Lithium prozáří portfolio drobného inverstora
|

Lithium prozáří portfolio drobného inverstora

Aktuálním hitem automobilového průmyslu jsou elektromobily. Podle francouzského Renaultu bude už za deset let vybaveno každé desáté auto elektrickým pohonem. Umožnit to má vzácný a v současnosti velevážený kov - lithium. Měkký bílý kov je v bateriích třikrát až čtyřikrát efektivnější než běžná rtuť. Aktuálně jsou lithiové baterie nejvýkonnějším mobilním zdrojem energie.

Lithium Vzácné kovy

Proto se lithium už dnes dává do ION-akumulátorů mnoha elektronických výrobků, například mobilů nebo notebooků.

Zástupci německé vlády a automobilového průmyslu mají v nejbližší době diskutovat o naplnění cíle, který předpokládá, že po německých silnicích bude v roce 2020 jezdit milion elektromobilů. Již v příštím roce by mělo začít pronikání německých producentů na trh.

Noví nositelé důvěry

Cílový stav, kdy auta už v budoucnosti nebudou poháněna benzínem, ale elektrobateriemi, už dokázal výrazně nastartovat "růstovou rally" na vzácném kovu lithiu.

Mezi lety 2000 a 2008 rostla celosvětově poptávka po lithiu v průměru o šest procent ročně. Hlavními odběrateli byly v minulosti Čína a Evropa – vždy s podílem kolem 30 procent. Experti očekávají v příštích deseti letech exponenciální nárůst. Poradenská firma TRU Group odhaduje, že poptávka po lithiu poroste do roku 2020 v průměru o více než 20 procent ročně.

Těžba lithia však není úplně oproštěna od rizika. Zaprvé, získávání této komodity z minerálů je velmi nákladné a drahé. Zadruhé, velká část celosvětových zásob se nachází v politicky nestabilních zemích, například v Bolívii. V této jihoamerické zemi se nachází Salar de Uyuni, největší vyschlé solné jezero na světě (12 tisíc metrů čtverečních). A pod solnou krustou se podle vědců nalézá největší zásoba lithia na světě. Získávání lithia ze solanky se jeví jako obzvlášť klíčové pro budoucnost.

S-BOX postupuje vpřed

Finanční branže nyní rovněž usiluje o to, aby si pro sebe ukrojila kus lithiového koláče. Jako jedna z prvních si na toto téma troufla společnost Structured Solutions AG. Společně s firmou Hauck & Aufhäuser Investment vytvořila adekvátní akciový fond. S tímto fondem mohou investoři participovat na hodnotovém vývoji titulů spojených s lithiovými doly.

Investice do lithia

To na první pohled nasvědčuje na aktivně řízené portfolio, konkrétně to však znamená něco jiného: fond napodobuje vývoj barometru S-BOX Lithium Performance-Index tak věrohodně, jak je to jen možné. Hodnota barometru je počítána od listopadu loňského roku a index zahrnuje maximálně 25 celosvětově největších podniků, jejichž obchodní těžiště leží v těžbě lithia.

Aktivní management, na jaký jsme zvyklí u klasického fondu, se zde nekoná. Investoři se místo toho musí spokojit s pololetním přizpůsobováním váhových poměrů jednotlivých titulů zastoupených v indexu. Toto přizpůsobování se odvíjí podle burzovní hodnoty, přičemž čtyři největší společnosti mají svůj podíl omezen na devět procent.

Váhy ostatních členů indexu jsou limitovány čtyřmi procenty. Jde o metodu, jež je obvyklá u mnoha indexových produktů. Roční poplatky (dle struktury) se pohybují s cca 1,4 procenta ještě ve snesitelném rámci. Ten je ovšem katapultován tučným emisním poplatkem ve výši pěti procent.

Pro krátkodobou investici je tudíž tento finanční produkt zcela nevhodný. Daleko více by zainteresovaní investoři měli tento produkt považovat za dlouhodobější strategickou investici. Měli by jí zůstat věrní několik let.

Silná výkonnost

RBS Seltene Metalle TR Index Open End Zertifikat

Nejnovější vývoj hodnoty indexu trochu relativizují vysoké náklady a jejich struktura. Od počátku listopadu 2009, kdy šel nový index SBOX na start, posílil více než o čtvrtinu. Za tempem tohoto růstu v ničem nezaostává cenný papír vztažený na tento index (RBS Seltene Metalle TR In-dex Open End Zertifikat).

Pochází od banky RBS. Investoři nesázejí s tímto produktem pouze na lithium, mohou participovat také na pozitivním cenovém vývoji dalších vzácných kovů, jakými jsou kobalt, molybden nebo titan. V indexu se nacházejí adekvátní těžební společnosti.

Těžkou váhou přitom je kanadská firma Ivanhoe Mines, na které se z více než 20 procent podílí těžařský gigant Rio Tinto. Společně s firmami China Molybdenum, Lonmin a Titanium Metals je společnost Ivanhoe Mines zodpovědná za více než polovinu pohybů hodnoty indexu.

Poplatky leží s hodnotou jedno procento (rovněž za pololetní přizpůsobování struktury indexu) pod úrovní společného produktu společností Structured Solutions a Hauck & Aufhäuser Investment. Jelikož se jedná o variantu "total-return", vstupují do výpočtu kurzu také vyplacené dividendy. Quanto Open-End Zertifikat na RBS Rare Metals TR

RBS nabízí svůj produkt navíc s funkcí "quanto" (Quanto Open-End Zertifikat na RBS Rare Metals TR), zde však již přesahuje poplatek za akciový koš s různými měnami sedm procent. Zajištění měnového rizika u různých měn je tak velmi drahé.

Investice se zvláštním půvabem

Pro obzvlášť odvážné investory ještě RBS připravila mini future na akcii China Rare Earth. Jde o firmu, která je vůdcem na trhu s vzácnými zeminami. Na základě rostoucího významu kovů z této zeminy – kvůli nejrůznějším technologiím budoucnosti – by se mohla poptávka v příštích letech postarat o rostoucí obchodní obraty obchodování a o zisky.

China Rare Earth (v EUR)

Že by však tato firma byla averzní vůči konjunkturálním rizikům, to tedy ne. V roce 2008 dokonce sklouzl China Rare Earth do ztrátové zóny. Co se však ziskovosti týče, nastal již obrat trendu.

V polovině roku 2009 byl čínský koncern opět v černých číslech. Kvůli typickým rizikům jednotlivého komoditního titulu je akcie velice spekulativní záležitostí a je vhodná pouze pro otrkané investory.

UBS rovněž sází na lithium

UBS - koš akcií navázaných na lithium

Jednotlivé tituly samozřejmě nejsou záležitostí pro každého. Riziko se nechá diverzifikovat prostřednictvím nového akciového koše od UBS. Velká švýcarská banka emitovala naposledy produkt vztažený k "basketu" s 15 firmami, jež mají co do činění s lithiem.

Struktura produktu v globálu přesvědčí: v akciovém koši se nacházejí největší firmy kotované na burze, které se angažují v oblasti vývoje, těžby a investic týkajících se lithia. Výběr se většinou překrývá s barometrem S-BOX Lithium.

Jedině těžařský gigant Rio Tinto nenachází v případě stuttgartského indexu zohlednění. Členové indexu mají váhové zastoupení podle likvidity, přičemž váha čtyř největších společností je procentuálně omezena.

Při startu produktu se vůdčí kvarteto skládalo z firem Rockwood, SQM, FMC a Rio Tinto. Každý titul vystartoval s vahou 15 procent. Na zbývají-cí firmy v indexu připadaly podíly mezi jedním až 6,5 procenta.