Týden na trzích podle burzovních grafů
|

Týden na trzích podle burzovních grafů

Když index S&P 500 minulý týden prorazil úroveň 1 180 bodů, tak se graf změnil z neutrálního až býčího náhledu na medvědí. Nyní jsou trhy přeprodané, což je růstový signál, ale nejdůležitější indikátor - cena - je v sestupném medvědím trendu, čímž určuje negativní výhled.

Při extrémně přeprodaných podmínkách na trzích se ve čtvrtek dostavil očekávaný, rychlý růst ceny. Cenový graf stále zůstává ve směru dolů. 20- a 50denní klouzavé průměry ceny indexu S&P 500 jsou také v sestupné fázi.

S&P 500 denní graf

S&P500 28052010

Put call ratio, které sleduje poměr mezi objemy obchodovaných put a call opcí a je označováno jako sentiment trhu, rostlo a dostalo se výše oproti minulému týdnu a začíná se otáčet dolů. To by mohl být začátek nákupního signálu.

Index volatility VIX v úterý znovu vystřelil při pádu ceny nad hladinu 40, ale rychle se vrátil k hodnotě 30 a k trendové čáře. Pozitivní je, že se nedostal nad úroveň 50 bodů, jak předpovídali mnozí analytici a kde byl pouze v době skutečné krize v roce 2008. Současné chování spíše připomíná chování z roku 1998, kdy byl býčí trend přerušený 20% korekcí. Rychlý pokles je znak přeprodanosti trhů a signál k nákupu.

VIX denní graf

VIX 28052010

Závěr: Většina signálů, put call ratio, přeprodanost trhů a rychlý pokles indexu VIX jsou pro nákup aktiv. Cena, nejdůležitější ukazatel, je stále v medvědím trendu. Pravděpodobně budeme svědky krátkodobého, rychlého býčího pohybu nahoru. Nesmíme přitom však zapomenout, že trend je stále dolů.