Evropské domino se proměnilo v globální vodopád
|

Evropské domino se proměnilo v globální vodopád

Nervozita na trzích v průběhu posledních tří týdnů prudce vzrostla. Hlavně kvůli Řecku a s ním spojeným problémům. Obchodníci a portfoliomanažeři se snaží najít ty správné pozice, aby kvůli evropské krizi nepřišli o všechny peníze. A možná bude hůře - krize se z Evropy šíří do celého světa. Podle většiny analytiků nás čeká medvědí trh.

Komodity Čína Japonsko

Evropa ohrožuje ekonomické zotavení. A co víc, mohla by sesunout celý svět do větší dluhové propasti.

1. Co přesně je v Evropě špatně?

- Velké množství státních a firemních dluhů

Tento fakt široká veřejnost dlouhou opomíjela. Dál už to však nejde. Po celém světě se hromadí dluhy. Jak se všechny tyto peníze budou vracet? Uvědomují si vlády, že se dluhy musejí splatit. Co s tím? Případné zvýšení daní zpomalí ekonomické zotavení.

Nezaměstnanost v eurozóně

- Nezaměstnanost roste

Kromě Řecka se na krizi podepsal i další jižní stát. Španělsko je stálicí, pokud jde o vysokou nezaměstnanost. Ta dosahuje 20 procent. A mladí Španělé jsou na tom ještě hůř. Těch totiž nepracuje téměř polovina (45 procent). Otázkou je, jak může společnost přežít, když téměř polovina perspektivních a mladých lidí nemá práci.

- Neshody u daňového systému, odchodu do důchodu, nebo sociální ideologii

To je hlavní důvod, proč bylo euro od začátku odsouzeno k nezdaru. Každý má jiné představy o tom, jak by měl žít a jak by měla být jeho země řízena.

Například Řecko nemá účinný systém výběru daní, což znemožňuje řádné financování vládních výdajů. Ve Francii se pracuje 35 hodin týdně, a potrestáni jsou ti, kteří pracují víc. Německo je pak jakýmsi "Velkým bratrem", který na všechny tyto země dohlíží.

Pro Evropu je důležité najít v důležitých otázkách shodu. Ať už jde o odchod do důchodu, pracovní dobu nebo výši a výběr daní. Rozdíly v jednotlivých zemích jsou příliš velké. Pokud se Evropa na těchto věcech neshodne, bude to pravděpodobně znamenat postupný konec eurozóny.

2. Řecko spouští domino v Evropě, Evropa ve světě

- Evropa je pro Čínu největším zákazníkem

S "celoevropskou" krizí zpomalí vývoj jednotlivých ekonomik. Zpomalení ekonomiky znamená více nezaměstnaných, méně obchodních výdajů, pravděpodobně další vládní výdaje. To vše znamená nižší výdaje na zboží dovážené od obou světových lídrů - Číny a Spojených států.

- Pomalejší Čína sníží poptávku po komoditách

Schodek - Japonsko

Snížená poptávka a silnější dolar způsobí nižší ceny komodit, jako jsou měď, ocel a další. Tato odvětví jsou v současnosti zdaleka nejnebezpečnější.

- Zpomalení Evropy a Asie dopadne tvrdě na Japonsko

Japonské problémy s vlastními dluhy jsou ve skutečnosti horší než u kterékoli jiné země. Slabší euro a zpomalení Číny budou pro exportně orientované Japonsko znamenat další problémy. Nejtemnější odhady hovoří o kolapsu jenu a možném bankrotu Japonska.

Zdroj: Minyanville.com