Burzovní kalendář 10. 5. - 14. 5. 2010
|

Burzovní kalendář 10. 5. - 14. 5. 2010

Diskuse nad tím, co vlastně způsobilo čtvrteční volný pád akcií na newyorské burze, bude dominovat vývoji obchodování na Wall Street také v novém týdnu. Evropské trhy budou znovu pod "tržním a sociálním vlivem" zemí ze skupiny PIIGS a náladu na pražské burze mohou po výprodejích z minulého týdne ovlivnit hospodářské výsledky společností ČEZ nebo Unipetrol.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od začátku velkolepé býčí jízdy, která odstartovala v březnu minulého roku. Index Dow Jones ztratil 4,7 procenta, technologický Nasdaq necelých 8 %. Výprodej provázel také trh s ropou, která poklesla až k 75 USD za barel (-12,8 %). Kromě toho také dramaticky vyskočila hodnota "indexu strachu" VIX z 20 na 40 bodů.

říká opční trader Josef Košťál (Optionslock.cz).

Naopak zlato potvrdilo svoji pověst bezpečného přístavu a s desetiprocentním ziskem skončilo minulý týden nad 1 210 USD za unci. Úprk do bezpečí se také pozitivně podepsal na dolaru, který se kvůli "řeckému dluhovému syndromu" dostal na nejsilnější úroveň vůči euru za více než rok.

"Minulý týden byl jasným výsledkem bouře nejistoty a doufejme, že se příští týden část obav rozptýlí," říká burzovní veterán Art Cashin z UBS Financial Services. (zdroj: Reuters)

Investoři nejen na Wall Street se budou v nadcházejícím týdnu snažit strávit, co se vlastně stalo při čtvrtečním obchodování na parketu newyorské burzy a jaké dopady to může mít na další vývoj obchodování v letošním roce. (zdroj: Reuters)

"Všechno na trhu plně souvisí s důvěrou, která byla v minulém týdnu především u drobných investorů otřesena," říká Art Hogan, analytik z investiční společnosti Jefferies a dodává: "Investoři budou chtít vysvětlení, co se ve čtvrtek stalo, a jasné ujištění, že se takové věci nebudou opakovat. Do té doby se jejich důvěra v trh nevrátí." (zdroj: AP)

Samotné burzy se snaží zodpovědnosti za čtvrteční chaos vyhnout.

"Naše systémy fungovaly úplně bez problémů," tvrdí šéf elektronické burzy Nasdaq, který poukazuje na to, že akcie na Nasdaqu kótovaných akcií, jako jsou např. Intel nebo Microsoft, zaznamenaly jen menší propad, naopak akcie na newyorské burze (NYSE) obchodované P&G provázel volný pád.

"Snažíme se v takových případech najít pro akcie tržní podporu. Akcie na NYSE takový luxus nemají, příkladem byly akcie P&G, o které nebyl žádný zájem."

Kritikou na adresu newyorské burzy nešetří ani známý investor Jim Rogers, který se nebojí použít ostřejší slova. "Newyorská burza by za tohle měla viset." (zdroj: Bloomberg)

Ředitel newyorské burzy Duncan Niederauer se brání a tvrdí, že za propad mohla s velkou pravděpodobností chyba v elektronickém obchodování. "Nezříkáme se zodpovědnosti, ale buďme, prosím, konstruktivní." (zdroj: CNBC) I když dozvuky událostí budou hrát v novém týdnu prim, budou se moci investoři také seznámit například s výsledky společnosti, bez které by po hardwarové stránce "nefungoval" internet. Cisco Systems předloží svá čtvrtletní čísla ve středu.

V rámci staré ekonomiky zveřejní výsledky hospodaření maloobchodní řetězce Macy's nebo JC Penney.

V makrokalendáři stojí za pozornost páteční maloobchodní tržby (odhad +0,5 %) a index důvěry univerzity v Michiganu, který by měl růst na 73,5 z březnových 72,2 bodu.

"Investoři, kteří chtějí nakupovat, by měli počkat na další propad k hranici 9 000 bodů na indexu Dow Jones, a i v těchto úrovních dávat přednost především akciím s vysokým dividendovým výnosem," radí burzovní guru Jim Cramer. (zdroj: CNBC)

datum událost
10-14/5 Výsledková sezóna (Cisco Systems, Walt Disney, Macy's, JC Penney)
13/5 Vystoupení některých guvernérů FEDu
14/5 Maloobchodní tržby
14/5 Index důvěry univerzity v Michiganu

Eurozóna

Západoevropské akciové trhy v minulém týdnu "krvácely" a pokles indexu S&P 350 Europe byl skoro osmiprocentní.

