ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Pražská burza má tento týden v plánu pouze čtyři obchodní dny. Jak se mohou podle analytického týmu České spořitelny vyvíjet kurzy akcií na hlavním trhu SPAD?

Akcie ČR

Bankovní sektor: Podle statistik ČNB dosáhl v únoru podíl nesplácených úvěrů hodnoty 5,5 % (+0,1 % m/m; domácnosti 4,1 %, firmy 8,1 %). Vzhledem k tomu, že se růstová dynamika podílu nesplácených úvěrů zpomaluje, nepovažujeme současný vývoj za tragický. K poklesu by mělo dojít až poté, kdy míra nezaměstnanosti dosáhne svého vrcholu (podle ČS ještě během 1H10).

ČEZ: Spolu se svými hlavními konkurenty postoupil v tendru na 50% podíl v polském producentovi elektrické elektřiny PAK. Cena za 49% podíl v Pražské teplárenské dosáhla 12,9 mld. Kč, což je výrazně nad tím, co očekával trh.

Sektor síťových odvětví: Cena (na německém trhu) za dodávku elektrické energie v roce 2011 se v současnosti pohybuje okolo 47,5 EUR za MWh.

Unipetrol: Zveřejnil auditované výsledky za loňský rok, které byly přesně v souladu s předběžnými výsledky. Poslední dobou cena akcií společnosti roste. Spolu s tím se zvyšují i rafinérské marže – pravděpodobně kvůli přibližující se automobilové sezoně a díky spekulacím ohledně lokálního investora nakupujícího akcie společnosti.

Telefónica O2: Přes meziroční snížení dividendy z 50 Kč (za rok 2008) na 40 Kč (za rok 2009) na akcii firma nadále nabízí nadstandardní dividendový výnos ve výši kolem 9 %.

NWR: Akcie společnosti posilovaly bez významnější firemní zprávy. Za březen si celkově připsaly 22 %. Vývoj akcií byl podpořen zprávami o krátkodobých kontraktech na železnou rudu na pacifickém trhu.

Philip Morris ČR: Firma zveřejnila výsledky za loňský rok. Tržby dosáhly 11,7 mld. Kč (+20 % r/r) a čistý zisk svými 2,5 mld. Kč (+48 % r/r) překonal odhady ČS. Management navrhl dividendu ve výši 780 Kč na akcii, co že mírně méně, než očekával trh. Posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu je 20. duben. Její výplata začne v druhé polovině května.

Orco: Ve 4. kvartálu 2009 dosáhlo ztráty 49 mil. EUR (konsensus trhu 7 mil. EUR). Společnost vydala management report a plán peněžních toků. Zpráva působí smíšeně vzhledem ke špatným výsledkům a optimistickému výhledu tržeb.

VIG: Konečné hospodářské výsledky za loňský rok naplnily odhady ČS. Dividenda byla navržena ve výši 0,9 EUR na akcii. Společnost zopakovala svůj výhled pro letošní rok dosáhnout růstu zisku před zdaněním přinejmenším 10 %, což ČS považuje za konzervativní odhad.

Zdroj: Česká spořitelna