Příběh o Černé Labuti
|

Příběh o Černé Labuti

Nassim Nicholas Taleb, mimo jiné profesionální matematický derivátový trader, se proslavil dvěma bestsellery: Fooled by Randomness – The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets a The Black Swan – The Impact of Highly Improbable. A právě z druhého z nich, The Black Swan (Černá Labuť), pochází následující úryvek.

Nassim Nicholas Taleb Černé labutě

...Před pěti lety byla Yevgenia Nikolayevna Krasnova neznámou a nepublikovanou spisovatelkou s neobvyklým vzděláním. Byla vědcem v oblasti mozkových funkcí se zájmem o filozofii (její první tři manželé byli filozofové) a ve své tvrdohlavé francouzsko-ruské hlavě si usmyslela, že bude svůj výzkum a myšlenky vyjadřovat v literární formě. Své teorie zahalovala do příběhů a míchala je s různými styly autobiografických komentářů. Vyhýbala se novinářským bezvýznamnostem současné vypravěčské literatury faktu ("Za jasného dubnového rána John Smith opustil svůj dům..."). Cizí dialog byl vždy psán v originálním původním jazyce s připojeným překladem jako filmové titulky. Odmítala kazit špatnou angličtinou rozhovory, které se odehrávaly ve špatné italštině (Její třetí manžel byl italský filozof).

Knihkupectví

Žádný vydavatel jí nevěnoval ani kousek svého času, až na to, že v té době byl určitý zájem o těch pár vědců, kteří se dokázali vyjádřit v napůl srozumitelných větách. Několik vydavatelů souhlasilo, že si s ní promluví; doufali, že se postupně vyvine a že napíše "populární vědeckou knihu o vědomí". Získala dostatek pozornosti, která se projevovala tím, že dostávala zdvořilé odmítavé dopisy a příležitostné urážlivé komentáře místo mnohem urážlivějšího a ponižujícího ticha.

Vydavatelé byli jejím rukopisem zmateni. Nebyla dokonce ani schopná zodpovědět jejich první otázku: "Je toto próza, nebo literatura faktu?" Také nebyla schopná na formuláři návrhu knihy pro vydavatelství odpovědět na otázku, pro jaké čtenáře je tato kniha napsána. Bylo jí řečeno: "Musíte vědět, kdo jsou vaši čtenáři" a "amatéři píší pro sebe, profesionálové píší pro jiné." Bylo jí také řečeno, aby se podřídila konkrétnímu žánru, protože knihkupectví nemají ráda zmatek a potřebují vědět, na který regál mají knihu umístit. Jeden editor ochranně poznamenal: "Má dráhá, tohohle se prodá pouze deset výtisků, včetně těch koupených vašimi exmanžely a členy vaší rodiny."

Nassim Taleb mimo jiné krituzuje Bena Bernankeho

O pět let dříve se zúčastnila slavného spisovatelského workshopu a opouštěla jej zhnusená. "Dobře psát" zřejmě znamená dodržovat arbitrární pravidla, která dospěla až do slova božího, s posíleným potvrzením, co označujeme jako "zkušenost". Spisovatelé, které potkala, se učili dodatečně se vybavit tím, co se pokládalo za úspěšné: všichni se snažili napodobovat příběhy, které se objevily v minulých vydáních New Yorkeru – a neuvědomovali si, že většina z toho, co je nové, nemůže být z definice přítomno v předchozích vydáních New Yorkeru. Instruktor na workshopu jí ve svém vyjádření vlídně, ale rozhodně sdělil, že její práce je naprosto zoufalá. Yevgenia nakonec dopadla tak, že celý rukopis své hlavní knihy Příběh reaktivování (A Story of Recursion) zveřejnila na internetu. Tam si její kniha našla malý okruh čtenářů, který zahrnoval inteligentního majitele malého neznámého vydavatelství, který nosil brýle s růžovými obroučkami a mluvil primitivní ruštinou (byl přesvědčen, že mluví plynně). Navrhl jí, že knihu vydá a souhlasil s její podmínkou ponechat její rukopis kompletně neupravený. Nabídnul jí zlomek standardního autorského honoráře jako oplátku za její editorské omezení – měl tak málo, co mohl ztratit. Yevgenia souhlasila, protože neměla jinou možnost.

