Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel
|

Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel

Zapamatujme si čtvrtek 6. 5. 2010. Pokud chcete, ještě přesný čas 14:45 v New Yorku. O co šlo a proč o tom hovoříme? Americkým burzám totiž stačilo pouhých 20 minut na to, aby propadly s takovou razancí, že byl vytvořen nový rekord.

Světové akcie

Podívejme se na graf indexu Dow Jones spolu s časovou stopáží vpravo.

6. květen 2010 na NYSE

Během tohoto obchodního dne byly indexy po celou dobu v záporných číslech, ale pak se stalo něco, co způsobilo obrovskou prodejní lavinu. Dow Jones dokázal během 20 minut ztratit 600 bodů, které posléze dokázal "odpracovat". Na denním minimu ztrácet přes 1 000 bodů!

Předchozí rekord byl ze října 2008 před schválením programu TARP v USA. Tehdy šlo o "pouhých" 700 bodů.

Co se stalo? Zbankrotovala Británie, Španělsko, případně zkolaboval bankovní systém? Ani jedno. Dokonce ani řecký vliv bych zde nehledal (v osudný den Řecko dokonce silnou většinou přijalo úsporný plán).

V přímém přenosu jsme byli svědky toho, jak se dokáže chovat obchodní počítačový systém, kde je lidský faktor v pozadí. Na trhu totiž dominují obchody generované počítači.

Zvláštní skupinou jsou tzv. rychloobrátkové obchody, kde během vteřiny probíhají stovky až tisíce obchodů na základě nastavených algoritmů. Tento systém pracuje bezlidských emocí a soustředí se pouze na ten "správný" algoritmus a nadosažení likvidity. Stačil tedy například jeden pokyn k tomu (média hovoří o "překlepnutí" jistého obchodníka v zadávání pokynu – to dle mého názoru nebyla hlavní příčina), aby se spustila výprodejová vlna, která v určitém okamžiku vedla k dočasnému "zmizení" poptávky. A tak jsme mohli vidět zajímavé pohyby na velmi bonitních akciích, jako jsou Procter & Gamble či 3M – viz obrázky níže. Největší paradox byl asi u akcií Accenture, kde v jednu chvíli akcie klesly z 40USD na 0,01 USD!

Procter & Gamble a 3M 6. května 2010

Co jsme si ztohoto pohybu odnesli?

• Za pohybem nestála žádná významná kurzotvorná zpráva.

• Kritických 20 minut je nyní v šetření americké komise pro cenné papíry. Některé obchody budou zrušeny.

• Co bylo skutečnou příčinou? Teprve se dozvíme.

• Z mého pohledu je nebezpečným faktorem vysoká míra vlivu naprogramovaných počítačových obchodních systémů (speciálně rychlo obrátkové obchodování), které pracují bez lidského faktoru.

• V minulosti k podobnému propadu již došlo, týkalo se to však jen některých akcií. Příkladem mohou být akcie Rambus v lednu tohoto roku, kdy propadly o cca 30 %.

• Uvedená "zkušenost" vyvolává otázku, zda ceny akcií odrážejí v daný okamžik skutečně realitu a dostupné informace?

• Není vyloučeno opakování.