Velcí hráči snižují sázky na akcie
|

Velcí hráči snižují sázky na akcie

Z nejnovějšího reportu Bank of America/Merrill Lynch vyplývá, že by se mohlo vyplatit prodat akcie. Alespoň to dělají hedge fondy. Nedávno měly čisté dlouhé expozice pod průměrem, což pokračuje i nyní. Takzvané "long-short" hedgové fondy, které zároveň spekulují na růst i na pokles, jsou teď zhruba na úrovni 25 % tzv. čisté dlouhé expozice, přičemž průměrná historická hodnota je 35 až 40 %.

Světové akcie

Z dlouhých pozic (spekulací na růst) upřednostňují hedge fondy akcie menších společností a akcie typu "junk", tedy firem, které mají spekulativní finanční rating.

Americké akcie (rok 2010)

Podle údajů agentury CFTC přidávalo v posledním týdnu mnoho hedge fondů do krátkých pozic (spekulací na pokles) futures na americký index S&P 500. Jestli jde o prodej a realizace zisku z dlouhých pozic, nebo o časování trhu, není zatím jasné, každopádně hedge fondy jsou v současné době opatrné.

Tento jejich trend byl potvrzen Davidem Einhornem, manažerem hedge fondu Greenlight Capital. V posledním dopise investorům uvádí Greenlight Capital 100 % dlouhých a 70 % krátkých pozic, dále 30 % čistých dlouhých pozic pro první čtvrtletí, což obecně odpovídá údajům v celém sektoru hedge fondů.

Pokud se podíváme na jiné důležité třídy aktiv hedge fondů, je zřejmé, že do dlouhých pozic přidávaly ropu a do krátkých zemní plyn. Navíc začaly sázet na oslabení eura. Hedge fondy také drží mnoho krátkých pozic v 10letých a 30letých amerických státních dluhopisech.

Zdroj: Merrill Lynch