Dividendy: Jak investovat ve světě, kde vládne "nový normál"
|

Dividendy: Jak investovat ve světě, kde vládne "nový normál"

Minulý rok se v investičních kruzích objevil pojem "nový normál". Proč by investoři měli zpozornět? Termín zdůrazňuje možnost, že se ekonomická realita bude v budoucnu výrazně lišit od toho, na co jsme byli až doposud zvyklí.

Dividendy

V poslední dekádě měly nebývale nízké úrokové sazby a nekontrolované poskytování bankovních půjček za následek nafouknutí realitní bubliny a navršení enormních dluhů.

Toto dluhové dědictví nyní bourá historický růstový trend akciových trhů. Začíná nová éra, kterou odborníci nazývají "nový normál".

Hlavní světové ekonomiky jsou zadlužené jako nikdy dříve. Vlády budou muset snížit dluhové břemeno, pravděpodobně zvýšením úspor.

Vyšší míra úspor však zpomaluje budoucí ekonomický růst. "Normální" růst rozvinutých trhů proto bude menší, než na jaký jsme byli doposud zvyklí. Stav, který nazýváme "nový normál" znamená umírněnější akciové zisky (průměrně okolo 7 % ročně).

Ve světě s nízkou inflací a mírným ekonomickým růstem si společnosti budou muset zvyknout na pomalé tempo růstu tržeb.

Dividendy se tedy pravděpodobně znovu stanou hlavním tahounem akciových zisků. Přestože zůstávaly v posledních letech značně opomíjeny, představují od roku 1900 v průměru dokonce 70 % veškerých výnosů z akcií!

Investoři by tak při sestavování svých portfolií neměli zapomenout na fondy, které jsou zaměřené na výplatu dividend, nejlépe na ty, které investují do nadnárodních společností s vysokým dividendovým výnosem.