Burzovní kalendář 26. 4. - 30. 4. 2010
|

Burzovní kalendář 26. 4. - 30. 4. 2010

Vydrží nejdelší týdenní růstová štafeta od roku 2004 také v příštím týdnu? Na Wall Street o tom může rozhodnout slyšení vedení Goldman Sachs před americkým senátem nebo jednání FEDu. Vyspělé evropské trhy ovlivní víkendová jednání o řeckém dluhu a na pražské burze začne se zpožděním výsledková sezóna.

Wall Street

Index Dow Jones si v minulém týdnu připsal zisky již poosmé v řadě (+1,7 %). Také širokopásmový S&P 500 přidal 2,1 % a od březnových minim z roku 2008 je silnější o téměř osmdesát procent.

Pozitivní náladu nepokazilo ani vyšetřování banky Goldman Sachs nebo eskalace problémů okolo řeckého dluhu, které v pátek vyvrcholilo oficiální žádostí Řecka o finanční pomoc.

Býčí municí se v minulém týdnu staly znovu lepší než očekávané výsledky amerických korporací, např. Morgan Stanley nebo Applu.

V novém týdnu budou americké trhy ovlivněny především čtyřmi událostmi: výsledkem nedělního jednání MMF a EU o páteční žádosti Řecka o pomoc, zasedání FEDu, dále pokračující výsledkovou sezónou a předběžnými čísly o výkonu americké ekonomiky za první čtvrtletí.

Ale po pořádku. Řecko žádá finanční pomoc ve výši 60 miliard USD a trh bude netrpělivě čekat na detaily této "záchranné operace". Je velmi pravděpodobné, že peníze Řekové dostanou, ale nervozita, že v dlouhodobém horizontu čeká Řecko přece jen bankrot, přetrvává.

"Řecko je malá země, ale skutečným rizikem je rozšíření těchto problémů na další státy. Evropa ještě není z nejhoršího venku, a proto si myslím, že výnosy z dluhopisů ještě porostou," říká George Goncalves, stratég z japonské investiční banky Nomura. (zdroj: CNBC)

V týdnu také proběhne dvoudenní jednání FEDu, které vyvrcholí středečním oznámením o nastavení úrokových sazeb. Podle agentury Bloomberg se sice nečeká žádný pohyb na základní úrokové sazbě (0-0,25 %), ale FED by mohl aktualizovat svůj pohled na směřování ekonomiky.

Důležité bude úterý, kdy budou mít šéfové "obviněním zmítané" Goldman Sachs slyšení před vyšetřovacím výborem amerického senátu.

V nadcházejícím týdnu bude pokračovat výsledková sezóna. Mezi nejvíce sledované budou určitě patřit výrobce zemědělské a stavební techniky Caterpillar, výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo těžařský gigant Exxon Mobil.

Již zveřejněné výsledky amerických korporací jsou zatím podle agentury Thomson Reuters velmi dobré, když 83 % firem překonalo očekávání trhu na úrovni zisku a 69 % na úrovni tržeb.

Fundamentálně dobré podmínky na trhu podporuje také technická analýza.

," takový je výhled Josefa Košťala, opčního obchodníka (Optionslock.cz).

V rámci makrodat se trh bude soustředit na páteční předběžné číslo o růstu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí (odhad +3,4 %), dále na pondělní cenový index amerických nemovitostí S&P/Case-Shiller (+1,3 %) a spotřebitelskou důvěru za duben (odhad 54 bodů).

datum událost
26-30/4 Výsledková sezóna (Procter & Gamble, Caterpillar, Exxon Mobil, Motorola)
27/4 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
27/4 Spotřebitelská důvěra
28/4 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
30/4 Hrubý domácí produkt za I. čtvrtletí

Eurozóna

Vyspělé evropské akciové trhy v minulém týdnu v průměru oslabily o 1,7 procenta (DJ EUROSTOXX 50), a to především kvůli problémům okolo řeckých dluhů a destabilizaci leteckého provozu v důsledku pokračující erupce islandské sopky Eyjafjallajökull.

Pohyb kurzu řeckých státních dluhopisů bude ovlivňovat vývoj západoevropských burz i v dalším týdnu, a hodně k němu přispěje výsledek společného nedělního zasedání Řecka s MMF a EU.

Příští týden se také na plné obrátky rozběhne evropská výsledková sezóna. V centru pozornosti investorů budou například farmaceutický Sanofi-Aventis, německá Deutsche Bank nebo v Česku podnikající Arcelor Mittal.

V rámci makrokalendáře bude důležitá čtvrteční hodnota indexu ekonomického sentimentu za celou Unii (odhad -8 bodů) a páteční statistika vývoje nezaměstnanosti (odhad 10 %).

30/4
datum událost
26-30/4 Výsledková sezóna (Sanofi-Aventis, Arcelor Mittal, Deutsche Bank)
29/4 Index ekonomického sentimentu
Nezaměstnanost v EU

Pražská burza

Pražská burza si minulý týden na rozdíl od svých západoevropských kolegyň udržela kladný výsledek, i když zisk byl jen minimálních +0,1 %.

Příští týden odstartuje na parketu pražské burzy výsledková sezóna, a to v pátek, kdy se se svými provozními výsledky hospodaření pochlubí Erste Bank.

"Očekáváme, že banka za první tři měsíce 2010 zvýší provozní výsledek o téměř 16 % r/r, ale kvůli 40% nárůstu opravných položek bude meziroční čistý zisk téměř nezměněn na úrovni 231 milionů EUR," napsal v reportu svým klientům Milan Vaníček, hlavní analytik z Atlantik FT.

Příznivci akcií tabákové společnosti Philip Morris ČR by měli být na pozoru v úterý, který bude posledním dnem, kdy se budou obchodovat akcie této společnosti s nárokem na hrubou dividendu 780 Kč.

, která proběhne hned v pondělí.

datum událost
26/4 Orco - valná hromada
27/4 Philip Morris ČR - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
30/4 Erste Bank Group - provozní výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2010