Největší ropné katastrofy historie
|

Největší ropné katastrofy historie

Po explozi ropné plošiny Deepwater Horizon, ze které vytéká 5 tisíc barelů ropy denně, se mnozí obávají nejhoršího z hlediska dopadu na životní prostředí a ekonomiku. Zařadí se mezi nejzávažnější ropné katastrofy historie? Více naznačují data americké vědecké agentury National Oceanic and Atmospheric Administration.

Ropa

Náklady vyteklé ropy jsou vyčísleny cenou 85 USD za barel. Nezahrnují však náklady na vyčištění, míru poškození životního prostředí a ztrátu zařízení, což by přidalo další miliony nebo dokonce miliardy k těmto hodnotám.

M/T Haven - ilustrační foto

10. M/T Haven

Vyteklá ropa: 1 milion barelů

Náklady: 85 milionů USD

V dubnu 1991 utrpěla M/T Haven ničivou explozi, po které se loď rozlomila na dvě části a po třech dnech potopila. K explozi došlo, když loď vykládala ropu na námořní plošinu poblíž italského Janova. Plameny byly vyšší než 100 metrů a zemřelo celkem šest členů posádky.

Úředníci odhadovali, že většina ropy shořela. Ve skutečnosti 290 tisíc barelů vyteklo do oceánu a zasáhlo pobřeží Itálie a Francie.

Odyssey - ilustrační foto

9. Odyssey

Vyteklá ropa: 1,02 milionu barelů

Náklady: 86,7 milionu USD

V listopadu 1988 následkem exploze asi tisíc kilometrů od kanadského východního pobřeží vypustila do moře americká vrtná souprava Odyssey 1 milion barelů nafty. Většina nafty stihla shořet ještě před pokusy o její záchranu.

Amoco Cadiz - ilustrační foto

8. Amoco Cadiz

Vyteklá ropa: 1,6 milionu barelů

Náklady: 136 milionů USD

V březnu 1978 najel tanker Amoco Cadiz na mělčinu. Důvodem bylo poškození kormidla v zimní bouřce. I když byla posádka o možné katastrofě v důsledku omezení provozu varována, nebyla schopna loď zastavit. Z lodi poblíž Portsall ve Francii se vylilo 1,6 milionu nafty, což zasáhlo zhruba 200 kilometrů pobřeží. Castillo de Bellver - ilustrační foto

7. Castillo de Bellver

Vyteklá ropa: 1,8 milionu barelů

Náklady: 153 milionů USD

Španělský tanker Castillo de Bellver začal hořet a náhle vybuchl v srpnu 1983 110 kilometrů od Jihoafrické republiky. Vyteklo více než 1,8 milionu barelů ropy. Pobřeží bylo následně silně ohroženo. Změnil se naštěstí vítr a odvál skvrnu dál na oceán.

Podle organizace International Tanker Owners Pollution Federation byly dopady této katastrofy na životní prostředí minimální. Přesto však bylo zasaženo obrovské množství mořských živočichů.

Nowruz - ilustrační foto

6. Ropná plošina Nowruz

Vyteklá ropa: 1,9 milionu barelů

Náklady: 161,5 milionu USD

  1. března 1983 naboural tanker do ropné plošiny Nowruz, až se naklonila o 45 stupňů. Struktura plošiny, nahlodaná činností vln a korozí, se narušila a začalo z ní unikat 1 500 barelů ropy denně.

Šíření ropné skvrny se nedalo zabránit, protože se nacházela v Perském zálivu uprostřed válečné zóny Iráku a Íránu. Na ropnou plošinu navíc zaútočila irácká letadla a ropná skvrna začala hořet. Úniky ropy byly zachyceny až v září 1983.

