Marek Janečka: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu
|

Marek Janečka: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

V nové rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Marka Janečky, portfoliomanažera fondu ATLANTIK Advanced Equity CZK. Děkujeme za zájem a nabízíme jeho reakce. Rubrika bude pokračovat v nejbližších dnech s dalším exkluzivním hostem.

Komodity Světové akcie Akcie ČR

Marek Janečka

Je mi 18 let a právě končím střední ekonomickou školu. Rád bych se jednou "stal" portfoliomanažerem, jako jste vy. Co pro to mám udělat? Co studovat? Děkuji za odpověď. Radim Veselovský

Marek Janečka (MJ): Bylo by dobré vystudovat ještě vysokou školu se zaměřením na finance a přitom pravidelně sledovat dění na kapitálových trzích. Potom je dobré zkusit sám investovat, třeba v malých částkách do akcií, a získat co nejdřív první zkušenosti.

Kdy podle vás skončí prudký výprodej na akciových trzích? Díky. L. Vaněk

MJ: Domnívám se, že aktuální sentiment nenahrává rychlému návratu akcií na letošní maxima. Na druhou stranu intenzita současných propadů je natolik silná, že by korekce neměla trvat déle než několik týdnů (4 až 6). Propad akcií aktuálně předbíhá fundament. Návrat investorů může urychlit třeba série lepších makroekonických dat nebo solidní výsledky firem.

Jaká akcie, popř. jaké akcie se vám po korekci na pražské burze zdají nejatraktivnější k nákupu? Děkuji předem. Honzík

MJ: Aktuálně považuji za fundamentálně zajímavé akcie společnosti ČEZ – kvůli jejich spíše defenzivní povaze, očekávanému navýšení dividendy a růstu cen elektřiny. Na současné úrovni jsou atraktivní k nákupu rovněž akcie společnosti NWR.

Co si myslíte o aktuální ceně akcií NWR? Miloš V.

MJ: Domnívám se, že na současných úrovních jsou akcie zajímavé k nákupu. Funadamentální hodnota společnosti vysoce převyšuje aktuální tržní cenu, nicméně při dalším poklesu cen zejména energetických komodit nelze vyloučit pokračování současné korekce. Fond, který řídíte, používá futures v případě, že trhy začnou padat. Kolik portfolia máte dnes "short" ? Dík moc. Daniel Kupka

MJ: Fond používá futures jako potenciální brzdu v případě, že jsou akciové trhy drahé, a jako finanční páku, když jsou akciové trhy levné vzhledem ke svým historickým hodnotám. Na začátku měsíce května jsme drželi 18 % v hotovosti. V průběhu měsíce po dalších poklesech jsme doinvestovali fond na současných 100 %. Aktuálně vzhledem k atraktivnímu ocenění trhů spíše zvažuji další navýšení pozice, tedy využití finanční páky.

Dobrý den, jsem drobný investor a investice uskutečňuji přes OPF pravidelně každý měsíc. Podle investičního dotazníku jsem na hranici mezi dynamickým a spekulativním typem investora. Můj investiční horizont je přes 30 roků (tvorba rezervy na penzi). V tuto chvíli mám v portfoliu zastoupeny emerging markets cca z 50 % (ING emerging markets, Templeton Latin America, Templeton Frontier markets, Conseq akciový). Doporučil byste mi dalši investice do EM, a do jakého regionu? Mark Mobius upřednostňuje momentálně hodně Turecko, avšak OPF se zaměřením na Turecko mají velké zastoupení finančních institucí, především bank. Není pak lepší investice do Indie, případně do Ruska? Zajímavá se mi zdá i Austrálie, i když zde se nejedná o EM – není vhodnejsi do takového portfolia zařadit spíše tento vyspělý stát? Děkuji za odpovědi. Jakub Metelka

MJ: Vzhledem k vašemu investičnímu horizontu je orientace na fondy emerging markets správná. Většina rozvíjejících se ekonomik vyjde z krize v lepším stavu než země západní Evropy nebo ekonomika USA. Nicméně 50 % EM fondů je podle mne již dostatečné zastoupení. Ve vašem případě bych zvážil případnou diverzifikaci investice – například do komoditních fondů nebo tzv. exchange traded funds (ETFs), které mají rovněž zajímavý růstový potenciál.

