Řecký chaos: Rizikové dluhopisy nabízejí šanci na vysoký výnos
|

Řecký chaos: Rizikové dluhopisy nabízejí šanci na vysoký výnos

Jak se daří řeckým dluhopisům? To, že Řecko stojí momentálně na hanbě, je již delší dobu známo. Pouze s pomocí EU a MMF je dál schopné splácet své závazky. Řecká vláda v důsledku mnoholetého zadlužování zavedla úsporný program, který má za cíl snížit schodek rozpočtu ze 13,6 procent v roce 2009 pod tři procenta v roce 2014. Aby se to podařilo, musí se ekonomika dále rozvíjet.

Státní dluhopisy Řecko

Program by měl totiž způsobit pokles HDP zhruba o čtyři procenta a pak bude těžké udržet nadále celkový růst. Úsporný program počítá se zvýšení daně z přidané hodnoty, drastickým krácením mezd ve veřejném sektoru a snižováním důchodů. Státním zaměstnancům se sníží mzdy o 14 procent. To způsobí snížení spotřeby, která má velký význam na celkový vývoj ekonomiky. Navíc se o další probémy stará zvyšující se inflace. Kontraproduktivní jsou i probíhající stávky, které brzdí další ekonomický rozvoj.

Obava z "haircut"

Na kapitálovém trhu se v posledních týdnech dostaly pod silný tlak řecké státní dluhopisy. Propad byl ještě posílen snížováním ratingu. Mezitím se na trhu spekulovalo, že dojde k tzv. haircutu, tedy ke snížení jistiny dluhopisů.

"Toto téma však již bylo smeteno ze stolu," prohlásil Dirk Persicke, obchodník s dluhopisy z privátní banky Schilling & Co AG. "Díky tomu se v minulém týdnu propadly kurzy především u krátkodobých dluhopisů," doplnil dále Persicke. Přesto se ještě dá s řeckými státními papíry dosáhnout vysokých výnosů – avšak s odpovídajícím vysokým rizikem. "Především dlouhodobě je vývoj v Řecku velmi obtížně odhadnutelný," řekl Persicke.

Na druhou stranu neočekáváme, že by krátkodobě mělo dojít k nesplacení či haircut. Země eurozóny musí svému členskému státu vypomoci. Řecký bankrot by mohl ohrozit celý eurosystém, stáhnout ke dnu další země eurozóny a vyvolat nebezpečnou řetězovou reakci.

"Dokud se situace nestabilizuje, budou řecké dluhopisy silně kolísat," prohlásil Persicke. Mnoho řeckých papírů je obchodováno na trzích, téměř všechny doby splatnosti jsou pokryté. Objemy u dlouhodobých dluhopisů však nejsou příliš vysoké. Beztak doporučujeme nákupní objem limitovat. Nejmenší nominální hodnota u všech dluhopisů činí 1.000 EUR.

Řecké dluhopisy

Propadlé kurzy

Za atraktivní považujeme řecký papír, který je splatný v srpnu 2012, aktuálně kotuje okolo 82 procent a nabízí výnos zhruba 7,6 % p.a., pokud bude vše řádně splaceno. I při 10procentním haircutu, by při splacení za 90 procent došlo k minimální ztrátě. U dlouhodobých splatností výnosy klesají, protože investoři sázejí na to, že aktuální problémy budou již dávno historií a situace se vrátí do normálu. Papír se splatností v roce 2040 tak nabízí "pouze" 7,7 procenta p.a., což je jen o necelých pět procentních bodů více, než by investoři momentálně utržili na německých státních dluhopisech s tak dlouhou splatností.