Trvalo pět let, než Yevgenia postoupila z kategorie "extrémní egocentričky bez jakéhokoliv ospravedlnění, tvrdohlavé a obtížně vycházející s ostatními" do kategorie "vytrvalé, odhodlané, usilovné a urputně nezávislé". Z její knihy se stal postupně bestseller, jeden z překvapujících úspěchů literární historie, prodaly se jí miliony kopií a získala velmi vysoké uznání odborné kritiky. Začínající neznámé vydavatelství se od té doby stalo velkou korporací se (zdvořilou) recepční, která vítala návštěvníky, když vstupovali do hlavní kanceláře. Její kniha byla přeložena do čtyřiceti jazyků (dokonce francouzštiny).

Fotografii autorky vidíte všude. Říká se o ní, že je průkopníkem něčeho, co se označuje jako "Souhlasná škola" (Consilient School). Vydavatelé nyní mají teorii, že "řidiči tiráků, kteří čtou knihy, nečtou knihy pro řidiče tiráků", a domnívají se, že "čtenáři pohrdají spisovateli, kteří jim posluhují". Akademický článek, jak se dnes chápe, může pomocí rovnic a akademické hantýrky ukrývat malichernosti anebo bezvýznamnost; souhlasná (consilient) próza tím, že odhaluje myšlenku v otevřené formě, umožňuje, aby byla myšlenka posouzena veřejností.

Yevgenia dnes skoncovala s vdáváním se za filozofy (příliš mnoho debatují a argumentují) a schovává se před novináři. V průběhu své výuky profesoři literatury diskutují spoustu vodítek, která indikují nevyhnutelnost tohoto nového literárního stylu. Rozdíl mezi prózou a literaturou faktu je považován za příliš archaický, než aby mohl odolat výzvám moderního světa. Bylo přece tak zřejmé, že potřebujeme opravit rozdělení mezi uměním a vědou. Její talent byl přece tak evidentní. Mnoho editorů, které později potkala, ji obviňovalo, že nepřišla za nimi, s přesvědčením, že by okamžitě viděli podstatu její práce. Za několik let literární akademik napíše esej "Od Kundery ke Krasnově", bude ukazovat, jak semínka její práce mohou být nalezena v Kunderovi – předchůdci, který mísil esej a metakomentář (Yevgenia Kunderu nikdy nečetla, nicméně viděla zfilmovanou verzi jedné z jeho knih – v tomto filmu nebyl žádný metakomentář). Prominentní akademik ukáže, jak vliv Gregoryho Batesona, který zavedl autobiografické scény do svých teoretických výzkumných článků, je patrný na každé stránce (Yevgenia o Batesonovi nikdy neslyšela).

Černá labuť

Yevgeniina kniha je klasická Černá Labuť (Black Swan).

Sám Taleb k tomu poznamenává: "Je mi líto, že těm čtenářům, kteří se snažili Yevgenii Krasnovu vygooglovat, musím sdělit, že je to fiktivní osoba."

Taleb uvádí tři klíčové charakteristiky černých labutí, které každý v uvedeném příběhu o Yevgenii nalezne:

1. Jsou nepředvídatelné (pro drtivou většinu společnosti).

2. Mají na společnost extrémní dopad.

3. Přes jejich nepředvídatelnost je lidé ex-post konstruují a vymýšlejí zdůvodnění jejich výskytu, aby byly vysvětlitelné a predikovatelné. Představitelé behaviorálních financí mají pro tuto vrozenou lidskou vlastnost označení "předsudek zpětného ohlédnutí" (hindsight bias).

Podle Taleba "černé labutě" vysvětlují historický vývoj celého lidského pokolení.

Mezi příklady z moderní doby patří: 1. a 2. světová válka; objev atomové bomby či antibiotik; vynalezení žárovky, telefonu, televize; Internet; události z 11. září 2001.

