Morgan Stanley: Je čas nakupovat akcie!
|

Morgan Stanley: Je čas nakupovat akcie!

Poslední týden jsou trhy ve znamení ponuré nálady a řada burzovních celebrit začala mluvit o medvědím trhu. Analytici z Morgan Stanley k nim rozhodně nepatří a radí "vyskočit" z hotovosti a nakupovat především akcie na mladých trzích.

BRICS

Americká banka Morgan Stanley v posledním reportu doporučuje nadvážit pozice u akcií z mladých trhů, které v posledních několika týdnech zažily velký odliv peněz. Analytici z Morgan Stanley tak radí zvýšit podíl akcií vůči neutrálně postavenému modelovému portfoliu z 2 na 6 procent.

Dále snížili podvážení vůči dluhopisům z rozvíjejících se zemí ze 4 na 3 procenta a celkově doporučují snížit podíl hotovosti z 5 na 2 procenta.

Modelová portfolio Morgan Stanley

Jejich býčí argumenty se opírají například o výhled růstu firemních zisků na akcii (EPS) na vyspělých trzích (MSCI ApxJ pozn. bez Japonska) a mladých trzích (MSCI EM). Růstový trend vývoje zisků, který ilustruje graf, nezměnily v posledních dvou měsících ani úvěrové problémy v Evropě, nebo fiskální utahování v Číně.

Růst zisků firem na mladých trzích

Růst zisků na akcii s sebou také přinesl pokles poměrového ukazatele P/E (kurz/čistý zisk) u akcií z mladých trhů na historicky velmi nízké úrovně.

Poměr P/E na mladých trzích Dalším ukazatelem, který potvrzuje historicky příznivé ocenění mladých trhů, je poměr tržní ceny vůči účetní hodnotě - tzv. price/book value.

Tržní vs. účetní hodnota akcií na rozvíjejících se zemí

Samozřejmě se nedá opomenout solidní ekonomický růst (HDP), které země skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), ale i dalších rozvíjejících se ekonomik vykazují oproti "růstovým nejistotám", které nyní provázejí vyspělé ekonomiky.

Růst rozvíjejících se ekonomik
Zdroj: Morgan Stanley