Nassim Taleb: Prodejte akcie i dluhopisy!
|

Nassim Taleb: Prodejte akcie i dluhopisy!

Profesor New York University Nassim Taleb, který mimo jiné předpověděl kreditní krizi a proslul jako autor konceptu tzv. černých labutí, tedy neočekávaných událostí, která znamenají historické zlomy, doporučuje investorům prodávat akcie. Nevěří ani americkým vládním dluhopisům. Doporučuje naopak komodity, na které si investoři "mohou sáhnout".

Státní dluhopisy Světové akcie
Nassim Taleb

Taleb nevěří ekonomickému oživení. Americká ekonomika je na tom podle něho hůře než během hypoteční krize a stále jí hrozí krach ve stylu Řecka. Bankovní systém je prý stále křehký a ziskovost bank spíš provokuje.

"Za veřejné peníze si bankéři mastí kapsy. Ještě by mohli lidem na ulici plivat do tváře, pak by to bylo komplet," s hořkostí vysvětluje Taleb.

Přesun dluhu ze soukromého do veřejného sektoru pouze zvýšil rizika ve finančním sektoru. Západní vlády vydávají stále nové dluhy, aby udržely alespoň nějaké ekonomické oživení. Podle Taleba však jednou zkrátka tento dluh už nikdo nekoupí a peníze dojdou.

"Je jasné, že jednou bude aukce vládních dluhopisů vyloženě neúspěšná. A to spustí lavinu – vláda bude muset natisknout peníze a než se nadějeme, bude tady hyperinflace, aniž bychom předtím zažili nějakou inflaci."

Portfolio pro zlé časy

Co by tedy investoři měli zahrnout do "investičního balíku", pokud se naplní tento nepříznivý scénář?

Sám Nassim Taleb vydělal miliony sázkami proti finančnímu sektoru během kreditní krize a pro podobný případ v budoucnu radí prodat všechny dluhopisy s dlouhou splatností a nechat si jen ty krátkodobé.

Také varuje před chápáním amerického dolaru jako zajištění proti propadům eura. Podle něj totiž za oběma měnami stojí na podobně vratkých fundamentech.

Nakonec kategoricky zavrhuje investice do akcií. "Na akciový trh raději zapomeňte. Tohle kasino za posledních deset let zklamalo hodně lidí, kteří na něj spoléhali při plánování svojí penze. Berte akcie jako zábavu, nic jiného."

Naopak věří kovům, a to celému koši, spíše než snaze odhadnout, který z kovů zrovna posílí. A s opatrností ohledně realitního sektoru doporučuje také investice do zemědělské půdy.

Nassim Taleb mimo jiné kritizuje Bena Bernankeho

Zdroj: Telegraph