Akcie padají. JPMorgan vysvětluje proč
|

Akcie padají. JPMorgan vysvětluje proč

Analytici banky JPMorgan vysvětlují, zda je současná korekce "reálná", jak hluboká může být a kdy se nakonec zastaví. Dále radí, které typy investic jsou při současných výprodejích nejvíce zranitelné a jakou strategii by investoři měli volit v krátkodobém horizontu.

Státní dluhopisy Světové akcie Psychologie
s&p 500 půl roku

Je současná korekce na trhu reálná, nebo je tažena čistě psychologickými aspekty?

Kurzové pohyby v posledních dvou týdnech byly způsobeny nejistotou a obavami, v některých týdnech (například 10.-14. 5.) byl výprodej reálný, protože jej podpořila horší makrodata a "nepodpůrná" politická rozhodnutí.

Může mít výprodej na trzích "dominovou podobu"?

Krize z roku 2008 nám připomněl, jak může trh negativně reagovat na vývoj samotné ekonomiky, a to destrukcí kapitálu a zmrazením kreditních linek. Investoři se nyní chovají stejně jako před dvěma lety, mají doslova sebezničující přístup.

Domníváme se, že většina ztrát v posledních týdnech postihla akciové trhy a že se výprodeje jen velice okrajově dotkly dluhopisů. Proto je bankovní kapitál stále nedotčený a banky mají stále co půjčovat. Jejich bilance navíc nyní využívá méně finanční páky, a proto je zde menší riziko, že by banky "transformovaly" současný chaos na trhu do kreditní krize, která by ovlivnila reálnou ekonomiku.

Jak moc "zlé" to může na trzích být?

Jestli máme pravdu, tak by současné cyklické oživení mělo pokračovat, protože banky nebudou zdrojem rozšíření problémů a politici se budou snažit trhy podpořit. Riziková aktiva (akcie) by měly nalézt své dno přibližně během června. To však samozřejmě neříká, jak hluboko mohou trhy ještě propadnout.

Co zastaví výprodeje?

Vidíme tři důležité signály. Prvním je potvrzení, že nebankovní sektor, jako jsou firmy a domácnosti, nepanikaří a stále zůstává v expanzivním "módu". Druhým signálem je spolupráce mezi politiky, kteří podpoří trh, než aby mu škodili. A třetím signálem je, aby trh přestal reagovat na špatné zprávy a začal oceňovat zprávy pozitivní. Jaké typy investic jsou nejvíce náchylné k výprodejům?

Podle našeho názoru investoři spíše soustředí své velké pozice do defenzivnějších investic v odpovědi na nejistotu na trzích než kvůli obavám z recese s dvojitým dnem. V ohrožení jsou především investice, které jsou předmětem všeobecného výhledu (konsensus) na vývoj na trhu. Jinými slovy k propadům jsou náchylné například cyklické akcie, akcie menších společností, dluhopisy rozvíjejících se trhů nebo evropské banky.

Konsensus

průměrný odhad získaný z průzkumu mezi burzovními analytiky

Co mají investoři v současné době dělat?

Investoři, kteří mají dostatek kapitálu, mohou začít kupovat přeprodané investice, ale v zásadě není kam spěchat. Zbytek pozic by měly nasměrovat na investice, které obecně odolávají výprodejům. Důležité je v současné době méně riskovat a nenechat se zlákat na "neodolatelná" doporučení, která vyplynou z konsensu trhu. Důležité je se také nevzdávat střednědobého býčího náhledu na riziková aktiva (akcie, komodity).

Zdroj: JPMorgan