ABT Summer - ilustrační foto

5. ABT Summer

Vyteklá ropa: 1,92 milionu barelů

Náklady: 178 milionů USD

Liberijský supertanker ABT Summer explodoval téměř 1 500 km od angolského pobřeží v květnu roku 1991. Výsledkem byla ropná skvrna přes 17 mořských mil. Před tím než se loď potopila, tři dny hořela, pět členů posádky zemřelo.

Fargona - ilustrační foto

4. Fargona

Vyteklá ropa: 2,095 milionu barelů

Náklady: 178 milionů USD

V březnu 1992 unikly do údolí v okolí města Fargona v Uzbekistánu více než 2 miliony barelů nafty.

Oblast je z ekonomického hlediska významná svým zemědělstvím, přesto se zde od roku 1908 těží ropa a je jedním z nejaktivnějších center rafinace ropy v Uzbekistánu. Americký Department of Energy odhaduje množství nevytěžené ropy v oblasti na 4,5 miliardy barelů. Atlantic Empress a Aegean Captain - ilustrační foto

3. Atlantic Empress a Aegean Captain

Vyteklá ropa: 2,2 milionu barelů

Náklady: 187 milionů USD

V červenci 1979 vyteklo ze dvou lodí, Atlantic Empress a Aegean Captain, okolo 2,2 milionu barelů nafty. Lodě se srazily kvůli tropické bouřce u ostrova Tobago. Téměř měsíc trvalo, než byly lodě objeveny. Z Atlantic Empress vytékala ropa i po té, co byla z místa kolize odtažena, až se nakonec 3. srpna potopila.

Ixotoc 1 - ilustrační foto

2. Ixotoc 1

Vyteklá ropa: 3,34 milionu barelů

Náklady: 283,9 milionu USD

Ropný vrt Ixotoc 1 vlastněný mexickou ropnou společností Pemex se nacházel v Mexickém zálivu, skoro tisíc kilometrů od pobřeží Texasu. Kvůli nerovnováze tlaku došlo k výbuchu, následkem jehož uniklo od 3. června do 23. března následujícího roku 10 tisíc až 30 tisíc barelů ropy.

Americká vláda musela vynaložit dva měsíce na boj s touto skvrnou a na ochranu důležitých zálivů. Pemex vlastněný mexickou vládou odmítl na žádost USA uhradit škody vzniklé v souvislosti s čisticími pracemi.

Kuvajt - ilustrační foto

1. Kuvajtská ropná skvrna

Vyteklá ropa: 5,7 milionu barelů

Náklady: 484,5 milionu USD

Za největší ropnou skvrnu všech dob se dá považovat ropná skvrna v Kuvajtu vzniklá během války v Perském zálivu. Velikostně odpovídá dvojnásobku katastrofy Ixotoc 1. Vytvořila se následkem úmyslného vypuštění ropy do moře po obsazení iráckou armádou, která měla za cíl zabránit americkým silám získat Kuvajt.

Aby se zabránilo dalším únikům ropy, americké letectvo zničilo ropné věže. Podle mezinárodní studie byla zjištěná dlouhodobá škoda okolo 1 milionu barelů a asi 3 miliony barelů byly naplaveny na pobřeží Saúdské Arábie.

Exxon Valdez

A co Exxon Valdez?

Z tankeru Valdez ropné společnosti Exxon se v roce 1989 vylilo okolo 257 tisíc barelů ropy, což je pouze zlomek ve srovnání s největšími ropnými skvrnami. Katastrofa však silně ovlivnila místní životní prostředí. Skvrna začala olizovat útesy v Průlivu prince Williama, odlehlé krajiny přístupné jen z helikoptér.

Pokusy o vyčištění ekologické katastrofy byly narušeny teplými proudy, kvůli nimž nebylo možné rozpustit ropu chemikáliemi. Mnoho mikroorganismů bylo zničeno čisticími pracemi. Na pobřeží Aljašky údajně zůstalo velké množství ropy. Odhaduje se, že následkem ropné skvrny zemřelo 250 tisíc mořských ptáků a tisíce jiných živočichů.

Zdroj: CNBC