Solární energie: Začíná sezóna. Na které akcie vsadit?
|

Solární energie: Začíná sezóna. Na které akcie vsadit?

Solární energie, resp. schopnost lidí ji zachytit a využít pro výrobu elektřiny, slaví čtyřicetiny. Během probíhající výsledkové sezóny se oči investorů, kteří sázejí na alternativní zdroje energie, budou upírat mimo jiné na velké firmy působící v této oblasti.

Elektřina Světové akcie Solární energie
Index firem operujících v oboru solární energie

Stalo se již zvykem, že firmy vyrábějící energii "ze slunce" během výsledkové sezóny překvapují. "Vždy se objeví nějaká zklamání – problém s odběrateli, nedostatečná kapacita, vyšší ceny vstupů, zkrátka cokoli," upozorňuje analytička Christine Hersey z Wedbush Securities.

Letos k tomu přičtěte ještě možné ztráty způsobené měnovými pohyby na páru EURUSD.

JA Solar, Evergreen Solar a Canadian Solar však již letos oznámily vyšší dodávky energie v 1. čtvrtletí, než odhadovali analytici. Poptávka po slunečních elektrárnách v Německu překonává i ty nejdivočejší odhady. Že by nás tedy čekala spíše výsledková sezóna "zalitá sluncem"?

Ziskovost solárního odvětví - sázka pro drobné investory

"Solární akcie" jsou velice volatilní, stačí jen malá zmínka o nepříznivém vývoji marží a investoři dávají ruce pryč. To se stalo během poslední výsledkové sezóny, kdy byla očekávání zisků velice optimistická, ovšem výhled marží způsobil převážně výprodej solárních titulů.

First Solar

First Solar

Konsensuální odhad zisku: 1,64 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 1,65 USD na akcii (očekávání trhu 1,52 USD překonáno o 8,6 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: -10,29 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 98,71 USD (25. 2.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 139,46 USD (15. 4.)

V posledních dvou čtvrtletích firma obstála na úrovni tržeb, ovšem zklamaly ji marže. Stane se totéž po oznámení výsledků hospodaření za 1. kvartál? Někteří analytici si myslí, že poslední růsty ceny akcií firmy již zahrnují optimistická očekávání výsledků této největší americké firmy ze sektoru solární energetiky.

First Solar tak může překvapit jedině vyššími prodejními cenami. Pokud jde totiž o růst, firma odložila otevírání nových provozů na rok 2011, a proto možná letos již "nemá čeho dosáhnout".

Příjemně překvapit může také jakékoli případné snížení slev, které firma poskytuje, aby se prodávaly její solární panely. Ve 4. kvartálu loňského roku poskytla německým zákazníkům slevy 57 milionů dolarů. Trina Solar

Trina Solar

Konsensuální odhad zisku: 0,61 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 0,74 USD na akcii (očekávání trhu 0,60 USD překonáno o 23 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: -2,20 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 19,53 USD (25. 2.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 27,57 USD (15. 4.)

Firma oznámila v posledním kvartálu rekordní hrubé marže (32,6 %) a předpokládala zdvojnásobení dodávek v roce 2010. Akcie ovšem utrpěly výhledem nižších marží. "Solární býci" však věří, že byla společnost pouze konzervativní v tomto výhledu.

Sama společnost tvrdí, že investoři nemají čekat takové čtvrtletí, jako bylo to poslední loňské. Jakékoli překvapení, ať pozitivní, nebo negativní, tak může vést k velice kolísavému obchodování.

SunPower

SunPower

Konsensuální odhad zisku: 0,07 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 0,48 USD na akcii (očekávání trhu 0,60 USD nenaplněno o 20 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: -3,06 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 17,25 USD (27. 4.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 19,36 USD (7. 4.)

Investoři v posledním čtvrtletí vyprodávali po neuspokojivých maržích a výhledu na první pololetí 2010. Sledovaný proto bude především výhled na druhé pololetí a případný tlak na ceny dodávek.