ECB se minulý týden společně s MMF snažila připravit záchranný balíček, který proběhl v pátek schvalováním napříč parlamenty v celé Unii. Přesto investoři autoritám především z ECB nevěří a chtějí větší rozhodnost a další kroky, které by vedly k zastavení nákazy.

"ECB nemá jasné vedení a management se velmi slabě vyrovnává s krizí. Výsledkem bude slabé euro a horší výhled ekonomického růstu," říká ekonom Brian Bethune ze společnosti IHS Global Insight. (zdroj: AP)

"Trhy budou pod silným prodejním tlakem do doby, než bude jasno, jaké kroky k uklidnění situace vlastně hodlá ECB udělat," říká Jason Trennert, investiční stratég ze Strategas Research. (zdroj: AP)

Hodně pozorovatelů přirovnává aktuální situaci na evropských trzích k událostem při kolapsu investiční banky Lehman Brothers na podzim roku 2008.

"Všechny finanční trhy provází chaos," řekl pro agenturu Bloomberg první náměstek japonského ministra financí Rintaro Tamaki. "Krize se již dostala daleko za řecké hranice."

Nejistota neprovází jen kapitálové a finanční trhy, ale také britskou politickou scénu, kterou zablokoval povolební pat.

Británie bude také v centru pozornosti kvůli pondělnímu zasedání Bank of England, na kterém by měla rozhodnout o nastavení úrokových sazeb (odhad: beze změny 0,5 %).

V celoevropském měřítku bude důležitá středa, která přinese údaj o růstu evropské ekonomiky za první čtvrtletí (odhad +0,4 %).

Vrchol výsledkové sezóny na starém kontinentu obstarají například energetické společnosti E.On nebo RWE nebo finanční instituce ING a Allianz.

12/5
datum událost
10-14/5 Výsledková sezóna (E.On, Telefónica, ING, Allianz)
10/5 Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách
Hrubý domácí produkt za I. čtvrtletí v EU

Pražská burza

Pražská burza se minulý týden dostala pod silný prodejní tlak (-10 %), který byl iniciován problémy okolo řeckých dluhů. Svůj vliv má zařazení pražské burzy mezi rozvíjející se trhy, které jsou v případě nervozity na trzích vystaveny větší vlně prodejních příkazů.

I když je jasné, že vývoj v nadcházejícím týdnu budou ovlivňovat především faktory, které byly zmíněny v kontextu výhledu pro Wall Street a eurozónu, svůj podíl může mít pokračující výsledková sezóna.

Úterý bude patřit výsledkům ČEZu. Díky poklesu cen prodané elektrické energie dojde k meziročnímu poklesu zisku o přibližně dvě miliardy korun (17,2 mld. Kč vs. 19,1 mld. Kč) a podle Petra Nováka, energetického analytika z Atlantiku FT, může na výsledky trh reagovat spíše negativně.

I přes horší první kvartál mohou celoroční výsledky ČEZu dopadnout stále velmi dobře.

"ČEZ je na dobré cestě k dosažení svého celoročního cíle zisku ve výši 46,7 mld. Kč," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Ve čtvrtek před začátkem obchodování zveřejní své čísla Unipetrol.

tvrdí Jan Tomaník z Wood & Company.

K dalším důležitých momentům na českém burzovní kalendáři patří pátek, kdy se obchodují akcie Erste Bank poslední den s nárokem na dividendu.

"Příští týden bude na trzích přetrvávat nervozita, a tudíž i lehce prodejní nálada, nicméně ke konci týdne bychom očekávali stabilizaci především v případě pozitivního výsledku pomoci Řecku. V opačném případě, tedy při zablokování pomoci, se trhy mohou dostat znovu pod prodejní tlak," takovou vizi má pro nadcházející týden Milan Vaníček, hlavní analytik z Atlantik FT.

datum událost
10/5 Inflace - index spotřebitelských cen
11/5 ČEZ - hospodářské výsledky
13/5 Unipetrol - hospodářské výsledky
14/5 Erste Bank - poslední den obchodování s nárokem na dividendu