Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol
|

Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol

Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD pro následující týdny.

ČEZ NWR Unipetrol
ČEZ

ČEZ

Jako vždy zůstává stěžejní otázkou cena elektrické energie. Aktuálně se ceny el. energie dostaly ze svých letošních minim kolem 45 EUR/MWh nad hladinu 50 EUR/MWh. Právě tento nárůst a dosavadní zdrženlivost v prodejích samotné firmy můžou vést k vylepšení hospodářského výsledku a i pozitivnějšímu vnímání investorské veřejnosti k energetikám vesměs a díky zmíněné prodejní politice na ČEZ zvlášť. Kolem potenciální investice do PAK (polské aktivum) prozatím nejsou žádné další zprávy, kromě toho, že ČEZ byl vybrán do dalšího pokračování tendru (další kolo). Budeme nadále sledovat, přičemž stěžejní bude cena. Výsledky by neměly přinést větší rozrušení.

Krátkodobý výhled

Zde se obrací náš názor lehce do pozitivna a měníme náš dřívější jasně redukující názor na cenách 900-920 Kč na "držet", s tím, že se zvyšuje potenciál, kde by se mohl titul obchodovat v návaznosti na ceny energií. Vliv voleb může být oboustranný a to z pohledu regulace a dalších zejména daňových aspektů negativní, ale v případě zvýšené dividendy (již spíše umírněný názor) naopak pozitivní.

NWR logo

NWR

Překvapení na cenách uhlí od 2Q2010 přineslo zvýšení cílových cen včetně našeho pohledu. ATLANTIK zvýšil cílovou cenu na 360 Kč s nákupním doporučením (27. dubna 2010). Výsledky 19. května budou obsahovat ještě slabší ceny z 1Q 2010, tedy neměly by být výrazným impulzem. Nicméně další čtvrtletí by měly být výrazně lepší, navíc by se mohlo 2H pyšnit již i opětovnou dividendou. Očekáváme zhruba 10-11 Kč na akcii, což při současných cenách představuje zhruba 3-4% hrubý dividendový výnos.

Krátkodobý výhled

Krátkodobě se budou míchat názory na titul a čekat se na další zprávy ohledně výhledu ekonomiky na další čtvrtletí, které bude determinovat další uvažování o udržitelnosti současně nasmlouvaných cen i pro další roky. Současné ceny (270-280 Kč) nám stále připadají jako atraktivní na postupné budování pozice. Unipetrol logo

Unipetrol

Obchodní výsledky (data o obchodních aktivitách předcházející samotným finančním číslům) byly dle očekávání pozitivní z pohledu marží, ale objem byl slabší v segmentu maloobchod u paliv. Naopak objem u sektoru "chemie" byl slušný respektive relativně menší pokles (-2%) než bylo očekáváno. Tyto obchodní data dávají podklady na pozitivní provozní úroveň EBIT za 1Q2010, což bude pozitivní číslo po několika čtvrtletích (pokud nepočítáme 5 mil. Kč ve 3Q09), kdy byl výsledek záporný. Výsledky budou zveřejněny 13. května a z výše popsaných důvodů mohou dále podpořit titul – samozřejmě bude záležet na očekávání.

Krátkodobý výhled

Nadále vnímáme technický pohled, který je postupně podporován i fundamentem. Ceny nad 200 Kč považujeme za vhodné pro částečnou realizaci. Relativní pohled je stále lehce pozitivní.