Propad Dow 6. května: Jde o černou labuť?
|

Propad Dow 6. května: Jde o černou labuť?

května okolo půl třetí odpoledne zavládla na americkém akciovém trhu panika. Index Dow během několika minut ztratil celých 1 000 bodů. Byl tento pokles černou labutí, tedy nečekanou událostí z dílny Nassima Taleba, známého komentátora a autora tohoto konceptu?

Světové akcie Nassim Nicholas Taleb

Podle některých zdrojů z Wall Street mohl být rekordní intradenní propad spuštěn aktivitou, která začala v Chicagu.

Minulé úterý například Wall Street Journal uvedl:

Zhruba ve 14:20 hedgeový fond Universa Investments zadal objednávku na opce, která mohla způsobit vlnu výprodejů.

Jindy by 50 000 opcí za celkem 7,5 milionu dolarů možná krátce zasáhlo cenu akcií. Ovšem v době velké nervozity mohla tato objednávka spustit kolaps, který jsme sledovali do dvaceti minut.

6. květen 2010 na NYSE

Poradcem fondu Universa je přitom Nassim Taleb, autor řady publikací a konceptu tzv. černých labutí, tedy nepředvídatelných událostí, která zasahují do dějin, a to včetně ekonomických.

Aktivita fondu spustila vlnu dalších zajišťovacích objednávek. Padající ceny pak míjely řadu úrovní stop-lossů, tedy úrovní, kdy systémy automaticky vyprodávaly pozice majitelů akcií, aby ztráty nebyly příliš velké.

Více o 6. květnu a vývoji indexu Dow Jones čtěte zde Analytici se víceméně shodují v tom, že vlna výprodejů byla v každém případě podpořena rostoucí averzí k riziku v době vrcholících obav o osud zadlužených zemí. Navíc akciový trh čekal na výraznější korekci minimálně od února letošního roku.

A co na otázku po příčině rekordního poklesu řekl sám Nassim Taleb pro server Business Insider? Kdo by to čekal - je v tom úbytek kauzality a málo robustní trh.

"Mohu říci jen tolik, že vysvětlení tkví v pochopení pojmů robustnost a křehkost (rubustness and fragility), kterými se zaobírám ve druhém vydání knihy Černá labuť, která vychází v těchto dnech, především pak v části o oslabování kauzality."

Hm, tak moc děkujeme, Nassime!

Nassim Taleb kritizuje například Bena Bernankeho

Úryvek z knihy Černá labuť, který pomůže pochopit Talebův koncept

Zdroj: Financial Times