Fondy: Našli jsme pro vás klíčové informace
|

Fondy: Našli jsme pro vás klíčové informace

Vybrat si dobrý fond není snadné. I proto, že část investičních společností, působících v Česku, nenabízí investorům jeden souhrnný materiál, který shrnuje veškeré hlavní informace. Najít některé z nich na webu tak občas připomíná činnost detektiva.

Podílové fondy

Na serverech některých správců podílových fondů , třeba IKS Komerční banky, bylo kdysi možné denně sledovat, jak se mění skladba aktiv, do nichž tyto fondy investují. Pak ale IKS i další správci fondů tuto praxi změnili. Údajně proto, že část investorů kopírovala jejich strategii. Portfolia fondů se tak až na výjimky zveřejňují opožděně. To je stejný trend jako v zahraničí.

IKS Komerční banky je typickým příkladem investiční společnosti, která sice investorům poskytuje velký počet informací o fondech, ale najít ty podstatné může být pro investora obtížné. Informace jsou totiž roztroušeny na několika webových stránkách a v několika dokumentech. Vyplývá to z průzkumu serveru peníze.cz mezi investičními společnostmi, které spravovaly koncem minulého roku českým investorům nejvíc peněz.

Výzkum testoval základní dokumenty k fondům, jako jsou infolisty a měsíční, případně jiné reporty manažera fondu.

Vychází z toho, že investora zajímá hlavně typ fondu, tedy do čeho investuje, riziko podobné investice a doporučený minimální investiční horizont. Důležitou roli hrají i velikost fondu (čím větší je o něj zájem, tím by mohl být úspěšnější), minimální velikost investice, vstupní, výstupní a manažerské poplatky, ale i tzv. TER (Total Expense Ratio), které porovnává náklady fondu s konkurencí.

V infolistu či aktuálním reportu by mělo být také datum vzniku fondu, ale i jeho aktuální či historické výnosy včetně průměrného ročního a porovnání s benchmarkem (srovnávacím indexem, pokud fond nějaký využívá). Důležitá je i skladba majetku fondu, včetně vyjmenování alespoň pěti či deseti největších aktiv. Pokud není k dispozici celé portfolio, měl by správce fondu alespoň uvést, kolik titulů je tvoří, aby měl investor představu, zda fond investuje šířeji nebo má užší, tzv. koncentrované portfolio. A také, zda je či není zajištěn proti měnovému riziku. A to jsou jen základní informace. Sofistikovanější investoři hledají i další, například volatilitu fondu.

Z deseti správců fondů s největším objemem spravovaného majetku ke konci loňského roku, při hodnocení vypadla HSBC, která nabízí fondy pro movitější investory.

Kde nejlépe informují o podílových fondech

Nejhůře v testu dopadly fondy Raiffeisenbank. Zatímco kurzy fondů na webu banky zjistí investor hned, dostat se k aktuálním informacím o těchto fondech není snadné a vyžaduje řadu kliků. Aktuální zpráva portfolio manažera fondu sice obsahuje většinu potřebných dat, údaje jsou však ze 30. září 2009.

Jak informují své klienty další fondy? Zjistíte v původním článku na serveru peníze.cz