ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Pražská burza v tomto týdnu reaguje především na korporátní novinky ze zámoří a z okolních evropských trhů. Jak se mohou podle analytického týmu České spořitelny vyvíjet kurzy akcií na hlavním trhu SPAD?

Akcie ČR

Komerční banka: Pondělí 19.4. bylo posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu za rok 2009. Její výše je navržena na 170 Kč a měla by být schválena na valné hromadě konané 29.4.

Sektor síťových odvětví: Cena (na německém trhu) za dodávku elektrické energie v roce 2011 za poslední dva týdny vzrostla o 5,1 % na 49,5 € za MWh. Důvodem je růst cen emisních povolenek (od počátku měsíce o téměř 14 %) a makroekonomické ukazatele naznačující hospodářské oživení – například německý konjunkturální index ZEW v dubnu výrazně vzrostl a překonal tak očekávání trhu.

Sektor ropa a plyn: Rafinérské marže u ropy Ural obrátily krátkodobý vývoj a klesají. Průměr za poslední 2 týdny dosahuje kolem 2,6 USD za barel. Pokles pravděpodobně souvisí s útlumem letecké dopravy po erupci islandské sopky.

Telefónica O2 ČR: Podle našich odhadů se za poslední kvartál zvýšilo letošní P/E z 12,9 na 14 a přiblížilo se tak sektorovému mediánu v regionu SVE.

Philip Morris ČR: úterý 27.4. je posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu za rok 2009. Její výše je navržena na 780 Kč a měla by být schválena na valné hromadě konané 30.4.

NWR: Vzhledem k nově uzavřeným kontraktům pro období duben 2010 až březen 2011, které znamenají vyšší ceny koksovatelného uhlí i koksu (obojí překonalo jak naše odhady, tak i nejoptimističtější očekávání trhu), jsme zvýšili cílovou cenu z 211 Kč na 306 Kč na akcii. Vzhledem k navýšení našeho odhadu letošního zisku společnosti došlo k poklesu ukazatele P/E z 18 na 9,3.

Orco: Během posledních dvou týdnů dokončilo tři kapitálová navýšení, která v důsledku znamenají zvýšení počtu akcií na 14,05 mil. a nový kapitál ve výši 16,2 mil. EUR. Nové emise akcií zvyšují pravděpodobnost, že současné představenstvo potvrdí svou pozici na nadcházející valné hromadě, která se koná 26. dubna.

Zdroj: Česká spořitelna