Burzovní kalendář 17. 5. - 21. 5. 2010
|

Burzovní kalendář 17. 5. - 21. 5. 2010

Na Wall Street dorazí v novém týdnu čerstvá dávka ekonomických indikátorů a řada hospodářských výsledků předních amerických firem. Náladu však bude nejspíš znovu více ovlivňovat nejistota okolo evropských dluhů a vývoje eura. Pražskou burzu čeká velmi intenzivní závěr výsledkové sezóny, ve které budou hrát prim středeční výsledky uhelné společnosti NWR.

Wall Street

Wall Street má za sebou velmi kolísavé obchodování, ve kterém se v týdnu střídaly trojciferné (bodové) růsty a poklesy na indexu Dow Jones. Celkově však zakončil v zisku 2,3 % a obdobně na tom byly indexy S&P 500 (+2,23 %) a Nasdaq (+3,58 %).

"Nejistota nad dalším vývoje eura a dluhů evropských států je pro mnoho investorů dost nepříjemná," tvrdí James Dailey, portfoliomanažer z investiční společnosti TEAMX, a dodává:

"Většina investorů na akciových trzích není zrovna orientována na makroekonomické faktory, a v okamžiku, kdy se na trzích nic jiného neřeší, je to pro ně dost komplikované a složité prostředí." (zdroj: Reuters)

"Ještě jsme z Evropy neslyšeli všechny špatné zprávy, a proto se domnívám, že nejistota na trzích bude pokračovat," říká Christian Wagner, ředitel a správce podílových fondů Longview Capital Management. (zdroj: AP)

Aktuální ekonomickou situaci v USA přiblíží index průmyslové aktivity Empire State Manufacturing (odhad 30 bodů) nebo páteční předstihové ukazatele (odhad: růst +0,2 %) a index hospodářské aktivity Philadelphia Fed (odhad: růst na 21,5 z 20,2 bodu).

V týdnu se investoři na Wall Street také dozvědí, co si "přesně myslí" guvernéři FEDu, a to když bude zveřejněn zápis z jejich posledního jednání.

říká opční obchodník Josef Košťal (Optionslock.cz) "Americké trhy však budou nejspíš znovu ve vleku globálních trhů. Všechny makroekonomická čísla nebo hospodářské výsledky firem přicházejí v souladu nebo nad očekáváním trhu, ale trh je ovládán obavami, jak to nakonec dopadne v Evropě," říká Peter Cardillo, hlavní ekonom Avalon Partners, který pro příští týden očekává znovu volatilní obchodování. (zdroj: Reuters)

V rámci výsledkového kalendáře by měly v meziročním srovnání "zazářit" výsledky největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart, prodejce potřeb pro kutily Home Depot nebo výrobce počítačů Dell.

datum událost
17-21/5 Výsledková sezóna (Wal-Mart Stores, Home Depot, Dell)
17/5 Index průmyslové aktivity Empire State
18/5 Počet nově zahájených staveb domů
19/5 Inflace - index spotřebitelských cen
21/5 Index hospodářské aktivity Philadelphia Fed

Eurozóna

Evropské akcie v minulém týdnu rostly nejrychleji za poslední 10 měsíců (DJ Stoxx Europe 600 +4,8 %). Hlavním důvodem optimismu bylo schválení záchranného balíčku ve výši 750 mld. eur, který má zastavit evropskou úvěrovou krizi.

"Záchranný balíček umožní zchladit nervózní finanční trhy a dodá více času zemím PIIGS, aby daly do pořádku své finance," uvedl ve svém reportu ekonom Jams Knightley z ING. (zdroj: Bloomberg)

Euforie na evropských akciových trzích však v týdnu nezastavila propad jednotné evropské měny euro, která se v pátek dostala pod 1,24 dolaru.

Náladu na parketech západoevropských burz může v novém týdnu ovlivnit hned v pondělí německý index důvěry ZEW, který by v reakci na evropskou úvěrovou krizi měl oslabit z 53 na 46 bodů.

Dalším indikátorem, tentokrát již celoevropským, bude spotřebitelská důvěra za měsíc květen (odhad: pokles -16 bodů).

Závěr západoevropské výsledkové sezóny obstarají například společnosti British Airways nebo Vodafone.

20/5
datum událost
17-21/5 Výsledková sezóna (British Airways, Vodafone)
18/5 ZEW - index důvěry v Německu
Index spotřebitelské důvěry v EU

Pražská burza

Pražská burza zažila především v pondělí stejně jako její západoevropské kolegyně divokou jízdu nahoru. Dvouciferné zisky se však do konce týdne zúžily na výsledných 4,2 % na indexu PX.

V následujícím týdnu čeká pražskou burzu samý závěr české výsledkové sezóny. Do středy včetně to bude trojice firem ECM, KIT Digital a NWR.

Nejvíce pozornosti na sebe tradičně upoutá uhelná NWR.

, řekl pro investicniweb.cz Jan Tomaník z Wood & Company.

Odhady analytiků však nejsou jednoznačné a například Petr Novák z Atlantik FT se domnívá, že NWR ještě vykáže ztrátu ve výši 2,7 mil. EUR.

Čtvrtek přinese výsledky dalšího zástupce developerů na pražské burze společnosti ORCO, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a pojišťovny VIG.

"Orco by mělo vykázat výrazně nižší ztrátu než ve stejném období minulého roku (15,6 vs. 45,7 mil. eur) a tržby by měly být víceméně stejné na úrovni 54,5 mil. eur,“ takový odhad dává Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Samotné výsledky aktuálně postrádají většího významu vzhledem k situaci ve společnosti, protože příští týden by soud v Paříži měl rozhodnout o záchranném plánu Orka," napsal svým klientům Patrick Vyroubal, analytik z Atlantik FT.

Výrazně horší výsledek hospodaření než ve stejném období v minulém roce nejspíš vykáže Pegas.

"Výsledky společnosti budou negativně ovlivněny vysokou srovnávací základnou z minulého roku, kdy společnost prodala staré zásoby z roku 2008 a výrazně jednorázově zvýšila svá čísla. Odhadujeme provozní výsledek za 1. kvartál ve výši 7,9 mil. eur (-44 %),” říká Radim Kramule, analytik z České spořitelny.

Posledním zástupcem finančních institucí na kurzovém lístku pražské burzy, který ještě neoznámil své výsledky, je pojišťovna VIG.

"VIG se poprvé v historii dostal v ČR, tedy na svém druhém nejdůležitějším trhu, na pozici lídra trhu s 32,5% podílem, a přeskočil tak společnost Generali (PPF). Předepsané pojistné vzroste v prvním čtvrtletí o 4 % na 12,5 mld. Kč a čistý zisk by měl být na úrovni 102 mil. eur," stojí v reportu České spořitelny, která má akcie VIG ve svém doporučovaném (modelovém) portfoliu.

"Pro příští týden neočekáváme žádný jasný směr, spíše lehké vybírání zisků by bylo nasnadě, pokud nedojde k žádné překvapivé události. Ve středu by mělo dojít k prvnímu refinancování řeckého dluhu, a tak se bude sledovat, jestli vše proběhne v pořádku," takový výhled dává trhům Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

datum událost
17/5 Inflace - index výrobních cen
17/5 - 19/5 NWR, ECM, KIT Digital - hospodářské výsledky
20/5 VIG, Orco, Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky
21/5 AAA Auto - hospodářské výsledky