Týden na burzách dle burzovních grafů
|

Týden na burzách dle burzovních grafů

Cena indexu S&P 500 se po zprávách o Goldman Sachs rychle vrátila zpět a vytvořila novou maximální hodnotu posledního roku. V úterý se objevily negativní zprávy o Řecku, Španělsku a Portugalsku, což vedlo k propadu indexu S&P 500 o více než dvě procenta. Index tak uzavřel po 49 dnech pod 20denním klouzavým průměrem.

Ve středu a ve čtvrtek se cena dostala téměř zpět na úterní otevírací a cenu a situace vypadala na rychlé vzpamatování. Velké propady z 16. 4. a 27. 4. naznačily, se nastává volatilnější období, tedy období, kdy se ceny pohybují výrazněji. Úterní cena potvrdila hladinu podpory na hodnotě 1 180 bodů. Ani v pátek po poklesu o 1,7 % se cena indexu nedostala níže.

S&P 500 denní graf

S&P500 30042010

Put call ratio, které sleduje poměr mezi objemy obchodovaných put a call opcí a je označováno jako sentiment trhu, se dostalo z býčího až neutrálního signálu k neutrálnímu a v úterý začalo vytvářet prodejní signál. Index volatility VIX, kterému se říká index strachu, v úterý 27. dubna vyletěl o 30 %. Následující dva dny výrazně klesal a páteční vystřelení bylo "jen" o 19 % a cena neuzavřela nad úterní zavírací hodnotou.

VIX denní graf

VIX 30042010

Závěr: Střednědobý náhled na vývoj trhů je neutrální až býčí. Velké tři propady za poslední dva týdny ukázaly, že cena by mohla jít dolů a že se dostáváme do jiné fáze trhů – menší stability a větších cenových výkyvů. Nejbližší hladina, od které by se cena indexu S&P 500 mohla odrazit zpět, je 1 180. Při uzavření pod ní a dalším růstu indexu VIX se celkový charakter může změnit.