Je platina novým zlatem v portfoliích?
|

Je platina novým zlatem v portfoliích?

Mezi ušlechtilými kovy dlouhá desetiletí dominuje zlato. Platinu má však v poslední době v oblibě stále větší počet manažerů fondů. Bezpečný zlatý přístav, kde není žádný inflační příboj, tak má další alternativu. Kromě platiny se do hledáčku investorů čím dál častěji dostává také paládium.

Zlato Platina Paládium

Růstu cen těchto kovů nahrávají dva hlavní faktory: poptávka na asijském trhu a globální využití v katalyzátorech automobilů. Ekonomické oživení a aktuální probuzení prodejů aut tedy vyvolávají další optimismus.

"Věříme v růst ceny kovů spojených s automobilovým průmyslem, protože se celosvětově zvyšuje počet vyrobených vozů. Navíc po loňském odprodeji se letos znovu navyšují zásoby," říká Edel Tully, komoditní stratég UBS. Ten věří, že jak platina, tak paládium překonají svou ziskovostí zlato, které nemá tak široké průmyslové využití.

Automobilový průmysl podpoří platinu

Amit Lodha, manažer švýcarské fondu Fidelity Global Real Asset Securities a fondu Global Industrials, doplňuje: "Před zlatem preferuji platinu proto, že nabízí to nejlepší ze obou světů – silně koreluje se zlatem, ovšem má díky automobilovému průmyslu neopakovatelný druhý prorůstový pilíř."

Sledujte kurzy zlata, platiny a paládia: Zlato, Platina, Paládium

Analytička Suki Cooper z Barclays Capital si také myslí, že jsou letošní vyhlídky platiny významně zářivější než v případě zlata a stříbra. "Prodeje aut se odrazily ode dna a navyšování zásob pomáhá všem kovům skupiny platiny (tzv. PGM – platinum group metals – pozn. red.). Naproti tomu solidní makrodata a slušné vyhlídky dolaru mohou zacloumat s cenami zlata a stříbra."

Paládium těží z omezené nabídky

Paládium stojí za pozornost díky klasickému vztahu nabídky a poptávky. Kombinace omezené nabídky z Jihoafrické republiky, doprodání ruských zásob a obnovení poptávky ze strany automobilového průmyslu (především z Číny, která využívá paládium v katalyzátorech nejvíce) znamená velice zajímavou budoucnost pro ceny tohoto kovu. Daniel Sacks, portfoliomanažer fondu Investec Global Gold, paládiu skutečně věří. "Paládium má velký růstový potenciál jak fundamentálně, tak investičně. ETF sledující tento kov přitahují investory především tím, že se tento kov zdá být velice levný ve srovnání se svou příbuznou platinou."

Možnosti investic do platiny a paládia skrze ETF:

ETFS Physical Platinum ETFS Physical Palladium
Zdroj: Telegraph