Růstový trend nahrává optimistům
|

Růstový trend nahrává optimistům

"Trend is your friend", tedy "trend je váš přítel" – pokud toto staré burzovní pořekadlo platí, akciový trh je skutečně v posledních týdnech velice přátelský. Trendový indikátor radí nakupovat.

Rally

Akciové trhy se totiž dokázaly vypořádat s velice nepříznivou zprávou ohledně podvodů banky Goldman Sachs. Hlavní americké indexy dokázaly v uplynulém týdnu dokonce posilovat, i když střídavě (s "akciovou houpačkou" hýbalo především Řecko), a to především díky solidním výsledkům firem.

Kauza Goldman Sachs: Možné negativní dopady na trh

Před několika týdny naznačovaly trendové indikátory slabý nákupní signál a slušný dlouhodobý výhled. Současný nákupní signál dává velice dobré vyhlídky.

Sledovaný indikátor je z dílny společnosti Ned Davis Research, zaměřující se na kvantitativní výzkum. Nákupní signál se generuje kdykoliv při více než 90% růstu akciového trhu nad 50denní klouzavý průměr.

Nákupní signál se podle tohoto indikátoru objevil 5. dubna. Podobné nákupní signály se během loňského roku vyskytly 4. května a 16. září.

Jak se akciový trh po minulých nákupních signálech vyvíjel?

následující půlrok
období průměrná výkonnost S&P 500 nejhorší nejlepší
následující měsíc +4,6 % +1,1 % +11,1 %
následující kvartál +8,2 % +0,4 % +13,7 %
+13,1 % +4,9 % +24,3 %
následující rok +19,7 % +11,6 % +33,9 %

Na rozdíl od řady jiných trendových indikátorů, které byly v minulých letech ovlivněny mimo jiné růstem úrokových sazeb, jsou výpočty Ned Davis Research založeny pouze na akciích a vylučují dluhopisové fondy, ETF fondy, uzavřené fondy apod.

Samozřejmě to však neznamená, že se není třeba obávat. "Nikdy neříkej nikdy, když jde o akciový trh," říká sám Ned Davis, ale dodává: "Kdy se v minulosti vyplatilo jít proti tomuto indikátoru?"

Zdroj: Marketwatch.com