Mezi příklady z investičního světa patří: krach na newyorské burze v roce 1987; technologická bublina na přelomu tisíciletí; pád investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity
17. 9. 2019 18:00

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu...
Centrální banky Krize Světová ekonomika
17. 9. 2019 15:00

Rathouský (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Rušení maturity z matematiky je nebezpečné, na pracovním trhu může chybět logické myšlení

Bez solidní znalosti matematiky člověk přichází o schopnost logického myšlení a obecně mu v potřebné výbavě do života...
Vzdělání Pracovní trh Česká republika
16. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

Jak se postavit riziku recese a poklesu ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie, kterým je věnován aktuální...
Americké akcie Investiční strategie Coca-Cola
13. 9. 2019 12:00

Cesta k lepšímu školství? Není to (jen) o penězích, říká jeden z nejlepších učitelů u nás

(Kvalitních) učitelů není v Česku dost, a to nejen kvůli penězům. Ke zlepšení situace by určitě přispěla menší...
Česká republika Vzdělání Rozhovor
10. 9. 2019 18:00

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit....
Úrokové sazby Výnosy Dluhopisový trh
10. 9. 2019 15:00

Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství

Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že...
Vzdělání Děti Rozhovor
9. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta

Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální...
Finanční krize Dluhová krize Ekonomické a politické hrozby
8. 9. 2019 16:00

Úspěch na trhu práce zítřka? Škola musí učit flexibilitě, zdůrazňuje Kupka

České školství ve stále menší míře zvládá připravovat studenty na potřeby firem, sladit nabídku s poptávkou v tomto...
Vzdělání Pracovní trh Rozhovor
5. 9. 2019 18:00

10 průlomových technologií současnosti

Technologie budou hrát v řešení problémů světa zásadní roli, ať jde o klimatickou změnu, nebo třeba příjmovou...
Technologie Informační technologie Světová ekonomika
3. 9. 2019 15:00

Kvalita školství není přímo úměrná množství peněz. Bez nich to ale ne(pů)jde, říká ekonom

České školství je dlouhodobě podfinancované, což potvrzuje i srovnání se zeměmi s nejúspěšnějšími vzdělávacími...
Česká republika Vzdělání Rozpočet
2. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na emisní povolenky, dolarové milionáře a kapesné amerického prezidenta

Kdysi nepopulární emisní povolenky se staly jednou z nejlepších investic na světě. Jak tento netradiční nástroj...
Emisní povolenky Energetika ČEZ
31. 8. 2019 18:00

Dva ekonomové optimisticky o robotizaci

Robotizace smaže z trhu práce řadu pracovních pozic, nová místa ale během související přeměny ekonomiky budou vznikat...
Ekonomické a politické hrozby Technologie Pracovní trh
29. 8. 2019 15:00

Co z vás (u)dělá dobrého šéfa?

Příruček a návodů na to, jak vést pracovní týmy, je více než poliček ve vaší knihovně. A proto přijměte pár poznámek...
Management Byznys a podnikání Mezilidské a pracovní vztahy
28. 8. 2019 18:00

Anketa: Na co se letos na podzim (ne)těšit na trzích?

Letošní podzim podle všeho nudný nebude. Chystá se (tvrdý) brexit, ECB připravuje nová opatření na podporu ekonomiky...
Světové akcie Ján Hájek Petr Koblic
27. 8. 2019 12:00

Petr Sklenář (J&T Banka): Evropa (nejen) technologicky zaspala a dále ztrácí, i tak se tu ale bude žít dobře

Těžiště inovací a technologického rozvoje se po století páry postupně přesunulo do USA a také do (jiho)východní Asie....
Evropa Evropská ekonomika Inovace
26. 8. 2019 12:00

Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z

Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je...
Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Úrokové sazby
25. 8. 2019 16:00

Personalizace vs. automatizace aneb Kudy se (také) mohou vydat byznys a vzdělávání

Vlastní tempo, zohlednění preferencí, zdůraznění silných stránek ano, odtržení od sociální reality a absence...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor
22. 8. 2019 18:00

Ray Dalio: Měli byste mít zainvestováno v Číně. Copak byste kdysi nechtěli mít vsazeno třeba na průmyslovou revoluci?

Zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio je přesvědčený, že by investoři měli část portfolia ...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
20. 8. 2019 15:00

Potřeba systémové (r)evoluce ve vzdělávání aneb Jak by školy (ne)měly hodnotit studenty

Znát žáka či studenta a dát mu možnost dlouhodobě projevovat talent a zájem. Tudy může vést cesta k lepším studijním...
Vzdělání Rozhovor Pracovní trh