Pimco: Britský dluh je past!
|

Pimco: Britský dluh je past!

Americký gigant mezi dluhopisovými fondy varuje Británii před rostoucím dluhem a náklady na jeho správu. Světoví investoři totiž za britský dluh žádají čím dál vyšší prémie, aby se chránili před inflací.

Státní dluhopisy
Bill Gross, šéf Pimco

Bill Gross, šéf Pimca, tvrdí, že dluhopisy Spojeného království patří společně s řeckými a některými dalšími do kategorie "ruce pryč". Vývoj britského dluhu podle něj pravděpodobně povede k silné inflaci a oslabení libry, což sníží výnosy dluhopisů.

Gross aktuálně přepokládá, že by "špatná nálada" na dluhopisovém trhu měla nahrávat akciím. Samotné britské dluhopisy podle něj ještě nejsou v krizi, ale spočívají na "hodně výbušné směsi".

Výnos 10letého britského vládního dluhopisu

Spready 10letých britských dluhopisů se dostaly o 14 bazických bodů nad spready španělských dluhopisů se stejnou splatností. A problémy Španělska jsou diskutovány dlouhodobě.

Britský dluh je jiný

Expertka na suverénní dluhy Carmen Reinhart upozorňuje, že Británie má výhodu například proti Spojeným státům nebo některým velkým zemím eurozóny – britský dluh je totiž splatný za 14 let, tedy výrazně později, než u zmíněných zemí.

Carmen Reinhart

To velice snižuje riziko nesplacení, nebo dokonce náhlý šok, který by krizi vyostřil.

"Země, kterým aktuálně hrozí bankrot, zpravidla spoléhají na stále krátkodobější dluhopisy a vydávají bondy v cizích měnách. A to se Británie prakticky netýká," vysvětluje Reinhart, a dodává: "Britové se akorát budou muset snažit zatlačit na politiky, aby začali něco dělat. Podobné to bylo v Kanadě na začátku devadesátých let, kdy Kanaďané začali obchodovat jako rozvojová země."

Čím dříve začnou britští politici s dluhem opravdu bojovat, tím lépe. Británii ovšem jistě nepomůže v hledání nových věřitelů to, že její centrální banka (Bank of England) přitahuje monetární kohoutky a omezuje tzv. kvantitativní uvolňování. 12procentní schodek státního rozpočtu "bliká na poplach". Centrální banka přitom dosud nakoupila dluhopisy za 200 miliard liber.

Veřejný dluh Spojeného království

Pesimismus

Michael Saunders ze Citigroup tvrdí, že pro Británii v současnosti neexistuje žádná střednědobá cesta k fiskální stabilitě. 28 procent výdajů Spojeného království totiž jde na sociální dávky. Podle Saunderse může letos inflace dosáhnout až 4 procent, což z dluhopisů udělá v podstatě nezajímavou investici.

Spyros Andreopoulos z Morgan Stanley nesouhlasí s Carmen Reinhart. Podle něj totiž právě "nedohledná" doba splatnosti působí proinflačně, protože zemi nehrozí žádný "trest" za nesplácení v nejbližších letech.

Tvrdí také, že se riziko zvýší ve chvíli, kdy se rozpočtový schodek dostane "zpátky pod kontrolu". V tu chvíli již totiž nebude emitováno tolik nových dluhopisů s dlouhou splatností, a celková splatnost dluhu se začne zkracovat. Podle Andreopoulose k tomu dojde během dvou až tří let.

Zdroj: Telegraph