Fondy s úzkým portfoliem: Sázka na dobrého portfoliomanažera
|

Fondy s úzkým portfoliem: Sázka na dobrého portfoliomanažera

Investovat do jediné akcie nebo třeba jen do zlata může být zajímavé, přináší to však nemalé riziko poklesu ceny. Odborníci doporučují rozložit toto riziko investicí do většího počtu investic.

Méně znamená více. Z této myšlenky vychází investiční strategie nazvaná koncentrovaná portfolia. Její podstata vychází z jednoduché myšlenky: k podobnému rozložení rizik, jaké nabízí klasický podílový fond, který investuje do šedesáti a více akcií, dluhopisů, případně obou (nebo i jiných) aktiv, stačí menší počet pečlivě vybraných akciových či jiných titulů. Důkladnější výběr jednotlivých aktiv by měl navíc zvednout výnos podílového fondu.

Majetek fondů, které se zaměřují na koncentrovaná portfolia, zpravidla tvoří 30 až 35 akciových nebo jiných titulů, někdy dokonce i méně. Správce fondu by měl tedy, jak říká analytik Pioneer Asset Management Roman Dvořák, díky pečlivému výběru akcií, na které fond sází, dosáhnout lepších výsledků, než fondy s mnohem širší skladbou majetku. Hrozbou je případná chyba při výběru těchto akcií. U podílových fondů, které se řídí strategií koncentrovaných portfolií, podle Dvořáka velmi záleží na šťastné ruce manažera, který je spravuje.

V době výkyvů a nejistoty na trzích bude asi většina investorů preferovat fondy s širším portfoliem, než mají ta koncentrovaná. Rozdíly ve výkonnosti obou typů fondů nejsou ostatně podle Dvořáka velké, řádově jde o procenta za rok. Dokládá to na srovnání dvou fondů finanční skupiny Pioneer.

Výnos fondu s koncentrovaným portfoliem European Top Players, nabízeného i v Česku, a to v eurech, je od prosince 2000 asi o 13 procent vyšší, než u eurového fondu European Equity. V době finanční krize ale European Top Players (ETP) ztratil 61 procent, zatímco fond European Equity spadl o 56 procent. Následný růst kurzu obou fondů je přibližně stejný a činí 55 procent.

fondy porování

Zatímco u klasicky řízených akciových fondů musí jejich manažer často brát v úvahu složení indexů, jimiž se řídí a tomu podřídit výběr akcií či jiných aktiv, správce fondů s koncentrovaným portfoliem má daleko volnější ruku.

Fondy s koncentrovaným portfoliem jsou k dispozici i v ČR a to v korunách. Kromě ETP je jejich typickým příkladem fond Top Stocks, spravovaný Investiční společností České spořitelny. Správce fondu hledá 25 zajímavých investičních nápadů (25 akcií atraktivních firem) z vyspělých zemí, hlavně z USA.

Strategii koncentrovaného portfolia se blíží i způsob správy dalších fondů. Například Sporotrendu České spořitelny, jehož majetek tvoří aktuálně 40 akcií. Největší váhu, kolem osmi procent, mají akcie Erste Bank, maďarská OTP Bank má 7 procent, řecká National Bank of Greece 6,4 procenta, kazachstánská těžební firma Kazmunaigas kolem pěti procent, o málo víc než ruská důlní společnost Raspadskaya. Kolem 60 procent majetku fondu tvoří akcie finančních společností a těžebních firem.

Portfoliomanažer Sporotrendu Jan Lengál totiž považuje negativní postoj k akcím všech finančních společností za chybu. Věří, že banky, zaměřené tradičně na vklady a úvěry, na tom budou lépe než ostatní. Řadí k nim i řeckou National Bank of Greece, jejíž akcie rostly nebo ztrácely obdobně jako akcie evropských bank. NBOG je navíc hodně zaměřena na Bulharsko, Turecko a Rumunsko, nikoliv na řeckou ekonomiku, což jí může pomoci.

Z jakých dalších fondů z koncentrovaným portfoliem si mohou vybírat čeští investoři?