Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou
|

Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou

Investiční horizont se výrazně zkrátil a při výběru makléře je nejdůležitější transparentnost, říká Karol Piovarcsy, ředitel českého zastoupení Saxo Bank, se kterým jsme hovořili také o vyhlídkách akciového trhu, "řeckém socialismu", nevýhodách klasických podílových fondů a vymoženostech, které dnes mají při obchodování drobní investoři.

Anketa: Karol Piovarcsy

Investiční web (IW): Na Wall Street je v plném proudu výsledková sezóna. Co nám zatím její první poločas ukázal?

Karol Piovarcsy (KP): Výsledky amerických firem jsou podle očekávání velmi dobré a je jedno, zda se jedná o společnosti ze staré nebo mladé ekonomiky. Skoro bych řekl, že je to "úplná paráda". Na výsledcích se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly skrze různé vládní projekty profitovat.

IW: Přece jen se mi však trošku zdá, že reakce na skvělé výsledky nejsou tak bujaré.

na právě probíhající výsledkové sezóně se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly přes různé vládní projekty profitovat

KP: Není se čemu divit, hlavní indexy jsou blízko svých maxim, a proto na Wall Street vidíme spíše opatrné reakce. Nesmíme však zapomínat, že velké americké společnosti prodávají někdy až 2/3 svých výrobků a služeb v zahraničí, a proto na lepší výsledky reagují "kurzově pozitivněji" například asijské trhy.

IW: Jste tedy stále pozitivně naladěni na akciové trhy?

KP: Ano, věříme, že akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech. Růstové momentum je stále přítomné, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit. Jiná situace je dluhopisových trzích.

akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech, protože je růstové momentum stále přítomno, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit

IW: Máte na mysli další zhoršení finančního ratingu Řecka a růst rizikových prémií (spreadů) na dluhopisech některých dalších evropských zemí?

KP: Evropa na tom je opravdu "mizerně". Krize se postupně posouvá z Řecka na další země. 30 miliard dolarů, které nabídla Řecku Evropská unie, stačit nebude. Dnes se mluví o potřebě financování řeckého dluhu až ve výši trojnásobku této částky. Což by však již musel řešit Mezinárodní měnový fond, což Řekové moc nechtějí.

IW: Proč?

Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět

KP: V principu je v Řecku stále socialismus, a ani řecká národní hrdost to nedovoluje. Viděl jsem nedávno zajímavý článek od našich kolegů z řecké pobočce Saxo Bank. Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět.

IW: Takže nechtějí aby jim někdo radil...

KP: Je to tak (smích). Ale zpátky k tomu článku. Řecká vláda před několika týdny zřídila účet, na který mohou posílat Řekové peníze, aby pomohli vládě z dluhové krize. Ale když přišli lidé do banky a chtěli přispět řeckému státu, dozvěděli se několik nemilých informací. Zaprvé jim bankovní úředníci řekli, že z vkladu jim vezmou 3procentní poplatek, dále dvacetiprocentní daň, a ještě navíc musejí doložit, že se jedná o čisté peníze. "Akce se nepovedla" a na účet doputovalo pár set euro.

Dánska se krize skoro nedotkla a dál patří k nejstabilnějším zemím v Evropě s nízkou korupcí a minimální byrokracií

IW: Mluvíme o Řecku, kde sice máte pobočku, ale sídlo vaší banky je v Dánsku. Jak se vůbec Dánsko vypořádalo z krizí?

Dánska se krize skoro nedotkla. Finanční rating drží stále na nejvyšších AAA hodnotách. Dánsko patří stále k nejstabilnějším zemím v Evropě, a to včetně právního systému a veřejných financí. K tomu je tam navíc velmi nízká korupce a minimální byrokracie.

IW: Pojďme se přesunout ze sídla vaší banky do země, ze které osobně pocházíte. Funguje na Slovensku vůbec kapitálový trh?

KP: V poslední době se sice všude možně hovoří o budoucnosti slovenské burzy, dokonce o nových IPO, ale jsem skeptik a investoři by se podle mého názoru měli soustředit na lépe regulované a především likvidnější trhy.

investor má v našem informačnímu a obchodnímu systému servis jako velcí profesionální hráči, a navíc na jednom místě dostane zadarmo servis velkých zpravodajských agentur

IW: Na českém "online trhu" investičních a obchodních platforem je již relativně silná konkurence a investoři si konečně mohou vybírat. Čím je zajímavý váš obchodní systém?

KP: Investor se dostane k informačnímu a obchodnímu systému tak jako velcí profesionální hráči. Na jednom místě dostanou zadarmo servis velkých zpravodajských agentur a podrobnou fundamentální a technickou analýzu. Výhodou je také možnost měnového zajištění pozic bez nároku na dodatečný kapitál.

IW: Buďte konkrétní. Co v ní tedy investor najde?

KP: Například ukazatel poměru tržní ceny vůči zisku (P/E) pět let zpátky v zajímavém grafickém provedení, a co je hlavní, přestože máme silné analytické oddělení, nabízíme v rámci platformy přístup k řadě investičních doporučení od desítek předních brokerů a bank z celého světa. Investor si tak může udělat více objektivní obrázek.

řada nových investorů se na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí

IW: Makléřské firmy v Česku v poslední době utrácejí nemalé částky za reklamu, která láká investory k otevírání obchodních účtů.

KP: Některé firmy zajímá pouze jediná věc - otevírání účtů. Na čemž není nic špatného, o to samozřejmě stojíme i my. Problém je, že se řada nových investorů na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí. Našim cílem je udržení investorů, proto se je snažíme vzdělávat, aby hned na začátku nedoplatili na řadu školáckých chyb.

můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory

IW: Podle jakých parametrů by měli investoři vybírat svého makléře a obchodní platformu? Co byste jim poradil?

