Týden na burzách podle grafů
|

Týden na burzách podle grafů

Minulý týden byl hodně bouřlivý. Ve čtvrtek index Dow Jones vytvořil historický rekord, kdy se během dne obchodoval o 999 bodů níže, a index S&P 500 byl slabší o 103,9 bodu. Dva měsíce růstu byly během čtyř dnů smazány. V úterý index S&P navíc uzavřel pod hladinou odporu 1 180, což "změnilo" graf a dlouhodobá trendová čára býčího trhu byla prolomena a změnily se podmínky na trhu.

S&P 500 denní graf

S&P500 07052010

VIX denní graf

VIX 07052010

Put call ratio, které sleduje poměr mezi objemy obchodovaných put a call opcí a je označováno jako sentiment trhu, vytvořilo prodejní signál.

Index volatility VIX, kterému se říká index strachu, v úterý vytvořil formaci pro rostoucí trend. Cena uzavřela výše než předchozí den a nejnižší úterní cena byla na vyšší hodnotě, než byla v pondělí, což je medvědí signál pro akcie. V pondělí otevřel VIX na hodnotě 20,41 a v pátek uzavřel na 40,95. Nárůst o 100 % se v pondělí mohl jevit jako nesmyslný.

Závěr: Trh opět dokázal, že dlouhodobě nízká volatilita vede k velkým problémům. Takto výrazná korekce přišla nakonec dřív, než mnozí z nás čekali. Zatím se na grafech nevyskytuje nákupní signál pro dlouhé obchody a profesionálové i drobní investoři jsou pravděpodobně zklamaní mechanismem, kterým trhy fungují.