Riziko na akciovém trhu dosahuje extrémů
|

Riziko na akciovém trhu dosahuje extrémů

Alespoň si to myslí tým analytiků švýcarské banky UBS, kteří na den přesně odhadli dno na akciového trhu v březnu roku 2009. Čím argumentují?

Rizika Světové akcie

Analytici z UBS od března minulého roku zastávali býčí názor, ovšem nyní přicházejí s varováním "extrémního rizika na akciových trzích", které popisují v přiloženém grafu.

Indikátor rizikového apetitu investorů vystřelil nahoru společně s růstem na akciových trzích a investoři se stali podle UBS velmi samolibými.

"Náš indikátor rizikového apetitu se minulý týden znovu posunul vzhůru, a to na 1,21 z 1,15. Kromě malého zaváhání zkraje února rostl indikátor v pěti ze šesti posledních týdnů a pomalu se blíží laťce 1,3, která je definována jako pásmo s extrémním rizikem," píše se v reportu UBS.

ubs rizikový apetit

Vypovídací schopnost tohoto indexu se historicky osvědčila. Index UBS pracuje s daty za posledních deset let a v okamžiku, kdy index vyslal "prodejní signál", trhy zhodnotily v následujících dvanácti měsících jen o procento. Naopak indikoval-li "nákupní signál", trhům se dařilo a v průměru přidaly šest procent.

"Když se index dostane nad 1,3, znamená to, že investoři jsou ochotni hodně riskovat, což však po historické stránce dává nejlepší signál k prodeji," upozorňují analytici z UBS.

Zdroj: UBS