Řecko: Krize eskaluje. Další masivní útok střadatelů na banky
|

Řecko: Krize eskaluje. Další masivní útok střadatelů na banky

Zapomeňte na řecké státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti. Výnosy krátkodobých dluhopisů doslova "explodovaly", což je problém, který by měl všechny zajímat.

Státní dluhopisy Řecko
řecké dluhopisy - výnosy

Výnos řeckých desetiletých státních dluhopisů dramaticky roste (pozn. u dluhopisů je reverzní vztah, tj. když cena dluhopisů padá, jejich výnos roste).

Růst výnosů tzv. "dlouhých dluhopisů" však není tak zásadní. Investoři by měli spíše sledovat výnosy, které vyžadují věřitelé za držení dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.

"Jedním z nejdůležitějších aspektů americké finanční krize byl právě enormní růst výnosů krátkodobých dluhopisů. To, co se nyní děje v Řecku, k tomu má velice blízko," řekl jeden z dluhopisových veteránů pro středeční online vydání deníku Wall Street Journal.

řecko tabulka výnosy

Výnos řeckých státních pokladničních poukázek se splatností 6 měsíců podle agentury Bloomberg vyskočil o 3,13 procentního bodu na 6,6 %. Tento rapidní pohyb vzhůru má jednoduché vysvětlení:

"Řecké banky jsou zasaženy masivními výběry likvidity. Z bank vybírají peníze především bohatí Řekové a firmy, které přesouvají hotovost do velkých nadnárodních bank nebo do daňových rájů," uvedl britský deník Telegraph.

repo operace

Dlužník se zavazuje věřiteli, že na něj převede dohodnuté množství zastupitelných cenných papírů proti zaplacení určitých finančních prostředků (zajišťovací převod proti čerpání úvěru), a věřitel se zavazuje k určitému datu nebo na požádání dlužníka převést cenné papíry zpět na dlužníka proti zaplacení sjednané částky peněz (jistiny s úroky) zdroj: businesscenter.cz

Commerzbank, která patří mezi největší bankovní protistrany řeckých bank pro tzv. repo operace (pozn. půjčka oproti zástavě cenných papírů), v posledních dnech doslova "pořádá výprodej" řeckých dluhopisů a dalších cenných papírů. (zdroj: bankingnews.gr)

Řecké komerční banky, které nyní zažívají tzv. "run" (útok střadatelů na depozita), jsou nuceny prodávat svůj majetek (cenné papíry) za jakoukoliv cenu, jen aby mohly mít otevřeno alespoň jeden další den.

"Triumfální společný plán Evropské unie, Řecka a Mezinárodního měnového trhu starý několik týdnů nezklidnil trhy, ani nepomohl Řecku k levnějšímu financování dluhu. Naopak na trhu je dnes více obav než před samotným oznámením," uvedl ve svém komentáři pro deník Financial Times Mohamed El-Erian, správce největšího fondu na světě Pimco.