V poslední době vidím hodně článků, včetně Investičního webu, o tom, že osud eura je zpečetěn. Co si o tom myslíte? Dík moc, Scalpel

MJ: Není to tak dávno, kdy kurz EURUSD dosáhl hranice 1,6 a někteří analytici předpovídali, že dolar se propadne na kurz 2 dolarů za euro. Stejně tak někteří (někdy ti stejní) tvrdí, že euro musí vůči dolaru klesnout pod paritu. Nejsem zastáncem tzv. protahování trendu a nevěřím, že se kurz eura vrátí na paritu. Euro bude dočasně ještě pod tlakem a domnívám se, že se trend otočí někde v rozmezí 1,15 až 1,2. Vzhledem k extrémním krátkým pozicím spekulantů na euro může být následná rally opačným směrem poměrně významná.

**Je mi 34 let a konečně mám nějakou přebytečnou měsíční hotovost na investování (cca 4 tisíce Kč). Jak bych podle vašeho názoru měl pravidelně investovat – například fondy, akcie?

MJ: Pro pravidelné investice jsou vhodnější fondy. Do jednotlivých fondů lze investovat již od 500 korun měsíčně, tzn. lze vybrat i více fondů, což bych doporučoval vzhledem k rozložení rizika. Konkrétní složení a nastavení portfolia by záleželo na dalších faktorech (doba investice, účel, ochota podstoupení rizika atd.). V současnosti existuje mnoho fondů různorodého zaměření, takže je určitě z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že o konkrétních produktech je vhodné se poradit s odborníky.

Marek Janečka

Absolvent Provozně ekonomické fakulty Mendlovy univerzity v Brně. Držitel makléřské licence a titulu CFA (Chartered Financial Analyst). V odvětví kapitálových trhů působí od roku 1996 jako portfoliomanažer podílových a penzijních fondů. V současnosti spravuje fond ATLANTIK Advanced Equity CZK a specializuje se na zahraniční akciové trhy.

Platí podle vás ještě staré přísloví, že kolik je mi let, tolik bych měl mít zainvestováno do dluhopisů?Dík za odpověď. Milan S.

MJ: Tahle poučka je určitě hodně zjednodušená, i když obecně platí, že čím delší investiční horizont máme (čím jsme mladší), tím více si můžeme dovolit investovat do rizikových aktiv. Člověk by měl při složení portfolia zvážit nejen časový horizont, ale i potřeby likvidity, požadovaný výnos nebo aktuální výši likvidního majetku.

Pane Janečko, chci investovat do komodit. Líbí se mi ropa a zemědělské komodity. Co si o tom myslíte? S pozdravem Zd. Vaněk

MJ: V krátkém horizontu několika měsíců je zajímavější investicí ropa, v delším (1 až 3 roky) zemědělské komodity. To samozřejmě platí za běžného vývoje nabídky a poptávky – cena ropy může rychle vyletět vzhůru při jakémkoli nečekaném výpadku produkce. V menším objemu je nejvhodnější investice prostřednictvím tzv. exchange traded funds na jednotlivé komodity.

Jaké jsou vaše oblíbené informační zdroje? Kde hledáte informace ke své práci? Dejte tipy:) Děkuji Jsi

MJ: Používám jednak veřejně nedostupné, resp. placená informační a analytická media, jako je Bloomberg. Dále využívám analýzy investičních analytiků ze společností, jako jsou například Morgan Stanley, Goldman Sachs nebo Barclays. Zajímavé informace lze ovšem najít i na veřejně dostupných zpravodajských a informačních webech, jako je i Investiční web, což platí zejména pro menší společnosti. U jednotlivých firem mohou být zajímavé informace i na jejich webových stránkách. Užitečné informace lze získat rovněž od makléřů, kteří se na trhu pohybují denně, popř. přímo od manažerů jednotlivých společností.