Burzovní kalendář 12.  4. - 16.  4.  2010
|

Burzovní kalendář 12. 4. - 16. 4. 2010

Podívá se index Dow Jones znovu nad psychologickou hodnotu 11 000 bodů? O tom může v nadcházejícím týdnu na Wall Street rozhodnout začátek výsledkové sezóny za první čtvrtletí. Na pražské burze budou investoři vyhlížet především informace o nových cenách produkce uhelné NWR.

Světové akcie

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nepřerušovanou 6týdenní růstovou jízdu, když v minulém týdnu přidal index S&P 500 1,38 % a další z velmi sledovaných indexů Dow Jones se v pátek dokonce na chvíli podíval nad 11 000 bodů.

Mezi další "rekordy" minulého týdne lze zařadit pokles indexu volatility VIX na nejnižší úrovně od podzimu 2007 a růst cen ropy, která se v týdnu v jednu chvíli obchodovala nad 87 USD za barel.

V nadcházejícím týdnu bude hrát prim výsledková sezóna, kterou v pondělí odstartuje po závěru obchodování na newyorské burze největší výrobce hliníku na světě společnost Alcoa.

Výsledky by podle analytiků JPMorgan, kteří jejím akciím snížili minulý týden investiční doporučení, měly být spíš slabší. Nervozitu před výsledky podtrhuje páteční pokles (-3,2 %).

I kdyby se Alcoa moc nepředvedla, čekají v záloze další výsledky firem, které mohou pozitivně překvapit. V úterý předloží investorům svá čísla čipový gigant Intel, ve čtvrtek Bank of America a internetový Google, a nakonec v pátek konglomerát General Electric.

"Výsledky firem budou velmi silné a projeví se v nich kombinace snižování nákladů a růstu tržeb," tvrdí Tobias Levkovich, hlavní investiční stratég Citigroup. (zdroj: CNBC)

Někteří investoři však zůstávají skeptičtí a domnívají se, že dobré hospodářské výsledky jsou již zohledněny v současných kurzech.

Hodně pozornosti bude příští týden věnováno hodnotě 11 000 bodů na indexu Dow Jones.

"Trh bude pokračovat v růstu a Dow se na 11 000 bodech udrží i v příštím týdnu,“ říká Benny Lorenzo, ředitel investiční společnosti Kaufman Brothers. (zdroj: AP)

Dow na 11 tisících? A co dál?

Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 by měly podle agentury Reuters v průměru vykázat nárůst zisků meziročně o 36 procent a tržeb o 10 procent.

I když budou mít další makroekonomické indikátory nebo řešení řeckých dluhů menší vliv na trh, investoři by měli přece jen sledovat například středeční Béžovou knihu FEDu, ve které centrální banka čtyřikrát za rok shrnuje kondici americké ekonomiky.

Další makroudálostí budou maloobchodní tržby za březen (odhad +1 %) nebo páteční index důvěry Univerzity v Michiganu, která by měla z únorové hodnoty 73,6 poskočit na 75 bodů.

"Všichni na trhu mluví o tom, jestli je současné ekonomické oživení již nezávislé na dalších ekonomických stimulech. A příští týden přibudou argumenty do diskuze," říká Mike Schenk, hlavní ekonom z Credit Union National Association. (zdroj: AP)

říká ve svém technickém výhledu na příští týden opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

datum událost
12-16/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Intel, GE, Bank of America, Google)
14/4 Maloobchodní tržby
14/4 Béžová kniha FEDu
15/4 Průmyslová produkce
16/4 Index spotřebitelské důvěry

Eurozóna

Západoevropské trhy v minulém týdnu znovu posílily (DJ EUROSTOXX 50 + 1,2 %).

V dalších pěti obchodních dnech je evropský burzovní kalendář relativně chudý, za zmínku stojí jen středeční průmyslová produkce (odhad +0,1 %) nebo inflační čísla za celou Unii (odhad 1,5 %).

Eurozóna se tak bude nejspíš věnovat otázce splácení řeckých dluhů a bližším informacím o víkendové dohodě mezi Německem a Řeckem.

Směr hlavních evropských indexů bude nejspíše nejvíce ovlivněn vývojem na druhé straně Atlantiku.

Zajímavé bude v příštím týdnu sledovat vývoj jednotné měny euro, která se v pátek obchodovala kvůli obavám z eskalace problémů v Řecku na 11měsíčních minimech.

datum událost
14/4 Průmyslová produkce
16/4 Inflace - index spotřebitelských cen v EU

Pražská burza

Pražská burza minulý týden mírně rostla a index PX při nižší likviditě zavřel na 1 234 bodech (+0,5 %).

Situaci na pražské burze dobře vystihuje komentář Davida Brzka (Fio, buzovní společnost):

Český burzovní kalendář je stejně jako na vyspělých evropských trzích skoro nepopsaný, a tak budou české akcie nejspíš znovu poplatné vývoji na světových trzích.

"Příští týden by se trhy mohly zpočátku udržet v současné růstové fázi. Ovšem o dalším vývoji velmi pravděpodobně rozhodne začátek výsledkové sezóny," napsal v reportu svým klientům Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT.

V rámci firemních novinek by během týdne mohla zveřejnit těžební společnost NWR ceny koksu a koksovatelného uhlí platné pro druhé čtvrtletí 2010.

datum událost
12-16/4 NWR - ceny produkce
15/4 Inflace - index výrobních cen