Akcie na mladých trzích jsou stále silné
|

Akcie na mladých trzích jsou stále silné

Věříme, že se mladým trhům bude střednědobě a dlouhodobě dařit stejně dobře, jako tomu bylo v uplynulých letech. Nic na tom nezmění ani krátkodobé fluktuace a větší kolísavost na trzích.

Světové akcie
Dlouhodobá výkonnost akciových indexů

Akcie mladých trhů rostly v roce 2009 o 78 % měřeno indexem MSCI Emerging Markets. Překonaly tak vyspělé trhy.

V tomto rostoucím trendu by měly pokračovat i ve zbytku roku 2010, a to navzdory rostoucí volatilitě na trzích. Zisky společností by měly být velice slušné a očekáváme, že akcie mladých trhů přinejmenším bez potíží překonají své "kolegyně" na vyspělých trzích.

Důvod je jasný – lepší ekonomický výhled. Slušné fundamenty by měly mladým ekonomikám pomáhat odolávat turbulencím, které sužují vyspělé země.

Podíl mladých ekonomik na celosvětovém objemu

Navíc mladé trhy už podle našeho názoru nejsou jen výnosným "útěkem" od amerických a evropských trhů, ve které investoři nyní nemají velkou důvěru. Věříme totiž, že rozvíjející se ekonomiky prodělaly v uplynulých letech významnou změnu a země jako Rusko, Čína a Indie se staly tahouny světového hospodářského růstu.

Mladé ekonomiky se podílejí na světové populaci z 84 % a na růstu světového HDP celými 50 %. Rozvíjející se trhy tedy nelze ignorovat, nehledě na případné zlepšení situace v Evropě a Spojených státech.

Silný růst

Odhady globálního růstu jsou revidovány nahoru a mladé trhy v tom hrají stále větší roli. Věříme, že je tento růst udržitelný a že by měl podpořit dobrou výkonnost akcií na rozvíjejících se trzích.

Předpokládaný vývoj ekonomiky

Mladé trhy by navíc měly dál růst významně rychleji než vyspělý svět.

Atraktivní ocenění

Podle našeho názoru jsou stále akcie na mladých trzích podhodnoceny ve srovnání s vyspělými trhy. V současnosti se obchodují mladé trhy na 11,9násobku P/E v příštím roce ve srovnání s P/E 13,9 u vyspělých trhů.

Mladé trhy se obchodují se slevou zhruba 15 procent oproti celému světu

Oproti vyspělým trhům se tedy akcie na mladých trzích obchodují se slevou zhruba 15 %.

Silná likvidita

Tok peněz do akcií na rozvíjejících se trzích se stupňuje. Tabulka srovnává "přítok" peněz do fondů na vyspělých a rozvíjejících se trzích.

Hotovost ve fondech mladých trhů Hotovost ve fondech

Je vidět, že úbytek na vyspělých trzích se zhruba vyrovná přílivu peněz do fondů mladých trhů. Předpokládáme, že by tento trend měl pokračovat, protože se investoři budou dál zajišťovat proti turbulencím ve vyspělém světě, především v Evropě.