Neobviňujme počítače. Čtvrteční výprodej byl reálný
|

Neobviňujme počítače. Čtvrteční výprodej byl reálný

Minulý čtvrtek došlo k chybnému prodeji miliard kusů akcií společnosti Procter & Gamble místo milionu. S největší pravděpodobností se skutečně jednalo o omyl. Trh však možná čeká pád v reakci na jiné než technické problémy.

Korekce na trzích Světové akcie
Procter & Gamble 6. května 2010

Akcie Procter & Gamble se obchodovaly okolo 62 dolarů, v okamžiku spadly na 39,37, ovšem čtvrteční seanci uzavřely na 60,75 s pouze 2,27% ztrátou. Akcie Accenture ve stejném okamžiku spadly z hodnoty přes 40 dolarů až na několik centů a uzavřely slabší o 2,56 %.

Drobných investorů se obrovské prodeje dotkly kvůli elektronickým algoritmům reagujícím na náhlé pády trhu. Stop-loss pokyny (pozn.příkazy na omezení ztráty) se spustily jako lavina.

Čtvrteční propad o tisíc bodů na indexu Dow Jones byl pro Wall Street další ranou. Jakoby nebylo dost na chystané přísnější regulaci finančního trhu. Následná slyšení Kongresu pouze potvrdila nedůvěru Washingtonu ve Wall Street.

Dow Jones 6. května 2010

Místo toho, aby Wall Street fungovala jako zdroj kapitálu pro americkou ekonomiku, působí totiž spíše jako kasino. A stejně jako v kasinu i na Wall Street to vypadá, jako by bylo smyslem oddělit zákazníka od jeho peněz.

I když byla tisícibodová ztráta rychle smazána, zůstaly americké akcie o 3 procenta níže. Majitelé akcií tak za tři dny jen ve Spojených státech přišli zhruba o jeden bilion dolarů.

Pondělní vzepjetí trhů nemusí nic znamenat

"Vládní zadlužení roste kvůli novým výdajům a trhy předběhly i tak skromné globální ekonomické oživení. Hrozí tak další pád na finančních trzích," upozorňuje Uwe Paspart, hlavní ekonom a stratég pro Asii ze společnosti Cantor Fitzgerald. "Čtvrteční chyba může být pouze katalyzátorem poklesu trhu, na který se čeká již delší dobu." Paspart opírá svá tvrzení o to, že po bleskovém poklesu zůstaly ceny zlata již na svých vyšších úrovních a že euro kvůli Řecku velice oslabilo (a nic na tom nezměnilo ani pondělní dočasné vzepjetí po dohodě EU o stabilizačních plánech pro celou Unii).

Posilování dolaru vůči euru nahrává také tzv. carry trading, tedy využívání měnových kurzů pro obchodování. Půjčky v měnách s nízkými úroky investoři využívají k ziskům v měnách s vyššími úroky. Investoři si půjčovali v dolarech, když euro oslabovalo kvůli Řecku.

Sledujte aktuální vývoj měnového páru EURUSD

Ceny amerických dluhopisů rostly a výnosy padaly až na letošní minima (10letý US dluhopis 3,4 %).

V roce 2008 bylo na úvěrovém trhu také "horko". V případě Lehman Brothers americké úřady tvrdily, že neměly pravomoc zasáhnout. O rok později v případě AIG to již možné bylo.

Americká vláda přišla s často kritizovaným programem TARP (Troubled Assets Relief Program). Fed skoupil americké dluhopisy a cenné papíry navázané na hypotéky za 1,75 bilionu dolarů. A zotavení na akciový trh dorazilo loni v březnu, kdy docházelo ve velké míře právě k tzv. kvantitativnímu uvolňování, tedy de facto lití peněz do ekonomiky.

Řecká krize není pouze evropskou záležitostí, stejně jako pád hypotečního trhu ve Spojených státech nebyl jen věcí americkou. Technické závady jsou pouze zlomkem problémů, které ve skutečnosti čekají na své vypuknutí.

Co způsobilo propad indexu Dow Jones? Fakta a hypotézy

Zdroj: WSJ