KP: Možné se to v těchto zeměpisných šířkách moc nenosí, ale jsem přesvědčen, že transparentnost je při výběru makléře to nejdůležitější. Můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory.

IW: České investory zajímají stále nejvíc české akcie. Co jim můžete v rámci obchodování nabídnout?

KP: Na podzim bude přes nás možné fyzicky zobchodovat jakékoliv české akcie, ale ani do té doby nejsou investoři nijak ochuzeni. Vzhledem k tomu, že se řada akcií obchoduje v rámci dual-listingu na jiných trzích, není problém koupit NWR v Londýně nebo ČEZ ve Varšavě. Hodně investorů také využívá nákupu derivátů na samotný index českých akcií PX.

pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou

IW: Události po pádu Lehman Brothers nabouraly řadu investičních pouček. Co myslíte, že při investování ještě "funguje"?

Výrazně se podle nás zkrátil investiční horizont. Jinými slovy, nedoporučujeme klientům nakupovat na velmi dlouhý časový horizont. Pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou.

IW: Co tedy funguje? Pravidelné investování?

Myslím, že ano, ale je otázkou, co v rámci pravidelných investic nakupujete. Nákup klasického podílového fondu je drahá a neefektivní věc.

domnívám se, že rozumnou volbou pro pravidelné investování jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní než klasické podílové fondy

IW: Můžete to vysvětlit?

Poplatky, a to jak deklarované, tak i skryté, jsou u klasických otevřených podílových fondů velmi vysoké a kombinace vstupního, správcovského a výstupního poplatku může velmi citelně ukrojit z budoucích výnosů. Domnívám se, že rozumnou volbou jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní. A ještě jedna věc - dlouhodobá statistika ukazuje, že více než 2/3 správců podílových fondů nejsou schopny překonat výkonnost samotného indexu, takže moc důvodů kupovat fondy nevidím.

Slovensko sníží sazbu DPH na ubytovací služby na deset procent
před 19 minutami

Slovensko sníží sazbu DPH na ubytovací služby na deset procent

Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty u ubytovacích služeb na deset z nynějších 20 procent....
Slovensko Bydlení Nemovitosti
Renaultu klesly tržby o šest procent, výhled ale nezměnil
Renaultu klesly tržby o šest procent, výhled ale nezměnil
před hodinou

Renaultu klesly tržby o šest procent, výhled ale nezměnil

Francouzské automobilce Renault klesly tržby ve třetím čtvrtletí o šest procent na 11,5 miliardy eur. Firma to uvedla...
Auta Francie Evropské akcie
FT: Firma kupující ArcelorMittal má nestandardní zdroje financí
před hodinou

FT: Firma kupující ArcelorMittal má nestandardní zdroje financí

Aktivity indického podnikatele Sandžíva Gupty, který tento měsíc oznámil akvizici čtyř evropských ocelářských závodů...
ArcelorMittal Ocelářské firmy Fúze a akvizice
Polovina exportérů chce řešit nedostatek pracovníků robotizací
12:02

Polovina exportérů chce řešit nedostatek pracovníků robotizací

Více než polovina (53 procent) českých exportních firem chce řešit současný nedostatek pracovníků zaváděním robotů do...
Mezinárodní obchod Pracovní trh
OECD: Globální spotřeba surovin se do roku 2060 zdvojnásobí
11:40

OECD: Globální spotřeba surovin se do roku 2060 zdvojnásobí

Globální spotřeba surovin se kvůli růstu světové ekonomiky a životní úrovně do roku 2060 téměř zdvojnásobí, dvakrát...
Světová ekonomika Životní prostředí
Agentura S&P potvrdila rating Monety
11:19

Agentura S&P potvrdila rating Monety

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila kreditní hodnocení dlouho/krátkodobých závazků...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Summit Partners prodává 5,5% podíl v Avastu
11:07

Summit Partners prodává 5,5% podíl v Avastu

Společnost Summit Partners prodává formou zrychleného úpisu svůj 5,5% podíl v softwarové společnosti Avast. Celkem...
Avast Akcie ČR Software
Konference v Rijádu byla navzdory výzvám k bojkotu zahájena
10:48

Konference v Rijádu byla navzdory výzvám k bojkotu zahájena

V Rijádu byla navzdory mezinárodním výzvám k bojkotu zahájena třídenní investiční konference, označovaná jako pouštní...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Asijské trhy zakončily úterní obchodování v mínusu, jihokorejský…
Asijské trhy zakončily úterní obchodování v mínusu, jihokorejský…
10:30

Asijské trhy zakončily úterní obchodování v mínusu, jihokorejský Kospi klesl nejníže od března 2017

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování v negativním pásmu, když investoři zůstali obezřetní kvůli...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Nezaměstnanost v Polsku je nejnižší od října 1990
10:15

Nezaměstnanost v Polsku je nejnižší od října 1990

Míra nezaměstnanosti v Polsku klesla v září na 5,7 % z 5,8 % v srpnu. Jedná se o nejnižší hodnotu od října 1990....
Polsko Nezaměstnanost Pracovní trh
Podíl firem, které v Česku neodvádějí žádnou daň z příjmu, klesá
09:58

Podíl firem, které v Česku neodvádějí žádnou daň z příjmu, klesá

Podíl společností, které v Česku do státní kasy neodvádějí žádnou daň z příjmů, od roku 2012 klesá. Nicméně v...
Česká republika Byznys a podnikání Daně