Zlato stále patří do portfolia drobného investora
|

Zlato stále patří do portfolia drobného investora

Cena zlata od letošních minim z 8. února (1 062 USD za unci) znovu vystoupala na úroveň, na které nebyla do loňského listopadu. Aktuálně se obchoduje okolo 1 150 USD za unci. Stále platí několik důvodů, pro které investoři nezapomínají zlato zahrnovat do svých portfolií.

Zlato

Zlato je tradiční pojistkou proti inflaci a slábnoucímu dolaru. I přes současné posilování americké měny lze předpokládat, že v delším horizontu kvůli masivnímu pumpování peněz do systému a dalším stimulačním opatřením poroste ve Spojených státech inflace a oslabí měna. Inverzní vztah mezi zlatem a dolarem pak nahrává drahému kovu.

Zlato je dobrou příležitostí k diverzifikaci aktiv. Zlato, stejně jako řada dalších komodit, nekoreluje přímo ani s akciemi, ani s dluhopisy, a jeho cena tedy většinou roste, když se těmto typům investic nedaří. Cenou zlata totiž hýbou jiné faktory.

Sledujte aktuální cenu zlata

Poptávka po zlatě pramení z několika oblastí – kromě tradičního šperkařství je oblíbené také jako investiční spekulace a je využívané v mnoha průmyslových oborech.

Na cenu zlata nemá přímý vliv vládní politika. Tento drahý kov totiž nelze snadno "vydat" nebo "vyrobit". Sotva proto ztratí významnou část hodnoty takzvaně "přes noc", jako se to může stát kterékoli světové měně, když se vláda rozhodne tisknout bankovky a zvýšit objem peněz na trhu.

Mezi investory roste obliba platiny a paládia

Jak snadno investovat do zlata?

Kromě fyzického nákupu šperků nebo zlatých prutů a cihliček, jsou ve hře především ETF, neboli indexové fondy. Ty lze nakoupit jako běžnou akcii, chovají se velice podobně a korelují s cenou zlata. 3 příklady investic ETF fondů, skrze které lze investovat do zlata:

SPDR Gold Shares

SPDR Gold Shares - v USD

iShares COMEX Gold Trust

iShares COMEX Gold Trust - v USD

PowerShares DB Gold Fund

PowerShares DB Gold Fund - v USD

Investování do zlata je samozřejmě spojeno se stejnými riziky jako investování do jiných komodit. Je proto velice vhodné si určit úroveň ztráty (tzv. stoploss) nebo zisku (cílovou cenu), při jejímž dosažení zlato automaticky odprodáte.

Zdroj: Minyanville.com