Dolar oslabil, ale jen na chvíli
|

Dolar oslabil, ale jen na chvíli

Ekonomický výhled zůstává nejistý, problémy státních dluhů stále nejsou vyřešeny a investoři si nemohou vybrat, k jakému scénáři se přiklonit. Jak na tuto situaci reagují dolar a komoditní trhy?

Komodity Americký dolar Řecko

Posilování dolaru na začátku minulého týdne ubralo na síle, investoři totiž uzavřeli část zisků před pátečním reportem o nezaměstnanosti ve Spojených státech. Objem rekordně velkých short pozic na euru (spekulací na oslabení eura) představuje riziko toho, že tyto pozice při svém uzavírání mohou lehce způsobit jeho prudké posílení (euro musí spekulanti v tomto případě nakupovat).

Prozatím hodnota 1,3740 zastavila posilování eura k dalším úrovním a dolaroví kupci se opět objevili na scéně.

Řecko dokázalo prodat 10leté dluhopisy v objemu 5 miliard eur a tato emise byla značně překoupená. Cena ovšem byla vysoká, výnos je 2 procenta nad portugalskými dluhopisy, a představuje dokonce dvojnásobek dluhopisů německých.

Dalších 20 miliard dluhu chce Řecko prodat v tomto týdnu, a investoři tak budou pozorně sledovat Atény a jejich utahování fiskální politiky.

Ropa se obchodovala blízko 80 USD a cena marně čekala na impuls, který by ji dokázal posunout na lednová maxima 84 USD. Výše zásob se neměnila a trh neočekává, že by se v následujících týdnech měly měnit.

ropa graf 08032010

Jedinou znepokojující zprávou je to, že čínské rafinerie budou v březnu snižovat poptávku, a to kvůli údajným vysokým zásobám neprodaných produktů, jako je topný olej a benzín, protože nárůst nabídky byl rychlejší než nárůst poptávky. Tato skutečnost přichází ve chvíli, kdy zásoby těchto produktů jsou vysoké také na Západě, a tak, dokud se nesníží na úrovně odpovídající stavu poptávky, bude hlavním katalyzátorem vývoje ceny ropy americký dolar.

Zlato minulý týden rostlo zejména díky slábnoucímu dolaru a zprávám ze strany ruské centrální banky, která se chystá navyšovat zlaté rezervy. Poptávka indexových fondů roste a je podporována poptávkou drobných investorů, spekulativní long pozice (spekulace na růst) byly dále sníženy. Dalším cílem směrem nahoru je lednové maximum na úrovni 1 162 USD a podporu tvoří ceny 1 125 USD a 1 107 USD.

Stříbro zažilo výrazný růst a dosáhlo nevyšších úrovní od 22. ledna. Tento kov opět ukázal, že následuje vývoj ceny zlata, ovšem mnohem výrazněji, a to v obou směrech. Aktuální obchodní pásmo se nachází mezi 17,05 USD a 17,55 USD.

poměr zlato vs. stříbro

Poměr ceny zlata a stříbra se snížil ze 71 na 65,70. Stříbro překonalo zlato za minulý měsíc růstem o 7,5 %. Čekáme, že na poměru 65 nalezne tento ukazatel podporu a zlato začne opět překonávat stříbro. Z toho však spíše plyne možnost poklesu obou cen jako důsledek nedávného růstu.

Tragické zemětřesení v Chile vyhnalo cenu mědi výše kvůli obavám, že tamní doly nebudou schopny po těchto událostech krátkodobě zásobovat světové trhy. Chile produkuje třetinu globální produkce, ovšem doly jsou situovány v severní části země, které jsou daleko od epicentra, a tak se ukázalo, že zasaženy nebyly. Firma Codelco, nevětší světový producent mědi, odhadla, že roční produkce bude snížena o méně než 0,5 %.

Přestože po nárůstu ceny následoval výprodej, cena se dokázala na nově dosažených úrovních více méně udržet a je ve srovnání minimy, která byla dosažena o měsíc dříve, výše o 20 %. Zásoby rostou, ale pomalejším tempem, kvůli velkému množství zrušených warrantů, což může naznačovat, že fyzická aktivita na trhu začíná růst.

Krátkodobě očekáváme, že se tento kov bude obchodovat v pásmu 329 USD až 350 USD. Hlavním katalyzátorem ceny bude vývoj ekonomické aktivity a vývoj dolaru. Cena kukuřice pomalu opouští minima na kontraktech s dodáním v dubnu, které se obchodovaly za 359 USD. Kukuřice se po nedávném propadu o 16 % snaží o návrat na původní ceny. Výprodej byl důsledkem zprávy o tom, že produkce této komodity nečekaně vzrostla. Technicky je na trhu stále ještě neuzavřená mezera na kontaktu s dodáním v květnu na ceně mezi 396 USD a 403 USD.

  1. března bude zveřejněn report o sklizni a na trhu se objevují spekulace o tom, že USA sníží produkci, aby poskytly podporu lednovým cenám. Také další faktory hovoří pro podporu ceny - jsou to poptávka po ethanolu, obavy o kvalitu produkce, problémy se setbou v důsledku chladné zimy a také historicky dané schéma, kdy cena kukuřice obvykle na jaře roste.
kukuřice graf

Technicky se kontrakt kukuřice s dodáním v květnu obchoduje v úzkém rostoucím pásmu mezi 372 USD a 394 USD. Upřednostňujeme směr nahoru a nakupujeme po poklesech, protože čekáme, že se cena pokusí zavřít mezeru. Podobně vypadá techniky také pšenice, ale na kukuřici vidíme vyšší potenciál.