcí manažeři fondů stanovili, že osud Lehman Brothers a ostatních firem je chmurný a vsadili si tvrdě proti jejich cenným papírům, čímž akcelerovali jejich kolaps.

George Soros znovu v akci

Aaron Cowen, který přiměl skupinu k sázce proti euru, uvedl, že všechna možná řešení řeckého problému budou mít negativní dopad na společnou evropskou měnu.

George Soros

George Soros, spravující fond s 27 miliardami dolarů, minulý víkend veřejně varoval, že pokud si Evropská unie neupraví své finance, euro se může "rozpadnout".

Úředníci z řeckého ministerstva financí se k situaci odmítli vyjádřit. Mluvčí Evropské komise dodala, že Komise nekomentuje tržní fámy, a také že výkonný orgán EU pracuje na vytvoření nových pravidel pro zlepšení regulace a omezení rizik.

Jen málo obchodníků však očekává totální kolaps eura, tak jako se to stalo s britskou librou v roce 1992. Tehdy udělal Soros obchod, kterým údajně vydělal miliardu dolarů.

Prodejem liber dotlačil hodnotu tak nízko, že Velká Británie musela stáhnout svou měnu z evropského měnového mechanismu, čímž její hodnota ještě více klesla.

Euro je extrémně hluboký trh s denním objemem převyšujícím 1 bilion eur. Obchodní objem libry z roku 1992 se v porovnání s eurem jeví jako drobný trpaslík.

Derivátové sázky

CDS = credit default swap

Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami. Strana, která koupila kontrakt CDS, se chce zajistit proti riziku úvěrového selhání podkladového aktiva. Na druhé straně prodávající se zavazuje uhradit ztrátu v případě zmíněného selhání. Za tuto ochranu si prodávající strana nechává platit určitou prémii.

Deriváty jako CDS (credit default swaps) hrají v současném obchodování důležitou roli. Některé z největších hedgových fondů, jako například Paulson & Co, který spravuje 32 miliard dolarů, si tyto deriváty nakoupily jako formu pojištění proti případnému krachu Řecka. Obchodníci vnímají vyšší ceny swapů jako varování před potenciálním nebezpečím.

Investiční strategie hedgových fondů

dluhy řecko

Od prosince se ceny těchto swapů téměř zdvojnásobily, a odrážejí tak obavy investorů z osudu řeckého dluhu. Paulson měl na Evropu velmi medvědí pohled a vlastnil swapy, které budou vyplaceny, pokud Řecko vyhlásí během následujících pěti let bankrot.

Podle lidí obeznámených se situací uzavřel Paulson nyní danou pozici, a otevřel opačnou pozici, protože očekává býčí trend.

Koncem loňského roku kupovaly hedgové fondy swapy na pojištění dluhu Portugalska, Itálie, Řecka a Španělska a začaly sázet na propad eura. V nedávné době fondy tyto swapy prodaly bankám, hledajícím zajištění svých evropských dluhopisů.

Největší sázky proti Evropě se odehrávají na rozsáhlém devizovém trhu, kde je dostatek možností k obchodování.

Odpočítávání

Euro se dostalo do centra pozornosti 4. prosince, kdy propadlo o 1,5 % po zprávě o nezaměstnanosti v USA, která povzbudila dolar.

Put opce

Dává držiteli možnost prodat investici k určitému datu za předem stanovenou cenu; využívá se např. při spekulaci na pokles.

Mezi 9. a 11. prosincem začaly velké evropské a americké banky vytvářet chmurné vyhlídky na euro a kupovaly jednoleté put opce.

Pak začal vznikat tlak na euro a společná evropská měna se propadla 16. prosince o dalších 1,3 procenta, když agentura Standard & Poor's snížila rating řeckého vládního dluhu.

V té době vsadili velcí investoři, jako například fond BlackRock, na pád eura. Dalším důvodem bylo očekávání, že Evropa bude v ekonomickém oživení zaostávat za Amerikou.

Obavy o Řecko vyvrcholily 20.ledna, kdy se investoři obávali, že země nebude schopna refinancovat svůj dluh. Euro opět oslabilo o 1,3 %.

22.ledna Řecko oznámilo, že plánuje prodej dluhopisů v hodnotě 8 miliard eur. Osoba obeznámená s detaily dodává, že aby byly omezeny spekulace, bylo hedgovým fondům přiděleno jen omezené množství dluhopisů.

Do 28.ledna pak hodnota nových dluhopisů spadla o 3,5 procenta, což investory dále zklamalo.

8.února se na dalším "idea dinner" setkali tři významní portfolio manažeři, kteří diskutovali evropskou dluhovou krizi. Během večeře prý Soros podotkl, že úrokové sazby porostou.

Donald Morgan z Brigade Capital poznamenal, že Řecko je začátek dominového efektu, který nakazí ostatní a případně zasáhne americké společnosti, správní celky a státní pokladnu.

Další člen setkání, Einhorn, který byl jedním z prvních, kdo upozornili na pád Lehman Brothers, vidí vzestupnou tendenci na trhu se zlatem, kvůli obavám z inflace.

Do konce týdne po večeři manažerů hedgových fondů vzrostly sázky na propad eura na rekordní hodnoty – 60 000 futures kontraktů – což je dle banky Morgan Stanley nejvyšší úroveň od roku 1999.

Osmimiliardová sázka proti euru

Tři dny po "idea dinner" bylo euro zasaženo vlnou výprodejů a obchodovalo se až na hranici 1,36 USD/EUR.

Minulý týden pomáhali obchodníci z Bank of America/Merrill Lynch a Barclays investorům znovu sázet na pokles eura. Obchody zahrnovaly jednoduchou put opci, která držiteli vyplatí velký zisk, pokud euro spadne během roku na úroveň jednoho dolaru.

Zdroj: WSJ