Investice na stáří: 4 zajímavé fondy
|

Investice na stáří: 4 zajímavé fondy

Najít globální fondy, které nabízejí při dlouhodobé pravidelné investici zajímavý výnos, není lehké. Vzhledem k nepříliš příznivému vývoji akciových trhů od roku 2000 ztrácejí i mnohé fondy renomovaných zahraničních správců a smíšené fondy často překonávají akciové.

Důchodci

Investujte pravidelně a dlouhodobě a investice rozložte do akcií, dluhopisů i dalších aktiv. Tak zní obvyklá rada správců fondů drobným investorům. Recept, jak začít, je na první pohled snadný – stačí si "jen" vybrat fond , uzavřít smlouvu s jeho správcem, bankou či poradcem, kteří prodej zprostředkovávají, a každý měsíc pravidelně posílat peníze na účet fondu.

Výběr správného fondu (v článku uvažujeme hlavně o agresivní části investice) pro dlouhodobé pravidelné investování, které by mělo dotyčného zabezpečit na stáří, ale není jednoduchý. Klientům jsou zpravidla nabízeny takzvané profilové fondy, s různým podílem rizikovějších a bezpečnějších aktiv podle toho, jaké riziko jsou ochotni akceptovat. Nebo fondy životního cyklu, založené na deset i více let, jejichž skladba aktiv se s rostoucím věkem těch, kdo do nich investují, mění. Dlouhodobé výnosy profilových fondů ale přinejmenším v současné době nejsou příliš povzbudivé. U fondů životního cyklu zase chybí kvůli jejich krátké historii data o dlouhodobých výnosech.

Jednou z alternativ je investovat pravidelně do některého z akciových či smíšených fondů. Kvůli snížení rizika by to měl být teoreticky fond, který investuje globálně do akcií z celého světa a případné potíže nějakého regionu by ho tak neměly příliš ovlivnit. Přednost by měl mít správce fondu působící dlouhodobě na trhu, s dobrým renomé a spravující ve fondu větší objem majetku, což vyjde levněji a mělo by se to projevit v nižších vstupních i správcovských poplatcích. Pokud existuje fond déle, je ho také možné lépe srovnávat s konkurencí, respektive srovnávacím indexem , pokud se nějakým řídí.

Vybrali jsme čtyři fondy, o kterých stojí za to aktuálně uvažovat při rozhodování o dlouhodobých pravidelných investicích a lze je koupit v ČR.

J&T Opportunity

Najít globálně zaměřený akciový či smíšený korunový fond s dlouhodobě zajímavým výnosem není snadné. Z mála, co existuje na trhu, lze podle uvedených kritérií doporučit snad jen fond J&T Opportunity. Jde o smíšený fond, který může investovat až 100 procent majetku do dluhopisů, nebo při zcela jiné situaci na trhu naopak do akcií. Od května 2000 vydělal investorům asi 89 procent. I jeho výkon poznamenal pokles akcií v letech 2008 a 2009, za posledních 12 měsíců ale jeho kurz vzrostl o 60 procent.

Portfolio fondu tvoří 45,58 procenta zahraničních a 36,39 procenta domácích akcií a ze 17,30 procent termínované vklady. Téměř pětina připadá na akcie ruské firmy Norilsk Nickel, necelých 18 procent na Unipetrol, vice než 13 procent na ČEZ a na Erste Bank. Jde o rizikovější investici, komu jde ale dlouhodobě o zajímavý výnos, měl by vést tento fond v patrnosti.

Další globální korunové fondy mají krátkou historii, nebo malý výnos. I fondy tak renomovaných zahraničních správců, jako jsou, Franklin Templeton, HSBC či SGAM, vedené ovšem v jiných měnách, než v české, toho dlouhodobě příliš nevydělaly, nebo jsou v minusu.

Raiffeisen-Global-Mix

Zajímavý je naopak fond Raiffeisen-Global-Mix, který od založení v srpnu 1986 do konce března 2010 v průměru ročně vydělal 5,39 procenta. Investuje méně agresivně než J&T Opportunity, neutrální váha akcií i dluhopisů v jeho majetku má činit shodně 50 procent. Když půjdou časem inflace a úrokové sazby nahoru, nebude to pro fond dobrá zpráva, i když samozřejmě existují dluhopisy s variabilním kuponem (floatery). Může také těžit z kolísání kurzů měn. Nevýhodou je i investice v eurech. Pokud však není na trhu dostatek jiných vhodných globálních fondů, je třeba zvažovat také tuto možnost. Koruna navíc k euru obvykle tolik nekolísá jako k dolaru a dlouhodobý investor se třeba dožije i toho, že se bude eurem platit i v Česku.

Pioneer Funds – Global Flexible

Příklad dvou zmíněných fondů, a další tipy naznačují, že někdy mohou být zajímavější fondy, jejichž správce může aktivně reagovat na situaci na trhu a podle toho měnit strukturu jejich aktiv, než čistě akciové fondy. Navíc tak lze lépe rozložit rizika mezi více aktiv. Platí to i pro fond Pioneer Funds – Global Flexible, který má držet nejméně 20 procent a nejvýše 100 procent akcií či akciových instrumentů. Patnáct procent aktiv může mít v certifikátech na komoditní index .

Od vzniku v polovině prosince 2008 fond vydělal asi 34,50 procenta. Fond má krátkou historii. Jak si povede dál, závisí hlavně na rozhodnutích jeho správce z renomované finanční skupiny. Při současné situaci na trhu budou ale zřejmě fondy absolutního výnosu (total return), k nimž patří i Global Flexible, díky možnosti pružně měnit strategii, ve stále větší oblibě. Škoda jen, že jde opět o eurový fond, což vystavuje investora riziku, že mu část výnosu smaže posilující koruna.

Čtvrtý zajímavý tip najdete v originálu článku na webu peníze.cz