David Rosenberg: 6 důvodů k nervozitě – žádný apríl!
|

David Rosenberg: 6 důvodů k nervozitě – žádný apríl!

Začíná druhý kvartál. Podle aktivity na trzích se může zdát, že manažeři velkých fondů už vystříleli všechen prach. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin-Sheff, navíc varuje před několika faktory, které mohou během dubna ohrozit růst trhů. A není to apríl!

Státní dluhopisy Fed Světové akcie
Výnos 10letého vládního dluhopisu v USA

Americké dluhopisy? Nezájem!

Minulý týden se úplně nepovedla aukce státních dluhopisů. Jakoby tradiční kupci – Japonsko a Čína – už neměli takový zájem. Nedostatek objednávek byl podtržen výsledkem aukce 7letých poukázek – během ní totiž dosáhl výnos 3,29 procenta oproti 3,05 procenta o měsíc dříve.

Duben je obecně hodně drsný měsíc pro americké vládní papíry – výnosy 10letých dluhopisů rostly během dubna 6krát za uplynulých 7 let, a to v průměru o 0,25 procentního bodu. A výnosy 10letých dluhopisů jsou tradičním benchmarkem pro hypotéky a korporátní dluhopisy.

Americké akcie

Co na to akcie?

Růst výnosů dluhopisů může zastrašit investory na akciovém trhu. Všem korekcím v "nedávné" historii (1987, 1994, 1998, 2000 i 2007) předcházel znatelný, i když třeba krátkodobý růst výnosů na dluhopisovém trhu.

Čím nadhodnocenější přitom je akciový trh, tím větší je pravděpodobnost, že růst výnosů dluhopisů zvýší v očích investorů "konkurenceschopnost" bondů ve srovnání s akciemi. Někteří analytici například upozorňují na to, že jen minimum akcií dosahuje svých ročních maxim v sobě, kdy trh jako celek posouvá svá high – a to je určitý medvědí signál.

Makro jen stěží podpoří další růst

Hlavní ekonomické indikátory ukazují na (minimálně dočasné) zpomalení. Ukáže se to především během kritického týdne v polovině dubna, kdy se investoři dozvědí statistiky maloobchodních tržeb (14. dubna), průmyslové produkce (15. dubna) a zahájených staveb společně se spotřebitelskou náladou (16. dubna). Peněžní zásoba se přitom v podstatě nezvyšuje.

Řecko – zase něco

Pomoc Řecku bude jistě velice artikulovaným tématem. Je otázka, zda se evropské země shodnou na společném postupu. Navíc zůstává otázkou, zda případný záchranný plán pozitivně přijmou investoři. A mimochodem – do konce května je splatných 15 miliard EUR v řeckých dluhopisech. FED diskontní sazby

Ach, ty hypotéky!

Fed již od dubna nebude vykupovat aktiva krytá hypotékami. A tento zlom přichází v době, kdy jsou úroky za hypotéky zpátky nad 5 procenty a rezidenční trh zatím nepotvrzuje loňské náznaky zotavení.

Existují i tlaky v rámci Fedu (naposledy ze strany Charlese Plossera, šéfa filadelfského Fedu) na brzké zahájení prodeje cenných papírů. Může dojít i dalšímu zvýšení diskontní sazby (o 0,5 procentního bodu). Bankám by se tak zkomplikoval přístup k penězům a musely by více spoléhat na sebe vzájemně.

Zahraniční politika

Duben může být hodně důležitý pro vývoj světového obchodu i mezinárodních vztahů. Americké ministerstvo financí vydá 15. 4. zprávu, ve které se vyjádří k tomu, zda Čína manipuluje celým trhem skrze dozor nad svou měnou. Pokud bude označena za manipulátora, dají se očekávat různé obchodní sankce a politické napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Může to být dobrá zpráva alespoň pro trh se zlatem. Tomu by mohla pomáhat i situace v Indii – ta totiž podle agentury Bloomberg meziročně 6násobně zvýšila dovoz zlata, a to z jednoduchého důvodu – na duben a květen je v této zemi plánován 1 milion svateb. A z čeho se mají ty šperky pořád vyrábět – Indové nejsou Pomeje, aby trhali květiny!

Zdroj: Gluskin Sheff