Švýcarský frank: Německá marka pro další dekádu
|

Švýcarský frank: Německá marka pro další dekádu

Podle Mansoora Mohi-uddina, forexového stratéga UBS, bude jedním z nejdůležitějších trendů na měnovém trhu v příštích deseti letech rostoucí využití švýcarského franku jako náhrady za neexistující německou marku.

Měny Švýcarsko
Kurz švýcarského franku vůči euru

Podle Mohi-uddina bude švýcarský frank v příštích letech posilovat. To se jistě nelíbí Švýcarské národní bance, která již delší dobu intervenuje v neprospěch franku.

Proč se má měně v zemi alpského lyžování a proslulých hodinek dařit? Stratég UBS našel několik argumentů podporujících jeho tvrzení:

"Evropská krize odhalila různé trhliny měnové unie. Němci chtějí zpátky svoji marku. Zahraniční investoři prahnou po pevné alternativě k americkému dolaru. Ale rozpad eura není otázkou nejbližších let.

Frank je již dnes dobrou náhražkou pro německou ekonomiku. 20 procent švýcarského exportu míří právě do Německa. Němci přitom v rámci svého vývozu samy těží ze slabého eura, poptávka po importu ze Švýcarska se bude zvyšovat. To bude podporovat švýcarskou obchodní bilanci, a tím i sílu franku. Navíc navyšování rezerv Švýcarské národní banky, ke kterému došlo v posledním roce, mělo za výsledek to, že tato banka drží zahraniční aktiva ve větší míře než kterákoli jiná evropská instituce. To podporuje důvěru ve frank, podobně jako dříve německé rezervy podporovaly marku, a zvyšuje to potenciální vliv Švýcarské národní banky na mezinárodních finančních trzích.

Nakonec celá švýcarská ekonomika vstupuje do další dekády jako jedna z nejsilnějších v Evropě. Velikost Švýcarska brání tomu, aby se stalo vůdčí silou po vzoru Německa. Ovšem i tak dobrá výkonnost ekonomiky bude dál nahrávat posilování franku."

Zdroj: Financial Times