Očekávání nejsou nijak nadsazená. Původní odhady zisku byly 34 centů na akcii, postupně však byly zredukovány na současných 7 centů. Ve 4. čtvrtletí 2009 klesly hrubé marže na 21, 7 % z 23,1 % ve 3. kvartálu.

SunPower předpovídala na rok 2010 pokles prodejních cen o 20 %. Poptávka v oboru se však ve druhém pololetí může zlepšit nad původní očekávání, proto investoři budou čekat především na další výhled, který společnost vytyčí. JA Solar Holdings

JA Solar

Konsensuální odhad zisku: 0,18 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 0,14 USD na akcii (očekávání trhu 0,11 USD překonáno o 27 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: +0,52 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 4,41 USD (22. 3.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 6,43 USD (7. 4.)

JA Solar byla jednou z mála firem v oboru, která v poslední výsledkové sezóně pozitivně překvapila, a to téměř ve všech podstatných ukazatelích. Její marže se zvýšily o 4 %, čímž firma odmítla trend převažující v celém sektoru.

Firma stejně jako před minulou výsledkovou sezónou zlepšila svůj výhled na další období. Podle pesimistů však neodolá tlakům na ceny, které dusí všechny nečínské hráče na trhu. Poptávka po solární energii by však mohla výrobcům baterií, mezi které JA Solar patří, udržet na stabilnějších cenových hladinách.

Solarfun Power Holdings

Solarfun Power

Konsensuální odhad zisku: 0,19 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 0,25 USD na akcii (očekávání trhu 0,24 USD překonáno o 4 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: -0,68 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 6,21 USD (22. 3.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 9,39 USD (15. 4.)

Po posledních výsledcích oslabila skoro o deset procent, ale aktuálně se veze na růstové vlně.

Před čtvrt rokem byla pro analytika mimo jiné dost palčivá otázka zásob polysilikonu, který byl oceněn výše, než byla v té době běžná tržní cena. Dokázala firmy v prvním kvartálu tyto zásoby využít v době, kdy rostla poptávka na trhu?

Dalším tématem byla velká závislost firmy na dodavatelích baterií a dalších součástí. Ceny těchto vstupů jsou však nyní stabilnější, což by mohlo znamenat do jisté míry odbrzdění hospodářské prosperity firmy.

Solarfun je malá akcie s velice volatilním vývojem. Zklamání z minulého čtvrtletí přišlo poté, kdy titul za rok posílil o 200 %. Aktuální posílení cen akcií tedy může předznamenávat velice kolísavé obchodování v reakci na oznámené výsledky.

Yingli Green Energy Holding

Yingli Green Energy

Konsensuální odhad zisku: 0,22 USD na akcii

Zisk za 4Q09: 0,09 USD na akcii (očekávání trhu 0,14 USD nenaplněno o 35 %)

Denní pohyb ceny akcie po oznámení posledních výsledků: -0,75 USD

Nejnižší cena akcie od posledních výsledků: 11,53 USD (22. 3.)

Nejvyšší cena akcie od posledních výsledků: 13,65 USD (15. 4.)

Investoři velice zaváhali, když nedávno Čínská rozvojová banka oznámila, že poskytne 11 miliard dolarů na půjčky domácím firmám podnikajícím v solární energetice, a Yingli nebyla mezi vybranými společnostmi, narozdíl například od firem Trina Solar a Suntech Power.

V minulém čtvrtletí sice firma zvýšila hrubé marže, ovšem nenaplnila očekávání zisku, a tak výsledková sezóna nedopadla příliš dobře. Náklady vzrostly na dvojnásobek, na což akcie po oznámení výsledků zareagovaly rychlým poklesem.

V aktuálním čtvrtletí analytici především budou sledovat, jak velké ztráty z měnových kurzů firma oznámí. V posledním kvartálu loňského roku tyto ztráty dosáhly 7 milionů dolarů. Výhled firmy na letošní rok byl však velice býčí – předpokládala růst dodávek energie z 950 MW na 1 GW a růst hrubých marží na 29 %.

Zdroj: thestreet.com