Burzovní kalendář 31. 5. - 4. 6. 2010
|

Burzovní kalendář 31. 5. - 4. 6. 2010

Wall Street čeká zkrácený týden, ve kterém by se měla pozornost investorů již odklonit od evropských problémů směrem k americké ekonomice. Pražská burza by mohla pozitivně přijmout výsledky parlamentních voleb.

Světové akcie Akcie ČR

Wall Street

Všechny hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu znovu ztrácely (Dow -2,79 %, Nasdaq -0,53 %, S&P 500 -2,30 %) a za celý květen umazaly skoro 8 procent. Ještě větší měsíční ztrátu vykázala ropa (-12,7 %), naopak zlato přidalo 2,7 %.

A jak může vypadat obchodování v červnu?

"Máme před sebou několik dalších měsíců zvýšené volatility," říká Andrew Neale, portfoliomanažer z investiční společnosti Fogel Neale Partners, a dodává: "Evropské problémy by však neměly mít na vývoj na Wall Street tak velký vliv." (zdroj: AP)

Investoři by se tak mohli více soustředit na skutečnou kondici americké ekonomiky a ocenění akcií.

"Americký trh je na současných hodnotách relativně velmi atraktivní. Růst zisků firem a zaměstnanost potáhnou americkou ekonomiku a přilákají peníze, které jsou nyní mimo trhy, a to nejen v USA, ale také v zámoří (Evropě a Asii)," tvrdí Joseph Quinlan, hlavní stratég investiční společnosti U.S. Trust. (zdroj: Reuters)

Momentální atraktivitu amerických akcií vyjadřuje i velmi vysoká tzv. přeprodanost trhu.

Nesmíme přitom však zapomenout, že trend je stále dolů," říká opční trader Josef Košťal (Optionslock.cz).

Burzy v New Yorku jsou v pondělí z důvodu státního svátku uzavřené, ale hned v úterý se investoři seznámí s řadou důležitých makroindikátorů.

Stavební výroba v dubnu by měla zůstat beze změny oproti březnovému růstu +0,2 %. Index nákupních manažerů v průmyslu ISM by měl vykázat za květen hodnotu 58,9 (duben 60,4 bodů). Každopádně hodnoty nad 50 bodů indikují ekonomickou kontrakci a stále potvrzují oživení americké ekonomiky.

Nejdůležitějším číslem však bude páteční nezaměstnanost. Podle odhadu agentury Reuters by měla v květnu americká ekonomiky vytvořit (mimo zemědělství) 563 tisíc pracovních míst a celková nezaměstnanost poklesnout o desetinu na 9,8 procenta.

"Investoři by měli sledovat především růst v privátním sektoru," říká Stephen Stanley, ekonom z makléřské společnosti Pierpont Securities. Jeho odhad je nastaven na úrovni 230 tisíc pracovních míst. (zdroj: CNBC)

Vývoj v červnu také může ovlivnit start hurikánové sezóny, která by měla být letos mimořádně silná. Podle National Oceanic and Atmospheric Administration by letos mohlo být 14 až 23 tropických bouří, z nichž 8 až 14 by mohlo přerůst v hurikány.

datum událost
31/5 Státní svátek - uzavřené trhy
1/6 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
2/6 Prodeje domů
4/6 Nezaměstnanost

Eurozóna

Západoevropským akciím se v uplynulých pěti obchodních dnech dařilo a přidaly v průměru 3 procenta. Hlavním důvodem posilování bylo samotné ocenění evropských akcií (P/E), které dosáhlo nejnižší úrovně za deset měsíců.

Zda však byl minulý týden ve vývoji vyspělých akciových trhů zlomový, nelze podle řady expertů určit.

"Prudké růstové oživení kurzů evropských akcií může brzy narazit na svůj strop. Minima v minulém týdnu se ještě nedají počítat za hodnoty kapitulace a rizika poklesu převažují," říká technický analytik Alexandre Le Drogoff z makléřské firmy Aurel BGC. (zdroj: CNBC)

Nový týden mohou na starém kontinentu ovlivnit také makrokonomická data, jako například pondělní index spotřebitelské důvěry. Důležité budou také maloobchodní tržby za celou EU (odhad +0,1 %) a páteční hodnota výkonu evropské ekonomiky za první tři měsíce letošního roku (odhad 0,5 %).

4/6
datum událost
31/5 Index spotřebitelské důvěry v EU
1/6 Maloobchodní tržby v EU
Hrubý domácí produkt v EU

Pražská burza

České akcie v minulém týdnu posilovaly, což vyjadřuje posun indexu PX na hodnotu 1 170 bodů (+2,9 %).

Start obchodování v novém týdnu by mohl být příznivě ovlivněn výsledkem víkendových parlamentních voleb.

Výsledky voleb dávají podle ekonomických expertů šanci České republice na ozdravení veřejných rozpočtů a provedení nezbytných reforem zdravotnictví a penzí. Rozpočtovou kázeň označili jako hlavní úkol nového kabinetu. Tím, že nezvítězila levicová koalice, neměl by prý v příštích dnech oslabovat kurz koruny. Takový komentář nabídla po sečtení hlasů agentura ČTK.

Opozdilcem české výsledkové sezóny je síť autobazarů AAA Auto, která oznámí svá čísla pondělí.

"Hospodaření AAA Auto v prvním čtvrtletí tohoto roku by mělo pokračovat v ziskové linii," říká Petr Hlinomaz, burzovní analytik z BH Securities, který očekává, že by společnost mohlo mít čistý zisk ve výši 0,86 mil. EUR a tržby ve výši 36,5 mil. EUR.

datum událost
30/5 Výsledky voleb do poslanecké sněmovny
31/5 AAA Auto - hospodářské výsledky
1/6 Index PMI - průmyslová aktivita v ČR