Americké akcie jsou nejlevnější za 20 let
|

Americké akcie jsou nejlevnější za 20 let

Ačkoli od loňského března probíhá největší akciová rally od 30. let minulého století, americké akcie zůstávají nejlevnější za uplynulá dvě desetiletí. Lepší výkonnost ekonomiky totiž pomáhá některé indikátory držet na relativně nízkých úrovních.

Světové akcie
S&P 500 (3 roky)

Podle údajů agentury Bloomberg byly americké akcie levnější pouze v období šesti měsíců po pádu banky Lehman Brothers.

Odhady zisku firem z indexu S&P 500 vzrostly během dubna v průměru o 9,1 procenta, tedy dvakrát více než ceny jejich akcií. Zároveň jde o nejvyšší měsíční nárůst minimálně od roku 2006.

Základní "benchmark" amerických akcií se tak obchoduje na 14,2násobku odhadovaných zisků zahrnutých společností (85,96 USD na akcii). Toto P/E je nejnižší od roku 1990, s výjimkou krátkého období po pádu Lehman Brothers v září 2008.

Tato "logika" má dvě premisy:

  • firmy naplní očekávání analytiků na úrovni zisku;

  • firmy dokáží zvyšovat své zisky nad úroveň současných odhadů v příštích 5 letech.

Pokud se společnostem podaří splnit obě podmínky, pak je lze v současnosti považovat za levné.

Společnosti v indexu S&P 500 mají zatím našlápnuto k velice silnému čtvrtletí, pokud jde o překonávání odhadů. Do pátku 23. dubna více než 80 procent z dosud 173 zveřejnivších firem překonalo odhady zisku.

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory.

Pokud ovšem nastane další vlna propadů zisků firem, bude P/E založené na jednoletých odhadech zisku velice nespolehlivým indikátorem. Proto je podstatné, zda budeme věřit ve splnění dvou výše zmíněných podmínek.

Pro ty, kteří na odhady zisku celého benchmarku tolik nedají, může být lepším vodítkem ocenění jednotlivých společností. Z něj vychází řada velkých firem se svými výhledy skutečně jako velice "levná". Příkladem mohou být například giganti jako McDonald's a Coca-Cola.

Zdroj: Business Insider