Jak ovlivní sopečný prach kurzy českých akcií?
|

Jak ovlivní sopečný prach kurzy českých akcií?

Jaké dopady může mít islandská sopka Eyjafjallajökull na vývoj jednotlivých českých akcií obchodovaných na pražské burze? Burzovní speciál z dílny analytiků České spořitelny.

Akcie ČR
burzovní palác
 • Pegas: Růst cen ropy by vedl i k růstu cen polypropylenu a znamenalo by to další tlak na vstupní ceny materiálů. Navíc oslabená celková poptávka, tudíž negativní pro marže a tržby. Porodnost by pravděpodobně díky obavám rodin šla dolů (negativní). Celkový efekt negativní.

 • Philip Morris ČR: Kouření je málo citlivé na externí faktory. Na druhou stranu nižší potravinová produkce by pravděpodobně vedla i k nižší produkci tabáku, potažmo přesunu pěstování tabáku k potravinám (růst vstupních cen tabákových listů), tedy lehce negativní/neutrální pro PM ČR.

 • Unipetrol: Růst cen ropy (zdroj energie), slabá poptávka, tlak na marže rafinérek. Na druhou stranu vyšší poptávka po pozemní přepravě (diesel). Unipetrol má spíše expozici na petrochemii, která by byla více pod tlakem ze strany marží. Dopad bychom čekali celkově lehce negativní.

 • „Áčka“: Jezdit se jen tak nepřestane a možná o to větší poptávka po ojetinách. Tipovali bychom neutrální dopad.

 • KB: Nízké sazby a inflace (pomalý růst) negativní pro čisté úrokové marže. Pomalý růst ekonomiky, nižší poptávka po investicích a tedy financování. Negativní pro KB a bankovnictví.

 • ČEZ: Podle aktuální situace (tj. poměrně slabý výbuch s pravděpodobně nulovými následky na celoevropské klima) by nemělo dojít k výraznějšímu ovlivnění trhu s elektrickou energií. V případě např. delšího ochlazení klimatu je spotřeba el. energie pozitivně korelována s nižšími teplotami (1°C ~ 1% spotřeby).

 • NWR: Krátkodobý efekt nulový, v případě scénáře ochlazení mírně pozitivní dopad na ceny energetického uhlí (40 % produkce).

 • Orco, ECM: Krátkodobý efekt nulový, v případě scénáře ochlazení lze předpokládat v důsledku zpomalení hospodářství i zpomalení poptávky po komerčních i rezidenčních nemovitostech.

 • Telefónica O2: Krátkodobě pozitivní dopad z většího objemu nepřímé komunikace, který by pravděpodobně přetrval i v případě scénáře s delším ochlazením (dražší ropa znamená přechod na úspornější způsoby komunikace).

 • VIG: Aktuální situace nemá výraznější vliv na pojistný trh v zemích, kde VIG působí, nicméně pokud by sopečná činnost pokračovala delší dobu, popřípadě by ještě více eskalovala mělo by to negativní dopad na pojistné plnění pojišťoven v regionu. Za předpokladu vyšších průměrných srážek a volatilnějšího počasí (častý jev doprovázející dlouhodobější sopečnou činnost) by se mohl zvýšit výskyt lokálních záplav a všech s tím souvisejících následků. Výrazně nadprůměrné srážky by měly negativní vliv na kvalitu zemědělských plodin, což by dále zatížilo bilanci pojišťoven (velká vetšina zemědělských producentů je pojištěna proti vlivu klimatických jevů).

 • CME: Krátkodobý efekt mírně pozitivní – vyšší sledovanost medií z důvodu zájmu diváků o aktuální vývoj situace. Dlouhodobější vliv i při eskalaci sopečné činnosti neutrální.

Analýza: Dopady výbuchu islandské sopky na světovou ekonomiku

Zdroj: Česká spořitelna