Vyčerpal se krátkodobý prostor vzhůru? Sbohem jarní rally?
|

Vyčerpal se krátkodobý prostor vzhůru? Sbohem jarní rally?

Duben a květen patří z pohledu vývoje na akciových trzích k nejúspěšnějším měsícům v roce. Letos však může být vývoj akcií v následujících týdnech pro mnohé zklamáním. Na trzích totiž panuje příliš velký optimismus investorů (v překladu - většina už si nakoupila a čeká další růst), což bude naopak překážkou růstu.

Světové akcie

V posledních týdnech se k "nakoupeným" institucionálním investorům (rekordně nízký podíl cash ve fondech) přidali také retailoví klienti. Indikátory sentimentu jsou nejvýše od ledna 2010 (před -10% propadem) a jsou stejně vysoko jako v roce 2007 (když byly indexy na vrcholu). V historii se přitom najdou případy, kdy vrchol pozitivního sentimentu (což byl zatím letošní leden) předcházel o několik týdnů vrcholu trhu (ale to je poněkud drzá poznámka).

Na opčním trhu začali zejména retailoví investoři masivně sázet na další růst pomocí tzv. CALL opcí a existuje naopak málo sázek na pokles (PUT opce).

PUT/CALL ratio je nejníže od srpna 2009

VIX - index volatility - je pod lednovým minimem, a je dokonce poblíž úrovně z října 2007 (kdy byly trhy na vrcholu). Na trzích panuje příliš velká spokojenost podobná té z roku 2007.

Růsty akciových trhů probíhají za rekordně nízkých objemů, zvýšené objemy registrujeme pouze při (zatím ojedinělých) poklesech. Růst při nízkém objemu znamená vždy riziko, malý objem vypovídá o malém přesvědčení širšího spektra investorů. Akcie jsou v držení menšího okruhu investorů.

Technická překoupenost trhu

90 % akcií se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem (moving avarega - MA), což je nejvíce za poslední rok.

Nízký podíl cash ve fondech

Nejnižší podíl volných prostředků od roku 2004 a stejně nízký jako v říjnu 2007 na vrcholu trhů.

(Anti)indikátor Cramer

Jestliže televizní komentátor Cramer na stanici CNBC "vykřikuje" na diváky, že je čas se přestat obávat a začít naopak milovat růstový trh, je čas být maximálně pozorný. Vloni v březnu u dna (o cca 75 % níže) diváky naopak důrazně strašil, aby vše prodali.

Rostoucí výnosy bondů, býčí sentiment a překoupené indexy nejsou tím správným podhoubím pro další výraznou rally. Kreditní problémy v Řecku i jinde a zvyšující se obchodní napětí mezi Čínou a USA mohou stát za korekcí, která by poslala indexy o minimálně 5 % níže (překvapení se však meze nekladou). Z dlouhodobého pohledu či výhledu na několik měsíců existuje konsensus trhu, že indexy by se měly vydat vzhůru vstříc úrovním kolem 1 300 bodů (u S&P 500).

Jako hlavní důvod bývá udáván dobrý stav kreditních trhů, které se dostaly na úrovně před kolapsem Lehman Brothers, a není proto důvod, proč by se akciové indexy neměly obchodovat ne stejných hodnotách.

K růstu akciových trhů je však potřeba také důvěra širší veřejnosti - a to bude podle mého názoru pro Wall Street tím největším problémem. I vrabci na střeše si cvrlikají o tom, že růst není položen na zdravých základech (dluhy se vyřešily ještě většími dluhy a problémy se pouze posunuly v čase).

Každý asi neví, že existuje výrazný rozdíl mezi reportovanou a skutečnou hodnotou aktiv ve finančních institucích, ale pro běžného investora bude i tak těžké položit vlastní peníze na stůl (po 75% rally) a uvěřit doporučením institucí (které přežily jen díky pomoci státu) a které si na trzích doteď hrály (při existenci nulových sazeb) s vypůjčenými penězi.

Zdroj: Fio banka