Komerční banka: Vysoká cena radí redukovat
|

Komerční banka: Vysoká cena radí redukovat

Akcie Komerční banky jsou v posledních týdnech hvězdou mezi tituly na pražské burze. Bezpečně se drží nad 4 000 Kč, dokonce se několikrát podívaly nad 4 200 Kč. rekordní ceny nad 4 500 korunami tedy nejsou zcela nereálné. Analytici však mají své cílové ceny nastaveny níže. Má tedy Komerční banka potenciál pro další růst?

Banky Komerční banka Akcie ČR

25 miliard – taková má být expozice Komerční banky vůči Řecku. Kvůli řeckým státním dluhopisům se však banka podle březnového vyjádření nechystá vytvářet opravné položky. Ty jsou ovšem stále hrozbou u úvěrového portfolia.

R-FACTOR

Investiční doporučení, jež vydávají jednotlivé analytické domy, jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1 až 5). Hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená "buy", 5 znamená "sell", čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků akcie atraktivnější a naopak).

Podle údajů bank se sice splátková disciplína v korporátním sektoru postupně stabilizuje, v segmentu domácností se však zhoršuje. "V případě podnikových úvěrů se banky tváří optimističtěji, co se týče jejich kvality, vývoj u developerů však může podle našeho mínění pověst podnikového segmentu ještě pošramotit," upozorňuje Petr Hlinomaz z BH Securities.

Rostoucí náklady na rezervy jsou zároveň napříč bankovním sektorem brzdou pro uvolnění úvěrového kohoutku. To ovšem může znamenat značný výpadek na výnosové straně výsledovky. "Českým bankám schází možnost kompenzovat výpadky příjmů na dalších trzích," dodává Hlinomaz.

Komerční banka vs. Erste: Na koho vsadit? Analýza Petra Hlinomaze

Cenové spektrum je tradičně homogennější než u ostatních titulů SPAD. To zvyšuje i vypovídací hodnotu reportů pro investory. Cílové ceny z analýz vydaných v uplynulých dvou měsících průměrně pracují s cílovou cenou 3 869 Kč – hledat za současných cen růstový potenciál je zbytečné. Aktuálně průměrný cíl v ročním horizontu implikuje více než 8% ztrátu.

Resumé: Redukovat

Aktuální úroveň R-FACTOR je tedy 3,36, což koresponduje s nepříznivým vztahem mezi průměrným cílem a aktuální cenou titulu na trhu. Primárně implikuje akcii "držet", nicméně se značným přesahem ke stupni "redukovat". Vzhledem k aktuální ceně pak úvaha o redukci právě v těchto chvílích není irelevantní.

Krátkodobý výhled Milana Vaníčka (Atlantik FT) na akcie KB, Erste a VIG

Jak si vedou SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. NWR 2,2
 2. Erste Bank 2,46
 3. ČEZ 2,47
 4. Telefónica O2 2,71
 5. Unipetrol 2,71
 6. VIG 2,88
 7. CME 2,9
 8. Pegas Nonwovens 3
 9. Komerční banka 3,36 (dříve 2,85)
 10. Orco 4,67
 11. ECM 5