3 velice levné akcie s jednociferným ukazatelem P/E
|

3 velice levné akcie s jednociferným ukazatelem P/E

V současnosti jsou vzácné akcie, které mají jednomístný ukazatel P/E. Mezi velkými americkými firmami z indexu S&P 500 je přibližně každá dvacátá obchodována na méně než desetinásobku průběžných i očekávaných výsledků. Vybrali jsme tři, u nichž je největší šance na budoucí růst zisku, tedy ty nejvýhodnější nákupní příležitosti.

Světové akcie P/E

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory.

Investoři, kteří se obávají dalšího propadu trhu, by měli zvážit prodej akcií s vysokým P/E a nákup těch s nízkým. Ty při poklesu trhu tolik neztrácejí, protože výhled pomalého růstu zisku je již vepsán v jejich ceně.

Průměrná historická cena amerických akcií odpovídá P/E okolo 15.

Zhruba 50 firem z indexu S&P 500 má P/E se započtením průběžných zisků nižší než 10. Z možného seznamu pro doporučení vypadnou akcie firem, jejichž zisk má v následujících letech klesat (P/E bude klesat také).

Ve výběru tak zůstalo 25 akcií. Nízké P/E může kromě ocenění odrážet i některé problémy, proto ze seznamu vyřaďme i firmy, které jsou hodně zadlužené a nevytvářejí hotovost. Výsledkem jsou tři společnosti.

Dean Foods - v USD za akcii

Dean Foods

P/E: 9,6 (na základě posledního fiskálního roku)

Firma má tržní kapitalizaci menší než 1,9 miliardy dolarů, tedy zhruba desetinovou ve srovnání s průměrem společností v indexu S&P 500. Na dominantního hráče na americkém trhu s mlékem je to překvapivě málo. Společnost má roční obrat okolo přes 11 miliard dolarů.

Malý zlomek prodejů tvoří značkové mléko, sojové mléko a máslo, většinu však tvoří běžné mléko, jehož cena je výrazně ovlivňována obchodními řetězci. Obchody se snaží lákat zákazníky na nízké ceny nejběžnějších produktů, mezi něž mléko patří. To ubližuje maržím Dean Foods.

Podle analytiků klesne zisk na akcii z loňských 1,59 USD na letošních 1,06 USD, příští rok by naopak měl vzrůst zhruba na 1,23 USD. Management očekává, že marže letos dosáhnou dna, takže trpělivý investor může akcii považovat za dobrý obchod, ačkoliv společnost nevyplácí dividendy. Firma má velké dluhy, které však poslední dobou výrazně snižuje a je schopna generovat volnou hotovost. Computer Sciences - v USD za akcii

Computer Sciences

P/E: 9,8

Společnost dodává informační technologie a služby pro firmy a vládní agentury. Pomáhá firmám centralizovat systémy, sledovat jednotlivé položky při omezování nákladů, chránit data a outsourcovat některé aktivity.

Celé odvětví vykazuje pomalý růst, ale Computer Sciences má mnoho zákazníků v oblasti bezpečnosti, u nichž jsou v následujících letech očekávány velké investice.

Společnost má dále dobré zkušenosti s digitalizací lékařských záznamů pacientů pro zdravotní systém ve Velké Británii. Má proto dobrou pozici pro získání lukrativních zakázek, pokud se Spojené státy rozhodnou pro podobný krok.

Eli Lilly - v USD za akcii

Eli Lilly

P/E: 7,4

Akcioví investoři nemají moc rádi Eli Lilly. Podobně jako další výrobci léku, i Eli Lilly trpí expiracemi patentů a škála nově vytvářených léků není dost výrazná na nahrazení ztracených zisků. To nutí společnost hledat na trhu nové akviziční příležitosti, ale její rivalové už nakupovali a nejatraktivnější kandidáti nejsou dále ve hře.

Nedávno schválené legislativní změny v americkém zdravotnictví mohou v nejbližší budoucnosti snížit zisky firmy. Navíc společnost dokázala za poslední desetiletí investory hodně zklamat, její akcie se obchodují zhruba na polovině hodnoty z března 2000.

Na druhou stranu se společnost obchoduje za poloviční cenu ve srovnání s konkurencí a nabízí atraktivní dividendový výnos 5,8 %. Dokud tedy management neomezí výplaty dividend kvůli některé z akvizic. Podle analytiků však nízká cena odráží minulost, ne budoucnost, a akcie Eli Lilly by se mohly odrazit k dlouhodobému růstu.

Zdroj: Smartmoney.com