Theodora Zemeková: Eurozóna do roka a půl lehne popelem
|

Theodora Zemeková: Eurozóna do roka a půl lehne popelem

Eurozónu čeká rozpad na dvě části nebo velká desintegrace poté, kdy vstoupí do finanční krize, která bude větší než před dvěma lety, říká uznávaná šéfka dluhopisového oddělení investiční odnože pojišťovny Axa.

Kreditní krize
theodora zemak

"Krach, který přijde, nespasí ani sebevětší záchranný balíček," říká Zemeková a dodává, že poslední záchrannou finanční operací si eurozóna koupila maximálně 18 měsíců, než na ní dolehnou hlubší strukturální škody.

Zemeková se také domnívá, že pravděpodobný krach Řecka spustí řetězovou reakci po celé jihovýchodní Evropě.

"Dlouhodobými dopady budou v nejlepším případě rozdělení eurozóny, v nejhorším destrukce eura. Neskončí to vůbec dobře," říká Theodora Zemeková z Axa Financial.

Berlín jasně řekl, že Španělsko není schopné za žádných okolností splnit podmínky, za kterých dostalo finanční pomoc, přestože socialistický premiér José Luis Zapatero nedávno snížením veřejných platů o pět procent vyvolal generální stávku.

Hrozí Španělsku bankrot? Aneb osud úsporných opatření

Německé požadavky radikálních úsporných opatření po celé Unii jsou na hraně politické tolerance a mohou se nakonec přetavit v deflaci mezd, kterou znají ekonomické dějiny třicátých let minulého století. Deflace by znamenala ještě horší začarovaný kruh.

Podtrženo a sečteno Theodora věští konec jednotné Evropě, jakou ji dnes známe.

Moody's: Vyvolají úsporná opatření sociální bouře?

Zdroj: Axa Financial